י"ז תמוז התשפ"ד
23.07.2024

הגרי"ג אדלשטיין על לימודי אקדמיה: "בשביל פרנסה מאבדים זכויות"

לקראת כינוס בנות הסמינרים בירושלים עלו משלחת מנהלי הסמינרים, למעונו של ראש הישיבה הגרי"ג אדלשטיין, לשמוע דברי הדרכה והכוונה לקראת הכינוס והמסרים שיובאו בו • ראש הישיבה: "מרן הגראי"ל זצ"ל כבר אסר זאת. בשביל פרנסה מאבדים זכויות" • הדברים המלאים

מנהלי הסמינרים במעונו של הגרי"ג אדלשטיין
מנהלי הסמינרים במעונו של הגרי"ג אדלשטייןלקראת כינוס בנות הסמינרים בירושלים שהתקיים בשבוע שעבר בהיכל 'ארנה', עלו משלחת מנהלי הסמינרים, הרב ישעיהו ליברמן, הרב ישראל ליברמן, הרב יחיאל מנדלסון, הרב ישראל לוין, למעונו של ראש הישיבה הגרי"ג אדלשטיין, לשמוע דברי הדרכה והכוונה לקראת הכינוס והמסרים שיובאו בו. 

ראש הישיבה הגרי"ג אדלשטיין אמר בפתח הדברים כי "הדבר הראשון הוא אמונה, לדעת שיש השגחה פרטית, והכל בידי שמים. פרנסה בידי שמים, וגם שידוכים בידי שמים, וזה תלוי בזכויות, מן השמים נותנים לפי הזכויות, לפי הזכויות יש פרנסה, ויש שידוכים טובים, וגם זוכים לחנך, ולהשפיע זיכוי הרבים, צריכים קודם זכויות כדי לזכות את הרבים, כמו שאמרו במשנה "משה זכה וזיכה את הרבים", קודם זכה בעצמו, ואחר כך זיכה את הרבים. אבל אמונה זה העיקר והיסוד לכל התורה כולה, כמו שאמרו בא חבקוק והעמידן על אחת שנאמר וצדיק באמונתו יחיה, וגם יראת שמים, לפעמים יש אמונה בלי יראת שמים... וצריכים גם יראת שמים, יראה! פחד! לפחד מהגיהינום, בודאי, יש גיהינום ואין הפקר". 

בנות שואלות לפעמים, שנוצר מצב שבנות פחות טובות ופחות כישרוניות, כשיש לאבא שלהן כסף, הן משיגות שידוכים טובים, ולעומת זה בנות אחרות מצוינות, נסחבות לפעמים לשנות השלושים...

ראש הישיבה: "הכסף זה לא הסיבה, זה לא הכסף! מה שנראה כך זה הסתר פנים, הסיבה האמיתית היא הזכויות. והשאלה היא גם איזה שידוכים עושים, אם שידוכים טובים או לא טובים, איזה שידוכים "טובים", שידוך של רוחניות או של גשמיות, זה גם נפקא מינה..."

הראש ישיבה הזכיר קודם את ענין הפרנסה. יש היום קושי גדול בנושא של ה"אקדמיה", שחושבים שאם ילכו ללמוד באקדמיה ויהיה אפילו "תואר" אולי ירוויחו יותר, וזה פיתוי גדול וקשה

ראש הישיבה: "זה לא נכון. זה לא נכון. מרן הגראי"ל זצ"ל כבר אסר זאת. וזה גם לא נכון, מאבדים זכויות בזה, בשביל פרנסה מאבדים זכויות, והתוצאות אחר כך שגם המשפחה והילדים מושפעים, מקבלים השפעה של חוסר יראת שמים מכל הניסיונות שיש באקדמיה. צריכים לדעת שהפרנסה היא מן השמים, הכל בידי שמים, וצריכים שיהיה כדין, צריך שאלת חכם בר סמכא על כל דבר, ולא מפסידים, רק מרוויחים מזה, מרוויחים מזה גם בגשמיות וגם ברוחניות, גם בעולם הזה וגם בעולם הבא מרוויחים".

איזה מסר לומר לבנות בכנס הזה?

ראש הישיבה: "להיזהר מלשון הרע, שמירת הלשון, הרי תשעה קבין שיחה נטלו נשים, וזה קשה, אבל יש הרבה נשים שעומדות על כך, ונזהרות בזה. ראיתי בעצמי, יש נשים שמדברות הרבה, נשים דברניות, שמדברות ומדברות, והכל עם שמירת הלשון. אין שום ביקורת על מישהו. וגם מידות טובות, יראת שמים, אהבת חסד, ושמירת הלשון, ותפילה".
רבי גרשון אדלשטיין מנהלי סמינרים אקדמיה פרנסה שידוכים

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 2 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד