י"ט תמוז התשפ"ד
25.07.2024

חריג: הפלסטינים ישלמו מיליונים לניצולי הפיגוע

16 שנים אחרי הפיגוע הזוועתי • בפסק דין חריג קבע בית המשפט כי הרשות הפלסטינית ומבצעי פיגוע שאירע לפני 16 שנים בכביש 443 ישלמו לניצולים סכום של 62 מיליון שקלים • בין המחבלים: אחמד טאלב מוצטפא ברגותי, אחיינו של מרואן ברגותי

צילום: יונתן זינדל פלאש 90
צילום: יונתן זינדל פלאש 90הרשות הפלסטינית ומבצעי הפיגוע שאירע בכביש 443, שבו נרצחו שלושה יהודים הי"ד, יפצו את שני הניצולים ב-62 מיליון ₪, כך פסק בית המשפט. בין המחבלים שביצעו את הפיגוע: אחמד טאלב מוצטפא ברגותי, אחיינו של מרואן ברגותי.

בפסק דין שניתן בסוף השבוע ידי בית המשפט המחוזי בירושלים - נקבע כאמור כי הרשות הפלסטינית ומבצעי פיגוע שבו נרצחו שלושה יהודים ישראלים בכביש 443, תפצה את התובעים בסך של 62 מיליון ₪.

פסק דין הוא המשך של החלטה שניתנה בחודש באלול תשע"ד שבו נקבע על ידי השופט משה דרורי כי המבצעים אחראים בנזיקין כלפי התובעים וכי הרשות הפלסטינית אחראית אף היא בנזיקין כלפי התובעים מכוח הכללים של פקודת הנזיקין, הן כמשדלים ומסייעים לביצוע הפיגוע, והן באחריות אישית על פי עוולת הרשלנות עקב אספקת הנשק ששימש לביצוע הפיגוע והן בשל המימון של מבצעי הפיגוע.

מדובר בפיגוע ירי קשה שאירע בתחילת האינתיפאדה ביום 25.8.01, במוצאי שבת. התובעים נסעו ברכב, בכביש 443 בשובם מטיול באילת לביתם במרכז הארץ. רכב שבו נהגו המפגעים: אחמד טאלב מוצטפא ברגותי; מחמד רחמאן סאלם מצלח; חוסאם עקל רג'ב שחאדה; הייתם אלמותפק חמדאן; פארס צאדק מחמד ע'אנם; ועלי עליאן – "נצמד" לרכבם של התובעים.

מתוך הרכב של המפגעים ירו המפגעים והרגו את שלושה המבוגרים שהיו ברכב: שרון בן-שלום הי"ד; יניב בן שלום הי"ד; ודורון סוורי הי"ד. שתי התינוקות שהיו ברכב, אפרת בן שלום ושחר בן שלום, ניצלו בכך שאימם שרון בן שלום הי"ד סוככה עליהן בגופה ונורתה בגבה. שתי היתומות גודלו מאז על ידי אחות אימם ובעלה, אודליה משה בן שלום ועצמון משה.

בפסק הדין נפרסה התמונה המלאה של הנזקים הפיזיים והנפשיים של כל קרובי המשפחה כולל ההורים של הנרצחים. נוגעים ללב היו מכתביהן של היתומות לאורך כל השנים ביום השנה לרצח הוריהן.

בקביעת גובה הפיצוי הביא בחשבון בית המשפט שיקולים רבים, ולבסוף קבע כי יש מקום להטלת פיצויים עונשיים בסך של 10 מיליון ₪ לכל אחד מן העיזבונות של שלושת הנרצחים, 6 מיליון ₪ לכל אחת מן היתומות ו-5 מיליון ₪ לכל אחד מן ההורים של הנרצחים.

טענת התובעים כי יש לחייב את הנתבעים לשלם לכל אחד מן התובעים 20 מיליון ש"ח, בעקבות תיקון של תקנות האגרות, לפיו תביעת נזק בגין פעולות טרור ואיבה עד 20 מיליון ₪ לכל תובע פטורה מאגרה – לא התקבלה, ונקבע כי במסגרת תיקון אגרות אין להסיק מהו רף הפיצוי הראוי.

כמו כן, לא התקבלה טענת התובעים לפיה יש מקום לחייב פיצויים ברמה של מאות מיליוני דולרים כפי שפסקו בתי המשפט בארה"ב, וזאת לאור ההבדל בין ישראל וארה"ב בתחום פיצויי הנזיקין. טענת הנתבעים כאילו תנאי מוקדם לקבלת הפיצוי הוא החזר של הסכומים שקיבלו התובעים מהמוסד לביטוח לאומי במסגרת חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה, תש"ל-1970 – נדחתה, ונקבע כי כאשר מדובר בפיצויים עונשיים, זכאים התובעים, הן לפיצוי שנקבע בתיק זה והן לסכומים שמשולמים להם על ידי המוסד לביטוח לאומי על פי החוק האמור.

יצוין, כי מאחר ויש הבדל בין מבצעי הפיגוע לבין האחריות השילוחית והאחרת של הרש"פ, נקבע כי מתוך סך 62 מיליון ₪ תשלם הרשות הפלסטינאית 40% (24.8 מיליון ש"ח); ומבצעי הפיגוע ישלמו 60% (37.2 מיליון ש"ח). כמו כן נקבע כי הנתבעים על פי החלוקה הנ"ל ישלמו את שכר טרחת עורכי הדין של התובעים והוצאותיהם המשפטיות בשיעור 20% מן הסכום שנפסק.
פיגוע בית המשפט הרשות הפלסטינית

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד