י"ג אייר התשפ"ד
21.05.2024

גרמניה: ההדלקה מול ביתו של היטלר ימ"ש

"בבית ממול התגורר הצורר היטלר ממנו לא נותר כיום זכר, אבל אנחנו כאן. מי היה מאמין ששבעים שנה אחרי השואה האיומה יתכנסו מאות יהודים בצומת הרחובות הזו - במקום שהיה אחד מסמלי השלטון הנאצי בעיר, וידליקו חנוכייה ביחד ובראש זקוף" כך הניצול מול ביתו של הצורר הנאצי

החנוכיה מול ביתו של היטלר במינכן
החנוכיה מול ביתו של היטלר במינכן



בסימן 'עם ישראל חי' כובדו ניצולי שואה להדליק את החנוכייה המרכזית בשורת אירועים שנערכו בערים המרכזיות בכל רחבי גרמניה.

המיזם, שנערך על ידי 'איגוד הרבנים גרמניה' נועד להעביר לדורות הצעירים בגרמניה את המסר של המשך שרשרת הדורות היהודי, וכן נוכח הקולות הקיצוניים והאנטישמיים בגרמניה בעת האחרונה, מהימין הקיצוני ומהשמאל הקיצוני. 

כך למשל במינכן - ערש הנאציזם בגרמניה, התכנסו מאות יהודים במבנה בית חב"ד השוכן מול ביתו של היטלר, בו הוא התגורר במשך שלש שנים, החל משנת 1933 והרב ישראל דיסקין, מרבני העיר, כיבד את ניצול השואה אברהם קרייסברגר להדליק את החנוכייה. קרייסברגר המרוגש נשא דברים ואמר כי הוא מבטא את ניצחון הרוח היהודי. "בבית ממול התגורר הצורר היטלר ממנו לא נותר כיום זכר, אבל אנחנו כאן. מי היה מאמין ששבעים שנה אחרי השואה האיומה יתכנסו מאות יהודים בצומת הרחובות הזו - במקום שהיה אחד מסמלי השלטון הנאצי בעיר, וידליקו חנוכייה ביחד ובראש זקוף" אמר קרייסברגר המרוגש למשתתפים, בהם עשרות ילדים נרגשים, דור רביעי לניצולי השואה. 

בנירנברג הגיעו כ-600 יהודים להתאסף בקור מקפיא להדלקת חנוכיית הענק המרכזית שאורגנה על ידי הרב אליעזר חיטריק והודלקה על ידי ניצול השואה מר זא'ן (יעקב) גימארבורט. ההדלקה עצמה נעשתה במקום סימובלי - קרוב מאוד למקום חקיקת חוקי הגזע הנאציים, ליד "שער האדם" עליו חקוק הצו 'לא תרצח' בעשרות שפות, וגימארבורט דמע כשהדליק את החנוכיה. 

בברלין התאספו גם כן מאות רבות של אנשים יחד עם רב הקהילה היהודית בעיר, הרב יהודה טייכטל. באירוע השתתפו גם ראש עיריית ברלין, מיכאל מילר, חבר המפלגה הסוציאל-דמוקרטית וכן שר המשפטים הגרמני הייקו מאאס, שתקפו בדבריהם את האנטישמיות במדינה, שהרימה ראש בסוף השבוע נוכח החלטת טראמפ על העברת השגרירות. 

ההדלקה הזו חזרה על עצמה בערים רבים נוספות כמו קלן, פרנקפורט, דרזדן, דילסדורף, קרלסוהה, פוטסדאן, אולם, הנובר ועוד. 

לפרויקט הזה יש גם צד עצוב: שעות ספורות לפני כניסת החג, נפטר בעיר אופנבך ניצול השואה בן ה-95, איליה שאופמן, שעמד להדליק את החנוכיה המרכזית, כחלק מהפרויקט. 









גרמניה היטלר הדלקת נר חנוכה מינכן איגוד רבני גרמניה

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד