י"א סיון התשפ"ד
17.06.2024

חשיפת 'בחדרי' • משבר ברבנות: הרב לאו במכתב חריף למנדלבליט

לאחר שנחשף ב"בחדרי חרדים" כי באופן חריג ביטל הרב הראשי הגר"ד לאו את ישיבת מועצת הרבנות הראשית, הרב לאו נימק בחריפות את עמדתו במכתב ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט • המכתב המלא

צילום: פלאש 90
צילום: פלאש 90הרב הראשי לישראל הגר"ד לאו שיגר היום (ראשון) מכתב חריף ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט נגד היועץ המשפטי של הרבנות הראשית הראל גולדברג. לדבריו של הרב לאו בגלל התערבותו הלא תקינה של גולדברג בהחלטות מועצת הרבנות הראשית, בוטלה היום באופן חסר תקדים – ישיבת המועצה, וכפי שנחשף קודם לכן היום ב"בחדרי חרדים".

בראשית המכתב החריף כתב הרב לאו: "למעלה מארבע שנים שאני מכהן כנשיא מועצת הרבנות הראשית ומכנס את חברי המועצה לישיבות. סדר היום מועבר לחברי המועצה שבוע ימים טרם הישיבה ואליו נספחים חומרים נלווים. במועצת הרבנות הראשית לישראל מכהנים גדולי ישראל חלקם רבני הערים הגדולות בישראל, וחלקם נבחרו מתוך אסיפה בוחרת הכוללת 150 חברים שמייצגים כמעט את כל המגזרים בישראל".

לדבריו של הרב הראשי, "בישיבות המועצה משתתפים בנוסף לחברי מועצת הרבנות הראשית גם גורמים מקצועיים וביניהם מנכ"ל הרה"ר, ראש אגף הכשרות והיועץ המשפטי".

"בראשית דברי, אדגיש את מדיניותך כפי שהובאה במספר מקומות "שלטון החוק, אין משמעו של היועץ המשפטי". נימקת דבריך בכך ש"הדרג המדיני הוא הדרג הנבחר, הוא בעל הסמכות לקביעת מדיניות הממשלה והוא גם נושא באחריות להחלטותיו".

"לצערי", ממשיך הרב לאו במכתבו, "המציאות ברבנות הראשית לישראל רחוקה מלעמוד בכלל זה. כל בר דעת מבין שתפקידו של היועץ המשפטי של הרה"ר אינו לשמש "מפקח על" של מועצת הרבנות הראשית. תפקידו הוא רק לפקח אם בהחלטות המועצה יש משום עבירה על החוק או שהיא סותרת איזו תקנה, ולייעץ כיצד ניתן לממש את המדיניות של חברי המועצה בהתאם לחוק. אולם, לצערי היועץ המשפטי, מתיר לעצמו לפעול כסמכות על של ועצת הרבנות הראשית ולצערי לייתר אותה ואת החלטותיה".

"הוא אינו מנמק את הסתייגותיו מהחלטות המועצה, בשום סיבה משפטית אלא בכל פעם הוא מוצא אלו שהם עניינים פרוצדורליים שאינם עולים בקנה אחד עם השקפתו".

"לדוגמה", מוסיף הרב לאו: "לפני כשנה מועצת הרבנות הראשית הקימה וועדה המורכבת מבחירי דייני בית הדין הגדול וחברי מועצת הרבנות הראשית וכן גורמים נוספים ממנהל הגיור ומהנהלת בתי הדין שיגבשו תבחינים ברורים לגבי הכרה בבתי דין בחו"ל. הנושא נדרש במסגרת מאמצי לקבוע תבחינים בכל נושאי הרבנות, תבחינים ישרים, שקופים והגונים על פי ההלכה. ההחלטה שהם גיבשו הגיעה לשולחן מועצת הרבנות הראשית, החומר הכתוב נשלח לחברי המועצה שבוע מראש לעיונם. ולאחר מספר דיונים פנימיים ועל שולחן הדיונים אישרה המועצה את התבחינים".

"אזכיר, מדובר ברבנים שרובם שימשו כרשמי נישואין, מכירים את הסוגיא, שחלקם יושבים בבתי דין", לדבריו, "טרם נכתב בפרוטוקול, וטרם קיבל את אישור חברי המועצה, במחי יד, ללא כל נימוק משפטי, היועה"מ החליט לבטל את החלטת המועצה. הוא משתמש בסמכות שהוא קיבל כיועץ משפטי לצורך "מפקח על".

"אגב", הוא הוסיף כי "כשמזכיר המועצה הרב רפאל פרנק העיר על כך למנכ"ל הרבנות הראשית, הוא לא התכחש להתנהלותו אלא שביסס את דבריו על דברי השופט (בדימוס) מי שכיהן כיועה"מ לממשלה מר יצחק זמיר.

"אולם, משום מה שכח שדברי מר צחק זמיר נאמרו בחדא מחתא גם על מה הוא מפקח, "האם ההחלטה עומדת במבחן החוק". כמו"כ, "לייעץ רשות כיצד ניתן וראוי לבצע את מדיניותה במסגרת החוק".
לצערי, כללי המנהל התקין עליו הצביע יצחק זמיר, לא קיימים בתפקוד היועץ המשפטי של הרבנות הראשית. במקום להצביע מה לא חוקי בהחלטות המועצה ו/או כיצד ניתן לבצע אתה במסגרת החוק הוא בוחר באופן מתלהם לבטל את ההחלטות. זו רק דוגמא אחת מאחרות שישנם באמתחתי.

"אני מכין סדר יום למועצה שבוע מראש, ואילו הוא כ"מפקח על" מבחינתו, מחליט על מה המועצה תדון ועל מה לא. אם הייתה טענה לחוקיות ההחלטה, לא הייתי מגיב כלל, אולם ההסתייגות שלו היא מעצם הדיון, וכל פעם מסיבה אחרת. בכך הוא מפקיע את שיקול הדעת של חברי המועצה ויוצר מצב שמייתר את מועצת הרבנות הראשית.הרב  לאו בניחום אבלים אצל מנדלבליט בשבוע שעברצילום: הרב לאו בניחום אבלים אצל מנדלבליט בשבוע שעבר
הרב לאו בניחום אבלים אצל מנדלבליט בשבוע שעבר


עוד הוסיף הרב הראשי במכתבו החריף כי "תקצר היריעה מלהרחיב בנושא זה, אולם לאור זאת אני מודיע לכבודו כי איני מוצא לנכון לכנס את חברי מועצת הרבנות הראשית לישיבות ולדון בשום נושא, אם בין כה וכה להחלטתם אין משמעות והם אינם סוברנים כלל להחליט".

"מדובר ברבנים חשובים שאין הצדקה לבזבז את זמנם על החלטות שמבוטלות ללא הצדקה. הדבר מצריך תיקון וטיפול מהותי ואני פונה אליך להעמידו על תפקידו ועל מה שמתבקש ממנו".

לסיום כתב הרב לאו למנדלבליט: "נקעה נפשי מלנהל מדי יום מאבקים שמתישים אותי, ולא מאפשרים לי לבצע את המדיניות שקבעתי לעצמי. אני מודיע שכל עוד הלשכה המשפטית של הרבנות הראשית לא תשנה דרכיה ותכיר את מקומה וסמכויותיה, לא יתקיימו ישיבות מועצת הרבנות הראשית לישראל. ולצערי, לא יינתן מענה ראוי לנושאים רבים וחשובים שנמצאים על שולחנה".
הרב דוד לאו מועצת הרבנות הראשית אביחי מנדלבליט הראל גולדברג

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 5 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד