1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. אקטואליה

הדרישה החדשה של הרפרומים: לא רוצים את 'עזרת ישראל'

לאחר ש'בחדרי' חשף בסוף השבוע שעבר כי משרד ראה"מ מתכוון להעביר מעל שני מיליון שקלים בשנה לתחזוקת הכותל הרפורמי, מתפרסם הבוקר ב'ישראל היום' כי הרפורמים והעותרים הנוספים דורשים כעת מקום לתפילתם ברחבות הכותל המסורתיות, בנוסף הם דורשים לקבל ייצוג בהנהלת הקרן למורשת הכותל
יעקב גרודקה, ו' אלול תשע"ז 28/08/2017 09:00

עזרת ישראל הכותל הרפורמי. צילום: פלאש 90 צילום: פלאש 90לאחר שהרבנות הראשית שיגרה לבג"ץ עמדה ארוכה ומנומקת סביב העתירות שידונו ביום חמישי השבוע בסוגיית מתווה הכותל והדרישה לשנות את הסטטוס קוו בכותל המערבי – כעת העותרים, נשות הכותל, הרפורמים והקונסרבטיבים שיגרו אף הם עמדה מנומקת לבג"ץ שבה הם חוזרים בהם מעמדתם הישנה, לדבריהם, הם מסירים את הסכמתם לקבל לידיהם את רחבת עזרת ישראל בקשת רובינסון.

כזכור, "בחדרי חרדים" חשף כי בימים אלו, משרד ראש הממשלה מבקש לחתום הסכם התקשרות, ללא מכרז עבור שירותי תחזוקה רחבת הכותל הרפורמי – ישראל ישראל: סכום של 2,052,858 שקלים לשנה.

על פי הפרסום ב'ישראל היום', הרפורמים והעותרים הנוספים דורשים כעת מקום לתפילתם ברחבות הכותל המסורתיות, בנוסף הם דורשים לקבל ייצוג בהנהלת הקרן למורשת הכותל. "הסכמתן של העותרות למתווה שאומץ בהחלטה מס' 1075 היוותה פשרה כואבת, שעוררה מחלוקת נוקבת בקהליהן, אולם העותרות היו נכונות לקבל פשרה זו בהסתמך על צירוף כל מרכיביה, כתבו בראשית עמדתם.

לטענתם, "הוויתור של העותרות על הקמת רחבת תפילה שוויונית פלורליסטית בתוך אתר הכותל הקיים (קרי - הרחבות הצפוניות) הותנה בכך שהרחבה הדרומית תוגדר כחלק ממתחם הכותל, תחובר אל רחבתו העליונה והציבורית באמצעות דרכי הגישה אליה ולא תוסתר מעיני הבאים אל הכותל והשוהים ברחבתו העליונה, תוך עיגון אופי הרחבה בתקנות וניהול המקום על ידי מועצה שבה יינתן ייצוג לעותרות. משהחליטה הממשלה על הקפאת המתווה - ובפועל - על ביטולו - ברי כי אין המדינה יכולה לדוג ממנו רכיב אחד ולצפות מן העותרות להסתפק בו".

בשל כך העותרים דורשים כעת: "לאור החלטת הממשלה על השהיית המתווה, יש לשוב למושכלות היסוד שלפיהן על המשיבים חלה החובה לפעול באופן שוויוני, המכבד את זכותן של העותרות להתפלל כמנהגן באתר המקודש ביותר לעם היהודי - הכותל המערבי, כהגדרתו בתקנות השמירה על המקומות הקדושים ליהודים. נזכיר כי בתקנות המקומות הקדושים מוגדר הכותל המערבי ככולל רק את הרחבה הצפונית, ואינו כולל את אזור קשת רובינסון".

"כך מתבטא הדבר בניתוק הפיזי המוחלט בין רחבת התפילה הממוקמת באזור קשת רובינסון לבין אתר הכותל הממלכתי, ובהסתרה המלאה של רחבה זו מאחורי גדרות ומחסומים, שהלכו וגבהו מאז החלטת הממשלה מס' 1075, בפעולות שבוצעו על ידי הקרן למורשת הכותל המערבי", טענו בנוסף.

כאמור, הם דורשים ייצוג בהנהלת הקרן למורשת הכותל וטוענים כי "אין להשלים גם עם מצב שבו הקרן למורשת הכותל, שלה שלל תפקידים וסמכויות מהותיות בנוגע להפעלת הכותל, תיתן קול וביטוי רק ליהדות האורתודוקסית־חרדית ולא יינתן במסגרתה כל ייצוג לזרמים ולנשות הכותל".


עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. הרבה משלומי אמוני ישראל, יעדיפו כתל אנושי עם בין אדם לחבירו תקין. מכתל חרדי עם...............  (ל”ת)


 2. רפורמים  

  יהודי

  • מרן הגר"ע יוסף זצ"ל : התיר לנשים לעלות לתורה לברך ולקרוא במניין נשים . וכגון עז"נ בכותל המערבי. אז למה העסקנים מעוררים סתם שנאת חינם ? (ל”ת)


 3. קראות רפורמה וחרדיות. וכוווולם בכלל תינוקות שנשבו. ועל כלל ישראל מוטל לקרבם בעבותות אהבה. וישובו לדת האמת.  (ל”ת)

  אי"ש קרליץ. קיידן ב"ב.

 4. מי שבא להתפלל, לא מחפש שיראו אותו!!! כנראה לא באו הטיפשים הללו לתפילה אלא לתיפלה!  (ל”ת)

  יאיא

  • מצחיק. כל ההתנגדות אליהם זה בגלל שרואים אותם. (ל”ת)


;