ט"ו סיון התשפ"ד
21.06.2024

מלחמה בבג"צ: "הפיכה" - תגובות הח"כים

תגובות סוערות ותקיפות יוצאות מלשכות השרים והח"כים החרדים בעקבות פסיקת בג"צ השערורייתית • "זכרונכם ישאר לדראון עולם, כעריצים שניסו לחסל את תורת ישראל" • "יהיה חוק עוקף בג"ץ ולא בג"ץ עוקף שבת" • "נביא ביום ראשון את התיקון לחוק"

מלחמה בבג"צ: "הפיכה" - תגובות הח"כיםלפני זמן קצר קבע בג"צ כי המרכולים בתל אביב יישארו פתוחים בשבת. תגובת הנציגים החרדים בכנסת לא איחרה לבוא.

שר הפנים, אריה דרעי, מגיב בעקבות פסיקת בג"ץ בעניין פתיחת המרכולים בשבת: "ברגע עצוב זה אין לי אלא להיתלות באילנות גבוהים, בנשיא ראובן ריבלין, שאמר השבוע : ״לא מהפכה עושה בית המשפט אלא הפיכה". ומדובר בהפיכה של ממש".

דרעי אומר כי "עצוב מאד לגלות שהשבת הקדושה, שעל שמירתה מסרו יהודים את נפשם לאורך הדורות, דווקא כאן, במדינת היהודים, חילולה הופך לדגל ולסמל".

מזכיר: "סיכמתי השבוע עם נתניהו על קידומם המהיר של שני חוקים ממשלתיים, שיעניקו לשר הפנים את הסמכויות הדרושות לשמור על צביונה של השבת היהודית בפרהסיה הציבורית, כדרישת רוב הציבור בישראל".

שר הבריאות ליצמן זועם גם הוא על פסיקת בג"צ ואומר כי היא "מנוגדת לעמדת רוב העם בישראל, הרואה בשבת את יום המנוחה הלאומי ובשבילו שמירת השבת מהווה ערך עליון לאורך הדורות.
כמיטב המסורת הבג"צית הנפיקה הנשיאה היוצאת פסיקה אנטי דתית כ'אות פרישה' צפוי ומוכר".

ליצמן קובע כי "זהו ניסיון בוטה של שופטי בג"צ לפגוע בצביונה היהודי של המדינה, תוך גרימת עוול מוסרי ורמיסת זכויות אלפי עובדים שפרנסתם נפגעת כתוצאה מפסיקה זו, ומונעת מהם מנוחה משפחתית כזכות בסיסית לכל אדם".

"קיימת תמימות דעים בקרב כל הנציגות החרדית והדתית לסתום את הסכר האנטי דתי שמוביל בג״צ בפסיקותיו אלו ואנו ניאבק לתקן את העוול הזה בחקיקה". מסכם ליצמן.

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני אומר בעקבות פסיקת בג"צ: "בית המשפט העליון פשוט מנותק מהעם, השופטים פוגעים בדרך קבע בתורה הקדושה ובמסורת העם היהודי, כל פסקיהם מבוססים על עידוד חילול שבת ופגיעה בציבור המסורתי שומר השבת, לפגוע ברגשותיו מצפונו ופרנסתו. על פי ההסכם הקואליציוני נביא ביום ראשון את התיקון לחוק, ומה שבית המשפט קלקל אנחנו נתקן כדי לשמר את ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".
גפני בכנס סוכני הביטוח באילת מתייחס לבגצ המרכולים

גפני שנואם בשעה זו בכנס סוכני הביטוח באילת, התייחס לבג"צ ואמר: "ההחלטה של נאור פוגעת באזרח הקטן ובבעל המכולת שיצטרך לעבוד ביום המנוחה, לא נאפשר את הפגיעה הזאת בהם בשום אופן".

