1. עמוד הבית
  2. בריאות
  3. חדשות בריאות

מזג האוויר לצום תשעה באב תשע"ז: עומס חום בינוני עד כבד

עומס חום כבד הורגש כמעט בכל הארץ בשבועיים האחרונים. אמנם הוא ירד במעט בסוף השבוע - אבל לקראת צום תשעה באב, ביומיים הקרובים, עומס החום צפוי לשוב
בחדרי חרדים, ז' אב תשע"ז 30/07/2017 19:13

Zack Wajsgras פלאש 90 חרדי מתגונן מהחום, בירושלים. צילום: Zack Wajsgras, פלאש 90צום תשעה באב, החל מחר יום שני עם שקיעת החמה ומסתיים למחרת ביום שלישי, ט' באב (1.8), בצאת הכוכבים - מביא את הארגונים השונים לשגר המלצות לקראת הצום. צוותי רפואה יאבטחו רפואית את המתפללים הרבים הצפויים להגיע לרחבת הכותל המערבי בירושלים.

לקראת צום תשעה באב מפרסם מגן דוד אדום הנחיות לצמים על מנת שאלה יוכלו לעבור את הצום בשלום ולא יזדקקו לטיפול רפואי. מדי שנה, מטפלים צוותי מד"א בקריאות רבות של נפגעי התייבשות, חולשה, התעלפויות ותשישות כתוצאה מהצום ומהחום הכבד השורר בעונה זו.

כך תעברו את הצום בשלום:

 ארוחה מפסקת - בכדי להקל על הצום, יש להקפיד על שתייה מרובה לפני תחילת הצום. יש לשתות לפחות שני ליטר של נוזלים ולהפחית את שתיית המשקאות המכילים קפאין (קפה, קקאו, קולה, תה). כמו כן, מומלץ להימנע משתיית משקאות מתוקים המגבירים תחושת צמא ולהימנע ממאכלים מלוחים במיוחד, דוגמת חמוצים ופיצוחים הגורמים לספיחת נוזלים ולצמא. על ילדים שאינם רגילים לצום ואינם נחים במהלך הצום, להקפיד על שתייה מספקת טרם הצום ושהות באזורים מוצלים במהלך הצום. במהלך הארוחה המפסקת, מומלץ לשלב מכל קבוצות המזון, פחמימות מורכבות עם חלבונים וירקות, היוצרות תחושת שובע לזמן רב יותר.

- חולים וקשישים: המלצה לחולים ולקשישים להתייעץ עם רופא לפני הצום. על חולים הסובלים מאי ספיקת כליות, ממחלות לב, טרשת עורקים, בעיות בעורקים כליליים, חולי סרטן, מושתלי כליות, לב או כבד להמשיך ליטול תרופות כבשגרה, בשל החשש שהמחלה תחמיר עקב הפסקת נטילת התרופות. כך גם הסובלים מסוכרת, לחץ דם גבוה, אפילפסיה, פעילות יתר\חוסר של בלוטת התריס ומחלות כליות וכבד.

- נשים בהריון: מומלץ לנשים הרות להיוועץ עם הרופא המטפל טרם הצום ולפעול עפ"י המלצתו.

- פגיעת תפקוד כליות: עקב הימנעות משתייה במהלך הצום, עלולות להיווצר בגופנו אבנים בכליות. מדובר בבעיה נפוצה, המתגלה לרוב בעיתות צום. הסימנים הראשונים לפגיעה במערכות הגוף בשל חוסר נוזלים הם כאבי ראש, טשטוש ראייה ובשלב חמור יותר קשיים במתן השתן ופגיעה במערכות אחרות בגוף. לצמים מומלץ להישאר במקומות מוצלים, ממוזגים ומרווחים.

- התייבשות: על פי תחזית מזג-האוויר, צפוי לשרור במהלך הצום עומס חום בינוני עד כבד בכל חלקי הארץ. טמפרטורות גבוהות, שהייה בחום והימנעות משתייה ומזון עלולים לסכן את הצמים. יש לשים לב במיוחד לילדים וקשישים במידה ושוררים תנאי חום כבד. בכל צורך רפואי יש להזעיק במהירות סיוע רפואי. במד״א מבקשים מהציבור לשמור על קשר עם בני משפחה מבוגרים על מנת לוודא שהם מרגישים בטוב לאורך הצום.

- יציאת הצום - מומלץ לשבור את הצום בארוחה קלה. להתחיל בשתייה פושרת (לא חמה מדי) מלווה בפרוסת עוגה פשוטה או שתי פרוסות לחם עם גבינה. לאחר כשעה ניתן לאכול ארוחה קלה.

סמנכ"ל רפואה במד"א, ד"ר רפי סטרוגו: "צום ט' באב מתקיים בתקופה החמה ביותר בשנה. על כן אני ממליץ לכל הצמים להקפיד על שתיה מרובה טרם כניסת הצום, לשהות במקומות מוצלים וממוזגים במהלך הצום, להימנע מפעילות גופנית מאומצת ובמקרה של סחרחורות או חשש מהתייבשות יש לשתות ולהפסיק לצום".
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. מניקות. כלל לא צמות.  (ל”ת)


  2. מניקות חיבות לצום!!  (ל”ת)

    פלוני

  3. בהריון ומניקות, תשאלו רב!  


;