1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. אקטואליה

למרות התנגדות הגר"ח - השר אריאל מציג את 'קרן ההשתלמות'

למרות שהגר"ח הביע בעבר את התנגדותו למהלך וכפי נחשף לראשונה ב'בחדרי חרדים', הבוקר יוצאת הבשורה ממשרדו של שר החקלאות אריאל, על הקמת 'קרן השתלמות' לחקלאים שומרי השמיטה • בהודעה שיצאה ממשרדו נכתב כי המהלך יצא לדרך בברכת הגר"ח • אנשי ביתו הכחישו ל'בחדרי'
יעקב גרודקהי"ח חשון תשע"ח 07/11/2017 09:35

פלאש 90 צילום אילוסטרציה: פלאש 90חשיפת 'בחדרי חרדים': למרות התנגדותו של שר התורה הגר"ח קנייבסקי וכי שהובהר בעבר על ידי בנו הגאון רבי יצחק שאול קנייבסקי, הבוקר מפרסם שר החקלאות אורי אריאל כי קרן ההשתלמות לחקלאים שומרי שביעית - יוצאת לדרך.

בהודעה שפרסם הבוקר השר אריאל, נכתב כי הקרן קיבלה את "ברכתם של כל גדולי הדור ובראשם שר התורה הגר"ח קנייבסקי ונשיא מועצת חכמי התורה ראש הישיבה חכם שלום כהן".

למרות זאת, מבית הגר"ח נמסר הבוקר ל"בחדרי חרדים" כי כפי שפורסם כבר בעבר, הרב מתנגד לקרן ההשתלמות.

בנוסף, בהודעת השר אריאל הבוקר נכתב כי "ביוזמת שר החקלאות, ח"כ, אורי אריאל וסגן שר האוצר, יצחק כהן תוקם ״קרן השתלמות" לחקלאים משביתי האדמה. הקרן שתיפתח בשיתוף משרד החקלאות ומשרד האוצר, קיבלה את ברכתם של כל גדולי הדור ובראשם שר התורה הגר"ח קנייבסקי ונשיא מועצת חכמי התורה ראש הישיבה חכם שלום כהן שסמכו ידיהם על החשיבות של שיתוף החקלאים ובמחויבות של משרד החקלאות והאוצר".

וכך הקרן תפעל: המדינה וחקלאים שומרי השמיטה כהלכתה, יפרישו סכום כספי מידי שנה בקרן ייעודית שתיפתח ובכך תקנה ביטחון כלכלי לחקלאי המקיים שמירת שמיטה כהלכה. חקלאים שומרי השמיטה ייהנו בשנת השמיטה ממענק חודשי על בסיס ההפרשות במהלך השנים הקודמות לשמיטה.

שנות שמיטה קודמות לא היה תקציב ידוע מראש לשומרי השמיטה וחקלאים שביקשו להצטרף לשומרי השמיטה נאלצו לחיות בצמצום בשנה השביעית ובחשש גדול עד לקביעת גובה השתתפות המדינה. בתוכנית זו המדינה פותרת בעיה זו ונותנת ודאות לחקלאי ובשנת השמיטה הקרובה חקלאי יוכל שלא לעבד את אדמתו ללא חשש לפרנסת משפחתו.

השר אריאל אמר בתגובה כי "למדינת ישראל אכפת מהחקלאים שלה ולראשונה יש הכרה בזכות החקלאים שומרי המצוות לשבות בשנת השמיטה ללא חשש. עבודת האדמה היא מצווה ואני שמח שחקלאים ששומרים על מצוות השמיטה יוכלו מהיום, באמצעות קרן ההשתלמות הייעודית שהוקמה בזכות שיתוף הפעולה עם סגן השר הרב יצחק כהן לתכנן את הכנסותיהם ולהבטיח את פרנסתם לקראת שנת השמיטה הקרובה".

אריאל הוסיף: "תוכנית זו קיבלה את ברכתם של גדולי ישראל. התמיכה בקרן חוצה מגזרים ומאחדת את כלל גדולי הדור הרב חיים קנייבסקי, הרב שלום כהן, הרב דב ליאור, הרב אריאל, הרב יצחק זילבשטיין, הרב דוד לנדאו ואדמו"רים, במהלך חשוב זה למען החקלאים".

כזכור, כפי שנחשף לראשונה ב"בחדרי חרדים" לראשונה, במכתב שכתב בנו של הגר"ח הרב יצחק שאול, הוא מציין מספר סיבות להתנגדות ליוזמה. בין היתר בגלל 'חדש אסור מן התורה'. אבל בעיקר כיוון שלא יהיה מישהו שנאמן שיפקח על שומרי השמיטה שאכן מבצעים את כל הלכות השמיטה, מלאות הפרטים, כראוי. בעקבות ההוראה חברי הכנסת החרדים לא יוכלו לתמוך בהצעת החוק וסביר להניח כי היא לא תקודם.עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. "וכי תאמרו מה נאכל בשנה השביעית?" תוכנית של כפירה בה'.ובתורה כולה  

  שריר

  • קל לדבר כשאתה לא חקלאי בעצמך (ל”ת)


 2. הגחזים הסובבים את הגר"ח  

  חיים בן אשר

 3. כל הכבוד- מספיק עם כספים הזורמים לעסקנים וכו'  (ל”ת)

  חקלאי

 4. אבי רובינשטיין  

  משה

 5. קודם כל ר' חיים לא אמור לאשר:הוא הרי לא יכול להחזיק את החקלאים בשנה השביעית  

  כן ר' חיים לא ר' חיים

  • לחברים מקוממיות אין קשר לקרן השביעית (ל”ת)

   אחד שיודע

  • לחברים מקוממיות אין קשר לקרן השביעית (ל”ת)

   אחד שיודע

 6. כל הכבוד לשר אורי אריאל על החוק החשוב והמדהים הזה.  

  בן תורה

 7. וכי ליצמן שואל את הגר"ח איזה תרופות להוסיף לסל התרופות???  

  ????

 8. אם אני למשל  

  חיים בן אשר

 9. מה אכפת לו להבטיח לעוד 5.5 שנה כשמזמן יפרוש או יהיה במושב זקנים או ....  (ל”ת)

  רייטינג מוצלח

 10. מצויין  

  שמעון

 11. "חדש אסור מן התורה" הוא וורט שאוסר את עצמו.  (ל”ת)


 12. אבי רובנשטיין נגד כי זה יפגע לו בקרן השביעית  (ל”ת)

  שלמה

 13. כמה חקלאים חרדים יש?  

  שומרון

 14. חדש אסור ? אין דין כזה  (ל”ת)

  יעקב

 15. מפחדים על התרנגולת הזו שמטילה ביצי זהב  

  חקלאי לשעבר

;