י"א סיון התשפ"ד
17.06.2024

מסכת סחיטה מקוונת: הואשם סוחט בנק יהב

שבוע וחצי לאחר מעצרו, מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה הגישה כתב אישום נגד בן 32 מפרדס חנה, לפיו סחט באיומים את בנק יהב ואיים עליהם כי אם לא יעבירו מיליוני שקלים במטבע ביטקוין, הוא יפרסם את מאגרי המידע של הבנק • במקביל, הפרקליטות מבקשת להאריך את מעצרו עד תום ההליכים

צילום אילוסטרציה: רויטרס
צילום אילוסטרציה: רויטרסשבוע וחצי לאחר מעצרו, מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה הגישה כתב אישום נגד בן 32 מפרדס חנה, לפיו סחט באיומים את בנק יהב ואיים עליהם כי אם לא יעבירו מיליוני שקלים במטבע ביטקוין, הוא יפרסם את מאגרי המידע של הבנק ברשת האפלה Darknet.

מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה הגישה היום (שלישי) לבית המשפט המחוזי בת"א כתב אישום נגד ליאור שרעבי, תושב פרדס חנה כבן 32, בגין עבירות של סחיטה באיומים המביאה לידי מעשה, סחיטה באיומים, ומספר עבירות של פגיעה בפרטיות וחדירה לחומר מחשב כדי לעבור עבירה אחרת. כתב האישום כולל שלושה אישומים ומפרט מסכת ארוכה ושיטתית של חדירה לחומר מחשב והעתקת מאגרי מידע המכילים מידע פרטי ורגיש על אודות מיליוני אנשים.

בכתב האישום, שהוגש ע"י עו"ד איתי גוהר ממחלקת הסייבר, נאמר כי שרעבי, עובד לשעבר של חברת אקטיב טרייל (Active Trail), המספקת שירותי דיוור ישיר לאלפי לקוחות, נהג לחדור למערכות הממוחשבות של החברה ללא הרשאה ולהעתיק מאות מאגרי מידע שהיו מאוחסנים בשרתיה. בדרך זו, העתיק הנאשם והחזיק ברשותו מאות מאגרי מידע המכילים מידע פרטי ורגיש על מיליוני אנשים.

כתב האישום מתאר את מסכת הסחיטה המקוונת שביצע לכאורה הנאשם. כך נאמר כי שרעבי שלח, בעשרות הזדמנויות שונות, הודעות דואר אלקטרוני מאיימות לבכירים בבנק יהב ובחברת אקטיב טרייל ואיים עליהם שאם לא יעבירו מיליוני שקלים במטבע הווירטואלי "ביטקוין", הוא יפרסם ב"רשת האפלה" (Darknet) וכן יעביר לעיתונאים מאגרי מידע השייכים לבנק ולחברה ואשר פרסומם עלול להסב להם נזקים כלכליים ניכרים.

על פי כתב האישום, בשלב מסויים פנו המתלוננים למשטרה. השוטרים נכנסו בנעלי הנסחטים מבנק יהב, וניהלו משא ומתן מול הנאשם תוך הסוואת העובדה שמאחורי מקלדת הנסחטים עומדת המשטרה. כתוצאה מכך, עלה בידי המשטרה לסכל את מימוש הסחיטה, למעט 2,000 שקלים ששולמו במטבע הווירטואלי ביטקוין, כדרישת הנאשם.

בכתב האישום נאמר עוד, כי שרעבי השתמש במאגרי המידע שלקח משרתי החברה ובעזרת חיתוכים סטטיסטיים שונים, יצר רשימות של אנשים אמידים. את הרשימות שיצר, מכר הנאשם בהזדמנויות שונות לבית השקעות שחיפש פרטי התקשרות של משקיעים פוטנציאליים על מנת לשווק להם את שירותיו.

כתב האישום הוגש לאחר חקירה של יחידת הסייבר בלהב 433, בשיתוף יחידת המו"מ באגף המבצעים משטרת ישראל - להב 433 ובסיוע הרשות הלאומית להגנת הסייבר במשרד ראש הממשלה. בפרקליטות מציינים כי תהליך העבודה המאומץ והמשולב שהתקיים במקרה זה, מנע נזק ניכר שהיה עלול להיגרם לבנק יהב, לחברת אקטיב טרייל ולפרטיותם של מיליוני האנשים שפרטיהם האישיים היו בידי הנאשם.

במקביל לכתב האישום, מבקשת הפרקליטות להאריך את מעצרו של הנאשם עד תום ההליכים המשפטיים נגדו. בנוסף, הוגשה בקשה לאסור את פרסום פרטי המידע האישי שבמאגרי המידע שנטל הנאשם מחברת אקטיב טרייל ואשר בו השתמש על מנת לסחוט את החברה ואת הבנק.
אקטיב טרייל בנק יהב סחיטה באיומים רשת Darknet ביטקוין

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד