1. עמוד הבית
 2. יהדות
 3. גדול בישראל

מיוחד: ספר 'ויואל משה' של מנהיג דגל התורה

מערכת הבחירות הראשונה שניהל מרן הגראי"ל זצ"ל כמנהיג דגל התורה, הייתה מערכת הבחירות של שנת תשנ"ו • שבוע קודם לבחירות רכש או קיבל מרן זצ"ל את ספרו הנודע של רבי יואל מסאטמר זצ"ל "ויואל משה", על איסור ההתחברות לרשעים וההצבעה בבחירות
יוסף גליק, כ"ו כסלו תשע"ח 14/12/2017 20:43

בתפילה מרן הגראי"ל שטיינמן זצ"ל. צילום: שוקי לררמערכת הבחירות הראשונה שניהל מרן הגראי"ל כמנהיג דגל התורה, הייתה מערכת הבחירות של שנת תשנ"ו, אז הכריע על המשך הריצה המשותפת עם אגודת ישראל, ועמד בראש מערכת הבחירות.

הבחירות התקיימו בי"א סיון תשנ"ו. מעניין לראות כי כשבוע קודם לבחירות, רכש או קיבל מרן זצוק"ל את ספרו הנודע של רבי יואל מסאטמר זצ"ל - "ויואל משה", על איסור ההתחברות לרשעים וההצבעה בבחירות, ורשם את שמו עליו.

שער הספר 'ויואל משה' עליו חתימת ידו של מרן הגראי"ל זצ"ל

בכנס בחירות באותה מערכה נשא נאום מיוחד שבו הסביר על ההצבעה בבחירות ואת בסיס השותפות החרדית בכנסת: "בעצם", אמר מרן הגראי"ל זצ"ל בנאומו, "מה יש לנו שייכות ללכת לכנסת? זה מקום של חילונים שעושים חוקים; לנו אין חוקים אלו. החוקים שיש לנו הם מהר סיני; יש לנו מקרא, משנה, ש"ס בבבלי וירושלמי, שולחן ערוך ופוסקים.

"אבל מה נעשה", אמר מרן זצ"ל, "זה מקום שלדאבוננו עושים חוקים, ואנו צריכים להתגונן. יש הרבה מהם חכמים מחוכמים להרע, שעושים כל מיני עצות להדיח את עם ישראל מהתורה והמצוות, וצריך תמיד לעמוד על המשמר שלא יחוקקו חס וחלילה כל מיני חוקים להדיח את כלל ישראל. ומה שאנו עושים זה הכל התגוננות שלא יזיקו את כלל ישראל. ולדאבוננו הם מצליחים הרבה להדיח, לעשות שַׁמוֹת. יש מקומות שבאמת נורא ואיום הגזירות, וצריכים לאנשים שיודעים איך להתחכם כנגדם, ושיודעים על כל דבר להתייעץ עם חכמי וצדיקי הדור איך לטכס עצה לכל הפחות במה שניתן להציל".מרן הגראי"ל זצ"ל בצעירותו בין מלוויו של רבי יואל מסאטמר זצ"ל
מרן הגראי"ל זצ"ל בצעירותו בין מלוויו של רבי יואל מסאטמר זצ"ל


בעניין זה של הקשר של מרן הגראי"ל עם עמדת העדה החרדית, מעניין לציין כי בתחילת שנות המ' הגיע מנהל העדה החרדית הרב שיינברגר לבקש את מינויו של מרן הגראי"ל לראב"ד העדה החרדית במקומו של בעל ה'מנחת יצחק' הגאון רבי יצחק יעקב וייס ששקל לפרוש, זאת לאחר שנועץ עם הסטייפלר שהציע לפניו את הרב שטיינמן כמועמד ראוי לכך, אולם הרב שטיינמן סירב.
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. מה הענין לשייך את הרב שטינמן לסאטמר?!  (ל”ת)


 2. אז איך העדה החרדית נגדו.?  (ל”ת)


 3. הסטייפלר נסתלק 5 שנים לפני המנחת יצחק...  

  גייגר

  • הסיפור אמיתי! והנה ההסבר 

   ירוחם

 4. נס מן השמים של הלך לעיידה. כך זכה העם היהודי במנהיג ענק כזה  


 5. לא הי' ולא נברא  (ל”ת)


 6. תגובה  


;