סגן שר החינוך מאיר פרוש על החלטת בג"ץ: "בפעם המי יודע כמה דורס בג"ץ ברגל גסה את הסטטוס קוו ובצורה לא דמוקרטית גורם לפילוג ושיסוע בעם, ועל הדרך פוגע בסוחרים המרכולים שכל רצונם לשרוד כלכלית מבלי שיכפו עליהם לחלל שבת. הגיע הזמן להעמיד את שופטי בג"ץ במקומם ולהחזיר את ההחלטות מסוג זה לעם".

יו"ר סיעת 'יהדות התורה' ח"כ מנחם אליעזר מוזס בתגובה: "אינני מופתע כלל מהחלטת בגץ בראשות הנשיאה נאור, והיא תואמת את האג'נדה הקבועה של בית המשפט לפסוק נגד כל דבר הקשור למסורת, לדת וליהדות. אני חש כאב עמוק וצער על בזיון השבת שיהודים בכל הדורות מסרו נפשם עליה, ובטוחני שגם הורי הוריה של השופטת נאור בכללם".

"חבל מאוד שזה סמל הפרידה שלה מכס השיפוט. סיעת יהדות התורה תפעל לתיקון הענין בחקיקה". מסיים מוזס.

זכרונכם יישאר לדיראון עולם

גפני ומקלב בכנסת. צילוםף פלאש 90צילום: גפני ומקלב בכנסת. צילוםף פלאש 90
גפני ומקלב בכנסת. צילוםף פלאש 90


ח"כ ישראל אייכלר הגיב בדקות האחרונות לפסיקת בג"ץ המרכולים בתל אביב:

"ההצגה הקבועה של השופטים הפורשים עלתה שוב הבוקר מעל בימת התקשורת. זה כבר הפך למסורת, שופט או שופטת מסיימים את כהונתם והם מחפשים כותרת הגונה שתשאיר אותם בהיכל התהילה המזוייף".

אייכלר תוקף בחריפות: "עלינו לומר לשופטים את האמת בפנים: הדרך הנואשת בה אתם נתפסים בשארית הכח בשאריות הרייטיניג שנשלחות לעברכם על ידי התקשורת, אינה מוסיפה לכם כבוד. הציבור חכם ואינטלגנטי הרבה יותר ממה שאתם חושבים. האזרחים רואים את ההתנהלות הזו ומבינים את משמעותה היח"צנית, זה לא מוסיף תמיכה למעמדו הירוד גם ככה של בית המשפט העליון".

הוא ממשיך בתגובתו החריפה ואומר: "העובדה שפסיקות הרייטינג הללו הן תמיד בסוגיות הנוגעות לדת ולטשטוש צביונה היהודי של המדינה, רק מוכיחה כמה הייאוש משחק תפקיד משמעותי בתהליך הזה. אלו לא פסיקות, אלו הצגות".

"שופטים נכבדים, דעו, הזיכרון היחיד שאתם משאירים הוא גיחוך ומבוכה".

"אתם תשאו באחריות לדם הרע שאתם שופכים על מדורת מלחמת התרבות שתשרוף את כל החוטים המקשרים את החברה הישראלית".

"זכרונכם ישאר לדיראון עולם, כעריצים שניסו לחסל את תורת ישראל. אתם תיעלמו בתהום הנשיה של אויבי היהדות בכל הדורות, והיהדות הנאמנה תחיה לנצח נצחים". כך אייכלר.

ח"כ יעקב אשר מ'דגל התורה' הגיב למתנת הפרידה של נשיאת ביהמ"ש העליון: "הפסיקה הנוכחית היא לא אירוע חדשותי, דעתם האישית של שופטי בג"ץ על השבת ידועה, והמסורת של בג"ץ זה לכפות דעה אישית ולעטוף באיצטלה משפטית, והכי מתאים זה בתיאטרון של מסיבת הפרידה ובכך לקבל סיקור תקשורתי על הגב של יצירת שסע בחברה בישראל".

"בג"ץ כופה את האג'נדה האישית שלו על העם פסיקה אחר פסיקה, ולא מותיר ברירה לחברי הכנסת מלבד לחוקק חוק "מנטרל בג"ץ" שישחרר את העם מישראל מלהיות "קהל שבוי" בהצגה העגומה של פסיקות בג"ץ, וכך נעשה".

יהיה חוק עוקף בג"צ ולא בג"ץ עוקף שבת

אייכלר ואשר בכנסת. צילום: פלאש 90צילום: אייכלר ואשר בכנסת. צילום: פלאש 90
אייכלר ואשר בכנסת. צילום: פלאש 90


ח"כ אורי מקלב מ'יהדות התורה' מצהיר בעקבות פסיקת בג"צ: "יהיה חוק עוקף בג"ץ ולא בג"ץ עוקף שבת, בית המשפט מנסה לעקוף את תורת ישראל, ולשנות את מהות ותכלית שבת קודש, זוהי פרשנות עקומה שאינה מתאימה לתכלית החוק ולכוונת המחוקק, התחרות הקלוקלת בין השופטים בשאלה מי יותר קיצוני מובילה אותם לפסיקות אבסורדיות והזויות, פסיקות אילו שומטות את הבסיס הציבורי עליו הם יושבים, השבת לא תהיה מוחלשת - הבג"ץ הוא זה שנחלש".

יו"ר סיעת ש"ס בכנסת, ח"כ יואב בן צור: "החלטת בג"צ היא החלטה כואבת ואיננה מתכתבת עם הצביון היהודי של מדינת ישראל כמדינה יהודית דמוקרטית. יתרה מכך, משמעות הפעלת המרכולים פוגעת קודם כל בשכבות החלשות, במנקים, בקופאים, בשליחים ובעובדים שיאולצו לעבוד בשבת בחסות המעסיקים שימשיכו ליהנות מהשבת ולתת הוראות בשלט רחוק".

"כאנשי ציבור המחויבים לשמירה כל צביונה היהודי ורווחתן של השכבות החלשות נקדם חקיקה ברורה שתוביל לסגירת המרכולים ככלל יסוד במדינת ישראל".

ח"כ מיכאל מלכיאלי מש"ס הגיב: "שופטי בג"צ מוכיחים פעם אחר פעם שהם מנותקים מהעם".

"איש לא באמת חשב שביום של פסטיבל שכזה עם עזיבתה של נשיאת העליון תצא פסיקה בעד סגירת חנויות בשבת".

"שוב הוכח כי הגיע הזמן לחוקק חוק שיעשה סוף לשליטת בג"ץ וייתן לנבחרי הציבור בכנסת את היכולת להחליט".יאיר לפיד עם כיפה וטלית. צילום: pkta 90צילום: יאיר לפיד עם כיפה וטלית. צילום: pkta 90
יאיר לפיד עם כיפה וטלית. צילום: pkta 90


גם ב'בית היהודי' נשמעו קולות על החלטת בג"ץ. השר אורי אריאל, יו"ר 'האיחוד הלאומי', אמר כי "החלטת השופטת נאור בנוגע לפתיחת מרכולים בתל אביב בשבת, מהווה תקדים לכל הארץ, מנוגדת להלכה ורומסת את השבת הציבורית במדינת ישראל. עכשיו אני מבין יותר מתמיד למה אנחנו מתפללים "השיבה שופטנו כבראשונה ויועצנו כבתחילה". אורי אריאל הוסיף: החלטת בג"ץ מתווספת לפסק דין חמור ביותר של השופטת נאור שניתן השבוע לגבי נתיב האבות בגוש עציון, פסיקה ללא חמלה זוהי מידת סדום".

סגן שר הביטחון אלי בן דהן הגיב לפסיקת בג"צ כי "בג"צ לוקח לעצמו סמכות להכריע בנושא שנציגי הציבור, חברי הכנסת, מעוניינים להתקדם בו קמעא קמעא. שוב בג"ץ מכריע הכרעות ערכיות המנוגדות לרצון העם ונציגיו. אין מנוס אלא מלחוקק חוק המבטל את פסק הדין ומשאיר את סמכות ההכרעה בנושאים אלו, רק בידי נציגי העם".

מכבדים את הדת לא מכבדים כפייה דתית

צילום: יונתן זינדל פלאש 90צילום: צילום: יונתן זינדל פלאש 90
צילום: יונתן זינדל פלאש 90


מנגד, בשאר המפלגות, יש המברכים על החלטת בג"צ. שר הביטחון אביגדור ליברמן הגיב בציוץ בטוויטר: "החלטה ראויה! אין כל סיבה שהמדינה תפגע במרקם העירוני בתל אביב, ותכפה על תושבי העיר, ורוב האזרחים בישראל, אורח חיים שאינו על פי דרכם ורצונם".

יו"ר 'יש עתיד', יאיר לפיד בתגובה לפסיקת בג"צ בנושא מרכולים בשבת: "אני מברך את החלטת בג״ץ לתת חופש החלטה לראשי הערים בפתיחת עסקים בשבת".

"בבני ברק בטח יהיה סגור, בתל אביב בטח יהיה פתוח, ואף אחד לא חושב שהוא יגיד לשני איך לחיות. כך צריך להיות".

לפיד אומר כי "יחד עם זאת אנחנו זקוקים לדיאלוג חדש ואחר על השבת הישראלית".

ומצהיר "גם אני לא רוצה שהיא תהיה יום ככל הימים. בין אם אתם הולכים לבית כנסת או למוזיאון, בין אם ארוחת השבת שלכם כשרה או לא, השבת היא מתנה מופלאה שנתן העם היהודי לעולם ובואו נתחיל לדבר (שזה ההיפך מלצעוק) איך אנחנו רוצים שהיא תיראה". כך לפיד בתגובתו.

יו"ר 'העבודה' אבי גבאי הגיב בקצרה ואמר: "מכבדים את הדת, לא מכבדים כפיה דתית. מברך את נשיאת העליון היוצאת מרים נאור עם פסיקתה האחרונה ומאחל בהצלחה למחליפתה אסתר חיות".

אורי קידר, מנכ"ל תנועת "ישראל חופשית" מגיב בעקבות הכרעת בג"ץ בעניין פתיחת המרכולים בשבת:

"סוגיית השבת בישראל היא סוגיה ציבורית ראשונה במעלה וככזו עליה להיות מוכרעת במגרש הפוליטי. טוב עשה בית המשפט העליון שלא הוציא לפוליטיקאים את הערמונים מהאש, אולם העתירה והמצב הנוכחי הינם תולדה של פוליטיקאים שמפחדים להחליט".

ועוקץ את כוונת הסיעות החרדיות להעביר חוק עוקף בג"צ: "זו שעת המבחן של נתניהו כחלון וליברמן, שיצטרכו להחליט האם על רקע שיקולי הישרדות פוליטיים קיצוניים הם ימכרו את הבוחרים שלהם ואת השבת הישראלית שכולנו מכירים. המצב הקיים זוכה לתמיכה של רוב מוחץ מהציבור, כל ניסיון לשנותו יהיה זלזול מביש בציבור הישראלי".

קידר מצהיר ומאיים כי: "מי שינסה לסגור את הציבור הישראלי בבית בשבתות כנראה לא מבין עם מי יש לו עסק. מספיק ביקור קצר בחדרה, באר שבע, ראשל״צ ואילת כדי להבין שישראל ממילא פתוחה בשבת, והיא תישאר כזו. כל פוליטיקאי שינסה לשנות את המצב הזה יזכה לתגובה הולמת מהציבור ביום הבוחר".
סערת המרכולים מאבק השבת יאיר לפיד בגץ

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 8 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד