1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. אקטואליה

סערת הבקבוקים: מסתמן כך חברת 'פניציה' תשמור שבת

מסתמן פתרון לחילולי השבת של מפעל פניציה לאחר שנמצאה הדרך הניאותה להמשיך את הפעילות הרציפה של התנור, ללא יצור בקבוקים, באמצעות מיחזור אוטומטי של שברי בקבוקים
משה ויסברג, כ"ו תשרי תשע"ח 16/10/2017 22:27

פלאש 90 בקבוקי יין ומיץ ענבים. צילום: אילוסטרציה פלאש 90פשרה בעניין שמירת השבת של מפעל פניציה. מסתמן פתרון לחילולי השבת של מפעל הזכוכית 'פנציה'. זאת לאחר שהאדמו"ר מגור הורה להחליף את בקבוקי מיץ הענבים בעקבות חילול השבת של החברה כעת מסתמנת שהחברה תוכל לשמור שבת לאחר שטענו שאי אפשר להשבית את המפעל.

ביוזמתו של הרב יצחק גולדקנופף, מזכיר ועדת הרבנים למען קדושת השבת, נערכה פגישת עבודה ראשונית בין צוות מצומצם של רבנים, מהנדסים ומומחים, למנהלי מפעל 'פניציה' בירוחם, על מנת לבדוק יחד את האפשרות להשבתה מוחלטת של המפעל ליצור בקבוקים בשבתות ומועדי ישראל.

במרכז הפגישה עמדו הצעותיהם המעשיות של שנים ממהנדסי המכון המדעי טכנולוגי להלכה, מר דן דוידיאן וד"ר יעקב לרנר, אשר מכירים את המפעל ואת מערכות וקווי היצור שלו לפני ולפנים, על קרבו ועל כרעיו.

לבקשת מנהלי מפעל 'פניציה', לפני למעלה מעשור שנים, הסכימו ראשי המכון המדעי טכנולוגי להלכה לסייע בידם בצמצום ומניעת חילולי שבת במפעל, כשהם מבהירים להם מראש שהמטרה הסופית היא להביא להשבתת המפעל בשבתות ובחגים כדת וכדין. במשך תקופה ממושכת זו פעלו מהנדסי המכון, מר דוידיאן וד"ר לרנר, הרחק מעין הזרקורים, בהנחייתו ובהכוונתו הצמודה של ראש המכון, הגדול רבי לוי יצחק הלפרין, לצמצם בצורה משמעותית ביותר את חילולי השבת העצומים בכל רחבי המפעל, וזאת בדרכים שונות ומגוונות, של ביטול פעולות רבות, הקדמתן לערב שבת או דחייתן למוצאי שבת, הסבת מערכות שונות לפעילות אוטומטית מלאה, שילוב עובדים נכרים במקום עובדים יהודים, ועוד ועוד.

עתה, עם ההתעוררות הציבורית ההולכת וגוברת, בעקבות עמדתו הנחרצת של האדמו"ר מגור, נוצרה ההזדמנות להביא אכן להשבתה מוחלטת של המפעל בשבתות ובחגים.המפגש בעשרת ימי תשובה עם ראשי החברה
המפגש בעשרת ימי תשובה עם ראשי החברה


כזכור וכפי שנחשף לראשונה ב'בחדרי חרדים', במהלך עשרת ימי תשובה יזם הרב יצחק גולדקנופף, מזכיר ועדת הרבנים למען קדושת השבת, כינוס חירום מיוחד של ועדת הרבנים, שבו השתתפו באופן נדיר ויחודי כל ראשי גופי הכשרות הגדולים בארץ, החל מועד הכשרות של בד"ץ העדה החרדית וכלה במחלקת הכשרות של הרבנות הראשית, כאשר כולם מאוחדים בדרישה החד משמעית לעמוד על משמר קדושת השבת.

במהלך הכינוס התקבלה על דעת כל הרבנים ונציגי גופי הכשרות ההחלטה לאמץ את הצעת המכון המדעי טכנולוגי להלכה, שהובאה לכינוס ע"י הגאון רבי אברהם משה הלפרין, רב קהל חסידים ברמות ואב"ד בד"ץ אונגוואר. בהתאם להצעה זו, תיבדק בכובד ראש ובמלוא הרצינות – במשך שלושת החודשים הקרובים – האפשרות להשבית כליל את המפעל בשבתות ובחגים, במתכונת דומה לצורה שבה הוא מושבת בשנים האחרונות ביום הכיפורים, לאחר שנמצאה הדרך הניאותה להמשיך את הפעילות הרציפה של התנור, ללא יצור בקבוקים, באמצעות מיחזור אוטומטי של שברי בקבוקים.

באשר לטענת מנהלי המפעל, כי החזרת כל קווי היצור לפעילות סדירה, לאחר השבתתם במשך למעלה מיממה, עלולה להימשך עד קרוב לשתי יממות נוספות, דבר שיביא באורח ודאי לקריסת המפעל וסגירתו, הבטיח הגרא"מ הלפרין, כי במשך שלושה חודשים אלו ישקיעו מהנדסי המכון את כל מאמציהם, לחפש ולמצוא - יחד עם מהנדסי מפעל 'פניציה' - דרכים טכנולוגיות מתאימות על מנת למזער עד למינימום את הזמן הנדרש להחזרת קווי היצור לפעילות סדירה לאחר השבתת המפעל, ולהביא לכך כי הפעילות השגרתית המלאה תחזור מוקדם ככל האפשר.

כהמשך להצעה זו, יזם הרב יצחק גולדקנופף, את הפגישה הראשונית במפעל 'פניציה' מיד לאחר חג הסוכות, אשר השתתפו בה צוות מצומצם של נציגי ועדת הרבנים וגופי הכשרות.

במהלך הפגישה הארוכה והממושכת עלתה גם אופציה נוספת למניעת חילולי השבת במפעל, באמצעות העסקת עובדים נוכרים בלבד, ונידונו ההיבטים ההלכתיים של אופציה זו, לצד העלויות הכלכליות. הדעה הכללית הייתה כי הפתרון המושלם מכל הבחינות הוא להשבית כליל את המפעל בשבתות ובחגים במתכונת יום הכיפורים. אך הוחלט לבדוק תחילה ביסודיות את המשמעות הכספית של כל אחת מן האופציות ואת כל יתר ההשלכות ונדון בהם בפגישה הבאה.

במקביל, הובטח ע״י מזכיר ועדת הרבנים, בשם הרבנים וגופי הכשרות, כי במידה והמפעל אכן ישבות כהלכה בשבתות ובחגים, ייעשו מאמצים רבים לסייע לו, בדרכים שונות, להתגבר על ההפסדים הצפויים, וזאת מלבד ברכת השבת שהיא ״מקור הברכה״ שתלווה אותם ללא ספק בהצלחה רבה.עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. עוד אחד שמתפרנס מהשבת  

  חושף הנסתרות

 2. וועדה למען הכסף ההבדל שאתם עושים כסף מהבלגאן הזה  (ל”ת)


 3. זהו המפעל מת. חבל על הזמן.  (ל”ת)

  נובו

 4. יפה מאוד-להשאיר את השבת בכותרות, לא להרפות כי אם משמרין ישראל 2 שבתות..  

  זו חובתינו

 5. אצלנו זה עובד  

  שולם חקן

 6. הפתרון המסתמן.  

  שריר

 7. ברכה והצלחה לכל העוסקים והמסייעים  (ל”ת)