1. עמוד הבית
  2. יהדות
  3. אקטואליה

ההיסטוריה חוזרת: צאצאי קנטוניסטים חזרו כרבנים

עשרות רבני קהילות מרחבי אירופה התכנסו בהלסינקי כדי לשמוע על הדרכים להתמודדות עם אתגרי הרב בקהילתו וארגוני הקירוב • הגר"מ לבל אמר בכינוס כי קהילת הלסינקי נוסדה כידוע לפני כ-100 שנה ע"י קהילת הקנטוניסטים, אחד הרבנים אף זיהה כתובת של סבא רבא שלו קנטוניסט על גבי שלט הנצחה בביהכ"נ
צילום: אלי איטקין, ט"ז כסלו תשע"ח 04/12/2017 17:05

אלי איטקין אלי איטקיןזה קרה בפינלנד, עשרות רבני קהילות מרחבי אירופה ובהם; מאנגליה, שוודיה, שוויץ, גרמניה, פינלנד, רוסיה, אוקראינה ובלארוס התכנסו במרכז הקהילתי בהלסינקי כדי לשמוע על הדרכים להתמודדות עם אתגרי הרב בקהילתו וארגוני הקירוב. המיקום השקט והאויר הצלול היוו את הפלטפורמה המתאימה לדיונים הפוריים במהלך שלושה ימים בנושאים הקרדיאליים המגוונים העומדים כיום לפתחם של הרבנים וארגוני הקרוב באירופה. מרבית הרבנים הצעירים המכהנים הם בוגרי ישיבת 'תורת חיים' במוסקבה ומכון עמיאל להכשרת רבנים לגולה.

הגר"מ לבל אמר כי "קהילת הלסינקי נוסדה כידוע לפני כ-100 שנה ע"י קהילת הקנטוניסטים. בביהכ"נ שבו אנו מתכנסים שהוקם ע"י הקנטוניסטים ניתן גם כיום לזהות סמלים עתיקים מהתקופה הזו. מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן אמר שלמיטב הכרתו רבים מבעלי התשובה בני התורה יוצאי רוסיה הם צאצאים של הקנטוניסטים שחלקם מסרו נפשם לשמירת מצוות. והנה חלק גדול מהרבנים הצעירים המשתתפים כאן ובמקומות אחרים שבהם הם מכהנים כרבנים הם בוגרי ישיבת 'תורת חיים' במוסקבה שבנשיאות הגראי"ל שטיינמן, אחד הרבנים אף זיהה כתובת של סבא רבא שלו קנטוניסט על גבי שלט הנצחה בביהכ"נ ואף פקד את קברו בביה"ע בהלסינקי. הנה כי כן; בבחינת תורה מחזרת על אכסניה שלה..."

כדי להמחיש את חובתו של הרב המכהן בקהילה אירופאית ואת תפקידו, הקריא הגר"מ לבל את מכתבו של ראש הישיבה למשתתפי כינוס הרבנים וארגוני הקרוב שנערך בשנת תשע"ג בצרפת. במכתב המיוחד מאז קרא ראש הישיבה לרבנים "למנוע את השפעתם של אותם כיתות מזייפי הדת – הרפורמים ודומיהם אשר כבר גרמו לחורבן רוחני בכרם בית ישראל במדינות אלו, וכפי ששמעתי מנסים כעת להוסיף ולהניח ידם בכמה מקומות על ידי השתלטות על הנהגת הקהילות" עוד הדגיש מרן כי "לעת כזאת יש לחזק את העומדים על משמר הרבנות בהנהגת הקהילות על פי השקפת התורה וברוח ישראל סבא ואת המושיטים יד ופותחים לאלו שאינם יודעים לשאול וכל אחד יפעל להביא לכל אתר ואתר תלמידי חכמים שיקימו שיעורים קבועים וירביצו תורה לתושבי המקום על מנת להצילם ולהחזירם אל חיק היהדות הנאמנה".

הגר"פ גולדשמידט, נשיא 'ועידת רבני אירופה' שערכה את הסמינר, הוסיף כי אחד האתגרים הבולטים בתקופה זו, גם באירופה, הם התנועה הרפורמית; 'הם מצויידים במשאבים אדירים. הם ייצרו יהדות 'לייט' הנעימה לאוזנם של הצעירים ומהווה כר נרחב להתבוללות ולאובדן חלק נכבד מאוד מהעם היהודי ועלינו לדעת כיצד לפעול בחוכמה ובנחישות נגד הפעילות הממארת הזו'.

בכינוס השתתפו עוד: הרב ראובן לויכטר יו"ר 'נר לאלף' מיסודה של משפחת וולפסון שאף ניהלו את המושב המרכזי בענייני קרוב והשיבו לשאלות חשובות בהלכה בענייני קירוב. נציגי קרן 'מתנאל', בני משפחת אפללו הי"ו. מנהל בית מדרש לרבנים 'עמיאל' ורבה של טורינו שבאיטליה הרב אליהו בירנבוים. רבנים מחנכים ואנשי מקצוע בתחומים רבים ומגוונים ובהם: דרכים חדשות להגשת לימוד תורה והלכה יומי, הקמת מסגרות תורניות לילדי רבנים בקהילות קטנות, התקשורת, הפיננסים, הכשרה מקצועית ופעילות עם סטודנטים, מחשבים, עבודה סוציאלית, גיוס כספים, ארגון וניהול. אסטרטגיה שיווקית ופוליטית. תקשורת כתובה ואלקטרונית. פיתוח מערכות המחשה, בניית מותג ולוחמה פסיכולוגית.

את הכינוס חתמו הרבנים בטקס מרשים של חנוכת מקווה טהרה מהודר ומפואר שנבנה ע"י ארגון 'חולי"א' והקהילה המקומית.הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;