1. עמוד הבית
  2. משפט ופלילים
  3. פלילים

נעצר חשוד בסחיטת אחד הבנקים הגדולים במדינה

עובד לשעבר בחברת שירותים לבנקים, השיג מאגר נתונים על לקוחות בנק גדול ודרש מיליון ש"ח תמורת אי מכירתו בדארקנט. נעצר הלילה ע"י יחידת הסייבר של המשטרה
אלי שלזינגרכ"ח אב תשע"ז 20/08/2017 13:06

אילוסטרציה (דוברות המשטרה) יחידת הסייבר של משטרת ישראל צילום: דוברות המשטרהמזה תקופה ארוכה, מזהה המשטרה נדידה של פשיעה מסוגים שונים לסייבר, בין השאר סחיטה ואיומים נגד מוסדות פיננסיים, חברות וכן אנשים פרטיים. המשטרה פיתחה וממשיכה לפתח כלים רבים על מנת לצמצם את פוטנציאל הפשיעה ולהגדיל את סיכויי החשיפה בתרחישים אלה

הוסר כעת צו איסור פרסום, המאפשר לפרסם מבלי שהדבר ייפגע בצרכי החקירה, כי משטרת ישראל באמצעות יחידת הסייבר בלהב 433 עצרה לפנות בוקר (ראשון), בתום חקירה מורכבת וסמויה, שהתנהלה בשיתוף הרשות הלאומית להגנת הסייבר, תושב הצפון בן 32, בחשד כי סחט את אחד הבנקים הגדולים במדינה וחברות נוספות במשק, ואיים לחשוף מאגרי נתונים של לקוחות אם לא יקבל מהנהלת הבנק והחברות המסחריות, סכום כסף מעל מיליון ש"ח, במטבע וירטואלי מסוג ביטקוין.מערך הסייבר של משטרת ישראל ערוך עם כלים מקצועיים, על מנת להתמודד עם איומי הסייבר ולפיכך, בתום חקירה מואצת, בשת"פ הרשות הלאומית להגנה בסייבר, ארגוני משטרה בעולם ופעילות ייחודית ברשת ה"דארקנט", הצליחה המשטרה לחשוף ולשים את ידה על החשוד בעבירות, בטרם הצליח לבצע את זממו.

ראשיתה של הפרשה, במיילים שנשלחו אל הנהלת הבנק והחברות כבר בסוף חודש יולי 2017 מהחשוד, עובד לשעבר בחברה המספקת שירותים למספר בנקים ומשרדים ממשלתיים, בינהם הבנק המדובר. על פי החשד הצליח החשוד להשיג מאגרי נתונים של הבנק, דוגמת פרטי זיהוי לקוחות, ודרש כופר כסף תמורת אי פרסום הנתונים ומכירתם – דבר שעלול היה לפגוע בבנק ובחברות.

בתוך כך, יחידת הסייבר בלהב 433 ויחידת המו"מ של משטרת ישראל, החלו בחקירת הפרשה, לצד התנהלות במיילים מול הסוחט, על מנת לאתר את החשוד שהסווה את זהותו ברשת ולבסס את הראיות הנדרשות נגדו, תוך נטרול האיום.

הבוקר, עם הסרת צו אסור הפרסום, ניתן כאמור לפרסם, כי צוותי משטרה מיוחדים של להב 433 ערכו חיפושים במספר זירות על מנת לאתר את החשוד ולנטרלו, תוך השתלטות במקביל על מחשבו ונגישותו לרשת ולסיים את הפרשה בהצלחה, עם מעצר החשוד, איסוף הראיות הנדרשות והשבת המידע הרגיש לבעליו למניעת הנזק הפוטנציאלי.

במקביל לחקירה המשטרתית, צוותים של הרשות הלאומית להגנת הסייבר, יחד עם הפיקוח על הבנקים , פעלו כדי לוודא שלא נגרם נזק למערכות הארגון, שלא היתה פגיעה בחשבונות הלקוחות ולא נפגעה רציפותו התפקודית ובכדי לשפר את חוסנן של מערכות הבנק.

העצור יובא לדיון בבימ"ש שלום ראשל"צ, בבקשה להאריך את מעצרו בשעה 14:30.
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;