ח' תמוז התשפ"ד
14.07.2024

לא תאמינו מי היה נוסע VIP בטיסה לצ'כיה

יונייטד איירליינס השיבה ספר תורה היסטורי בן 200 שנה ששרד את השואה, וספר התורה אף קיבל מושב משלו וכרטיס עלייה למטוס

הרב וספר התורה
הרב וספר התורהחברת התעופה יונייטד, הטיסה רב וחזן מאזור מפרץ סן פרנסיסקו, מרחק של כמעט 10,000 ק״מ, כאשר השניים השיבו ספר תורה בן 200 שנה ששרד בשואה לבית הכנסת אליו הוא שייך, בצ׳כיה.

ספר התורה והמגילה - שמקורם בבית כנסת בכפר אוֹלוֹמוּץ (Olomouc) שבצ׳כיה - שימשה את קהילת "סיני" מפוסטר סיטי שבקליפורניה.

1,500 מספרי התורה שנבזזו על ידי הנאצים נשמרו בפראג עד שנת 1963, אז הועברו לאנגליה. בשנת 1970 הושאל ספר התורה של אוֹלוֹמוּץ לקהילה שנוסדה באותם ימים.

כאשר מספרם של חברי הקהילה היהודית באוֹלוֹמוּץ שב וגדל, הם פנו לקהילה בקליפורניה. ״הם שאלו אם נוכל לסייע להשיבו לביתה״, סיפר הרב קורי הלפנד, שהיה אחראי להעברת ספר התורה לצ׳כיה. הרב עלה ביום שלישי על טיסת יונייטד לפרנקפורט כשהוא מלווה בחזן דורון שפירא, שלו קשר אישי עם המגילה: המחותנים שלו, יהודים שנמלטו מאוֹלוֹמוּץ במלחמת העולם השניה, נהגו להתפלל באותו בית כנסת.

קהילת "סיני" השלימה את שחזור ספר התורה כמעט במלואו במהלך השנתיים האחרונות; הספר שב לבית הכנסת בצ׳כיה והפיסקה הסמלית האחרונה תשוחזר באוֹלוֹמוּץ במהלך טקס חגיגי שיתקיים בסוף החודש.

מייקל האייט, מנהל הפיתוח הטכנולוגי הבכיר בנמל התעופה סן פרנסיסקו, הוא גם חבר בקהילה היהודית של פוסטר סיטי. הוא היה מי שביקש מצוותי יונייטד בנמלי התעופה של שיקגו וסן פרנסיסקו לוודא שהמסע יעבור ללא תקלות. הרב, החזן וספר התורה עלו בפרנקפורט על טיסת המשך של לופטהנזה לפראג ומשם נסעו ברכב לאוֹלוֹמוּץ.

שירות הלקוחות של יונייטד סייע בהקדמת העלייה למטוס והקצה תא עילי לאחסון הכבודה המיוחדת. יונייטד גם ארגנה למגילה מושב משלה: ספר התורה בילה את הטיסה כשהוא מונח בביטחה על המושב הריק שבין הרב לבין החזן, ואפילו קיבל כרטיס עלייה למטוס על שמו.

החברה וידאה שספר התורה יעבור את הבדיקה הבטחונית ללא בעיות הן בארה״ב והן בטיסת ההמשך בפרנקפורט. הטייסים והדיילים של יונייטד השגיחו על ״שלושת״ הנוסעים במהלך הטיסה, בדקו שהכל כשורה והם ישובים בנוח.

״אני נרגש מאוד ואסיר תודה על האופן שבו כולם שתפו פעולה בארגון הטיסה המיוחדת והבלתי נשכחת הזו״, אמר מייקל. ״משפחת יונייטד שלנו התגייסה כולה ועשתה מעל ומעבר לציפיות של הנוסעים המיוחדים שלי. האירוע שהתרחש היום ממחיש באופן מובהק את השאיפה של יונייטד: לאחד את העולם ולחבר בין אנשים״.
ספר תורה צכיה

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד