1. עמוד הבית
 2. דעות
 3. טור אורח

לא רוצים לטפל בהם? תקבלו אותם מסוממים // יענקי פרבר

לא יודע מי אשם במצב הזה. לא יודע מי אחראי לטפל בזה. לדעתי זו לא חכמה גדולה לנפנף בתחילת אלול בכותרות בומבסטיות "37890 בחורי ישיבה מתחילים שיעור א' בישיבה גדולה". אף פעם לא ראיתי שעיתון חרדי דיווח על המציאות האחרת, הכואבת. מעולם לא נתקלתי בכותרת כמו, "עוד 453 בחורים נשרו השנה לרחוב, רובם מסוממים"
יענקי פרבר, ח' טבת תשע"ח 26/12/2017 18:35

pixabay צילום אילוסטרציה: ארכיון בחדרי חרדיםמזה זמן רב אני מתלבט האם להמשיך ולהציף את נושא עישון הסמים בחברה החרדית. זה כבר לא סוד שצעירים חרדים מעשנים סמים, ובכמויות, והתחושה שלי היא שהגיעו מים עד נפש, זה הפך לבלתי נסבל. זו מכה שלא כתובה בתורה.

במסגרת עבודה נוספת שלי במחסן בגדים, יוצא לי להעסיק צעירים מבתים חרדיים, מבני ברק, כולם ממשפחות חרדיות קלאסיות, משפחות מיינסטרים. הצעירים הללו משתמשים בסמים כל הזמן. הם באים לעבוד, ואחרי כמה שעות עבודה הם מתפרקים פיזית ולא מסוגלים לעבוד. הם מכורים, ובכל הפסקה קטנה הם מעשנים, והמון.

מאחר והם לא מסוגלים לשרוד בעבודה יותר מכמה שבועות, אני נאלץ לחפש עובדים אחרים, ואת זה אני עושה בשיטת חבר מביא חבר. הבעיה שהחברים שהם מביאים מסוממים לא פחות, התחלופה שלהם גבוהה. מדי פעם אני מאבד עשתונות עם העובדים האלה, הם כותבים מספרים לא נכונים על הקרטונים, ואני יכול שבוע לחפש מספר מסוים ולא למצוא.

אני בכוונה מעסיק חרדים שמסתובבים ברחובות מכמה סיבות: 1. עניי עירך קודמים. 2. חייבים להשאיר אותם עסוקים כדי שלא יגררו איתם בחורים חדשים לעשן איתם סמים. 3. אני פשוט מרחם עליהם.

הבחורים מבתים חרדים המכורים לסמים הוא גבוה ממה שאתם חושבים. אני עצמי עברתי בשנתיים האחרונות עם עשרות בחורים כאלה. הם מסכמים איתי שהם באים לעבוד בבוקר, אבל הם לא מצליחים להתעורר, כי בשעה 2 לפנות בוקר אחד מהם שואל בפייסבוק "מי בגינה". הם מתקבצים ומעשנים ונרדמים אחר כך עד הצהרים.

מתי הם מתקשרים אלי שהם צריכים עבודה? כשהם חייבים כסף לקנות סמים. הם באים, עובדים שבוע ונעלמים עד לפעם הבאה, ותמיד הם מגיעים עם חברים חרדים חדשים שנפלו גם לסמים.

לא יודע מי אשם במצב הזה. לא יודע מי אחראי לטפל בזה. לדעתי זו לא חכמה גדולה לנפנף בתחילת אלול בכותרות בומבסטיות "37890 בחורי ישיבה מתחילים שיעור א' בישיבה גדולה". אף פעם לא ראיתי שעיתון חרדי דיווח על המציאות האחרת, הכואבת. מעולם לא נתקלתי בכותרת כמו, "עוד 453 בחורים נשרו השנה לרחוב, רובם מסוממים".

על מי רוצים לעשות רושם? מי בחברה שלנו לוקח אחריות על חרדים נושרים שעוברים על העבירות הכי חמורות כשרובם מסוממים? איפה האחריות האישית שלנו כחרדים לדאוג לילדים שלנו?

אני אומר שוב: הבחורים שנושרים גוררים איתם חדשים. הבחורים האלה גרים בפייסבוק, שם בדרך כלל הם מוציאים את הכעס והתסכול שלהם על המקום ממנו הם באים. תיכנסו קצת לפייסבוק, תגלו שם עולם שלא הכרתם, עולם שבועט בכל הכוח בכל הקדוש והיקר לנו.

הפוסט הזה נכתב מתוך כאב גדול. אין לי שום רצון להוציא את דיבת החרדים רעה, אבל מאחר ואף עיתון חרדי לא יעלה את הנושא, אז לא נותר לי אלא להוציא את זה כאן. במקום בו האנשים לא חוששים להסתכל למציאות בעיניים.
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. מזדהה עם כל מילה  

  אמת צרופה!!!

 2. יישר כח !  (ל”ת)


 3. סתם לשון הרע ללא שום תועלת  

  חיים

  • שיטת בת היענה שלך לא עובדת (ל”ת)

   המטריד

 4. ׳נוער נושר  


 5. מספר בחורים חרדים מעשני סמים ירד ב50% !!  

  Yankel mathmatician

  • טעות 

   חנניה

 6. לצערי... צודק בכל מילה  (ל”ת)


 7. אני בעל תשובה ומכיר את שתי העולמות  

  משה

 8. האתר בחדרי אלוף בלהעלות נושאים ולהציף בצורה רצינית, המשיכו עם זה עד שיתחילו להתעורר באמת האנשים !!!  

  נועלה

 9. טוב שאתה מציף את הבעיה, אבל כנראה אתה לא עושה חסד עם  

  ת

 10. כמו שדואגים לישיבות כך צריך לדאוג ללימודים לבחורים חושבים.  

  יפה יוסף

 11. נסו מתכון אחר לישיבות  

  משה בן אברהם

 12. "קח לך סמים" = מכת מדינה  (ל”ת)


 13. סמים בחברה החרדית  

  YAEL BRONS

 14. לצערינו במסגרות החרדיות כיום- אם אתה לא יכול לשבת ללמוד- אתה יוצא מחוץ למחנה  


 15. הסמים קיימים גם בישיבות הטובות ביותר  

  חיים

 16. טעות  

  חנניה

 17. כיצד ניתן לפתור את הבעיה  (ל”ת)


 18. בדיוק ככה, כי לא כולם מסוגלים ללמוד גמרא מהחיידר ועד החתונה  


 19. לא רק שלא מטפלים כשכבר מנסים לטפל אז מסכלים בטענות משונות ומגוונות  

  המוריד

;