1. עמוד הבית
  2. יהדות
  3. אקטואליה

מהי יהדות: אירופה תומכת בעמדת חוטובלי

בעוד בישראל מתעוררת סערה בעקבות הביקורת שהטיחה סגנית השר חוטובלי ביהודי ארה"ב הרפורמים - מנהיגי היהדות באירופה מציגים עמדה התומכת ברעיון ומחזקים את הרבנות והיהדות החרדית בעניין מתווה הכותל
אלי כהן, ה' כסלו תשע"ח 23/11/2017 17:42

מוועידת רבני אירופה עם אלברט השני, נסיך מונקו"היהודים הם חלק חשוב בנסיכות, אני שמח שבחרתם להתכנס אצלנו. ברוכים הבאים למונקו, לעולם לא יפגעו כאן ביהודים" – כך אמר נסיך מונקו אלברט השני לראשי 'ועידת רבני אירופה' שנועדו עימו בארמון הנסיכות שבמונטה קרלו. במשלחת השתתפו; נשיא 'ועידת רבני אירופה' הגאון רבי פנחס גולדשמידט שליט"א. נשיא עמית של הועידה רבה של בריטניה רבי אפרים מירוויס וסגן ראשון ורבה של צרפת רבי חיים קורסייה ורבה של מונקו הרב דניאל תורמנט.

הנסיך אלברט השני חזר והזכיר לרבנים כי ביקש מחילה מהעם היהודי על הסגרת 90 יהודים במהלך מלחמת העולם השניה. "היום כשאתם מתכנסים כאן זה אות הכבוד הגדול ביותר שנפל בחלקי". הנסיך סיפר לרבנים כי מתחילת כהונתו לפני כ 12 שנים הוא מבקש לתקן את התקופה האפילה וכי שנה לאחר שירש את הנסיכות מאביו הוא הקים קרן פיצויים לסייע לקורבנות השואה המתגוררים בנסיכות. "לפני כשש שנים – סיפר הנסיך לרבנים – הקמתי וועדת מומחים שתחקור את התנהגות מונקו בשנים ההם".

הגר"פ גולדשמידט אמר לנסיך כי בשעה שהם נועדים מקיימים הרבנים משתתפי הועדה המתמדת טקס אזכרה 'ליד קיר הזיכרון שהצבת לפני כשנתיים בבית העלמין היהודי כאן, עליו נחרטו שמותיהם של 90 היהודים שהוסגרו לידי הנאצים והובלו למחנות ההשמדה, הי"ד' - היהודים כאן במונקו הם במספר יחסי הגבוה ביותר מכל מדינה באירופה.

היום (חמישי) נמשכו דיוני הועדה המתמדת בנושאים נוספים העומדים על סדר יומה של יהדות אירופה. הרבנים קיימו דיון נרחב בנושא 'מתווה הכותל'. בסיומו החליטו לפרסם את תמיכתם בעמדת ממשלת ישראל והרה"ר לישראל ונגד עמדת של הפדרציות היהודיות בארה״ב. אב"ד ליאון הגר"י טובול שליט"א אמר כי ההישג הגדול ביותר של 'ועידת רבני אירופה' הוא הדיפת הרפורמים מיבשת אירופה. 'בעוד שבארה"ב לצערנו הרב האורתודוקסים הינם רק כ 12 אחוזים מהיהודים, הרי שכאן באירופה ברוך השם אנו עומדים ביעד המרכזי שלשמו הוקמה הועידה ע"י הלורד הרב יעקובוביץ זצ"ל לפני 60 שנה, ויותר מ 90 אחוזים מהקהילות כאן ביבשת הם בהנהגה אורתודוקסית'.

רבה של בלגיה ונציג הועידה במוסדות האיחוד האירופי הרב אברהם גיגי סקר בהרחבה את מצב השחיטה הכשרה בבירת האיחוד האירופי. הרב גיגי סיפר כי הקהילה היהודית בבלגיה השלימה בעזרת הועידה את העתירה שתגיש בשבוע הבא נגד שני בתי הפרלמנט במחוזות הוולוני והפלמי שבבלגיה בהן התקבלה הצעת חוק האוסרת את השחיטה ללא הימום ובכך למעשה נאסרת השחיטה הכשרה על פי ההלכה היהודית. 'למרות שקודם להצבעה הודיע בית המשפט לחוקה לבקשתנו שהגבלת השחיטה הכשרה מצמצמת בצורה מוגזמת ובלתי סבירה את חופש הדת, פוגעת משמעותית ומנוגדת לחוקי יסוד זכויות האדם וזכויות הדת בבלגיה, הם התחכמו ובהצעה"ח שינו את סוג ההימום המקובל על מרבית המוסלמים'. אל העתירה צירפה הקהילה מכתב מיוחד של הרבנים הראשיים לישראל; הראשל"צ ונשיא ביה"ד הגר"י יוסף ונשיא מועצת הרה"ר הגר"ד לאו, ונשיא הועידה הגר״פ גולדשמידט. עתירה דומה תגיש הקהילה המוסלמית ממוצא תורכי המתנגדת גם לסוג ההימום שאושר בפרלמנט.

אחה"צ שמעו הרבנים שיעורים בתחומי מעשי בית דין סבוכים מפי; יו"ר הועדה המתמדת ראב"ד לונדון הגר"מ געללי שליט"א ויו"ר אגודת הרבנים דאמריקה וקנדה הגר"א רלבג שליט"א. ודברי ברכה מפי רבה של דיסלדורף בגרמניה הגאון רבי רפאל אייבריס.

את כינוס הועדה המתמדת סיימו הרבנים בטקס מרהיב ומרגש של חנוכת מקווה טהרה מפואר בבנין הקהילה. תרומת גב' מוניקה אשרף שתחי' לע"נ אמה דורה ע"ה.

בארוחת ערב מפוארת שקיימה לרבנים לציון חנוכת המקווה נשאו דברים: גאב"ד אירופה הגר"ח ארנטרוי שליט"א. רבה של וינה רבי אריה פולגר והגר"פ גולדשמידט.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. קראות, רפורמה, חרדיות. וכווולם בכלל תינוקוס' שנשבו. ועל כלל ישראל מוטל לקרבם בעבותות אהבה. וישובו לדת האמת.  (ל”ת)

    אי"ש קרליץ-קיידן-ב"ב מושבה חדשה בארה&quo

  2. לפושעים הרשעים הארורים הנאצים והמשתפים פעולה  


  3. כסליו?  

    שאלתיאל

;