י"ז תמוז התשפ"ד
23.07.2024

נחשף: מיליוני השקלים שלכם שוכבים בקופת בית המשפט

מאות מיליוני שקלים מכספם הפרטי של האזרחים מונחים בקופת בית המשפט. נציגי בית המשפט: "איננו מסונכרנים עם מרשם האוכלוסין ולכן אנו מתקשים באיתור הזכאים". אייכלר: "יש לבחון את האפשרות להשיב כסף מזומן למי שאין לו חשבון בנק"

צילום: נתי שוחט, פלאש 90
צילום: נתי שוחט, פלאש 90 צילום: נתי שוחט, פלאש 90הוועדה לפניות הציבור בראשות ח"כ ישראל אייכלר קיימה דיון בעקבות פניות של אזרחים שטענו כי ערבויות שהפקידו בבית המשפט לא הוחזרו לכיסם. מדובר במקרים בהם כבר עבר זמן רב ולא הוגש כתב אישום בתיק.

מבירור שערכה הוועדה עולה כי סכום הפיקדונות שהצטבר עד היום בקופת בית המשפט בתיקים שכבר נסגרו עומד על 366 מיליון ₪ בשלוש השנים האחרונות, מתוכם 324 מיליון ₪ מגיעים בדין למפקידים על פי הנהלים.

יו"ר הוועדה ח"כ אייכלר אמר בפתח הדיון: "אני נדהם לשמוע את המספרים. המצב הקיים אינו יכול להימשך. לפעמים כמות הופכת לאיכות. אם סכום כה גובה נתקע אי-שם במערכת זה מוכיח כי משהו פגום. טחנות הצדק טוחנות לאט ובדרך שוחקות את האזרח עד תום", אמר אייכלר.

נציגי הנהלת בתי המשפט שהשתתפו בדיון טענו כי המערכת מתקשה לאתר את המפקידים הזכאים, ובנוסף בית המשפט לא מחזיר פיקדונות למי שאין לו חשבון בנק: "אנחנו לא מסונכרנים עם מרשם האוכלוסין. לא קיבלנו אישור להיכנס לנתונים. אנחנו ניזונים מהצדדים עצמם. איתור אנשים זה לא חלק מהעבודה שלנו. אנחנו לא מחלקת חקירות".

בהנהלת בתי המשפט ציינו כי הם נענו לפנייה וכבר בקרוב ירחיבו את מוקדי המידע על מנת לאפשר לאזרחים לערוך בירור מסודר של הכסף שקיים במערכת.

אייכלר סיכם את הדיון והציג שלוש הצעות על מנת לשחרר את הכספים באופן מידי: "מדובר במצב של סכום גבוה במיוחד והציבור זכאי לכסף הזה. אני פונה לרשות האוכלוסין בדרישה לאפשר גישה לנתונים על מנת לסייע באיתור הזכאים. בנוסף הוועדה רשמה את הודעת בתי המשפט על כך שכבר בקרוב ירחיבו את מוקדי המידע. אנחנו גם נבחן אפשרות חוקית כדי שמי שמשלם שמזומן יוכל גם לקבל את ההחזר במזומן. יש אנשים שאין להם חשבון בנק מסיבות שונות וצריך לפתור גם את המקרים הללו".
ישראל אייכלר בית המשפט ערבות כספית

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 2 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד