ח' תמוז התשפ"ד
14.07.2024

"אונסים אותי להתראיין בשבת": החלטה דרמטית בספורט - לטובת השבת

בשורה לספורטאים שומרי שבת בוועדה לצדק חלוקתי: משרד התרבות והספורט יתנה את מבחני התמיכה שלו באיגודי הספורט בסכום של כ-180 מיליון שקלים באי קיום תחרויות בשבת לספורטאים דתיים בענפים בהם קיימות חלופות. המנכ"ל שרעבי: זאת מדיניות השרה רגב לתת ולאפשר גם לספורטאים דתיים ליטול חלק בתחרויות שהאיגוד מקיים מבלי לפגוע בזכותם לנהל את אורך חייהם ולשמור את השבת"

pixabay
pixabayהוועדה לצדק חלוקתי ושוויון חברתי התכנסה היום (רביעי) לדיון מעקב בנושא אפליית ספורטאים שומרי שבת בתחרויות רשמיות. יו"ר הוועדה חה"כ מיקי זוהר אמר בדיון כי 70 אחוז משחקני הכדורגל אומרים שהם לא רוצים לשחק בשבת. "מדיניות המשרד השתנתה משמעותית מאז כניסת השרה מירי רגב לתפקיד ואני יודע שאתם עומדים מול גופים שלא משתפים אתכם פעולה. יש ראשי איגודים שמבחינתם מבחינה עקרונית אין בעיה שיהיו כאלה שיפגעו".

לדברי חה"כ זוהר הרבה נערים לא מגיעים לתחום מלכתחילה משום שהם לא רוצים להיפגע בהמשך. "הבעיה המרכזית היום בכדורגל היא נושא המתקנים. אין מספיק מתקנים שמאפשרים לילדים ולנוער לשחק בימי חול. אין גם מספיק תאורה במגרשים ואתם צריכים לגייס סכום עתק של כמה מיליארדי שקלים כדי שהמתקנים ילכו 30 שנה קדימה".

היו"ר זוהר סיפר בדיון על כוונה לקחת את הטוטו מהמשרד וטען כי הוא צריך להישאר באחריות משרד התרבות והספורט אם רק ידעו לעשות בו את השימוש הנכון כדוגמת הנפקת הטוטו בבורסה. "זה יביא לגיוס מיליארדי שקלים עבור המתקנים בכל הארץ ואז נוכל לומר בא לציון גואל. עם הכסף הזה נעשה מהפך בספורט הישראלי ואולי זה יהיה הצעד הכי משמעותי שאף אחד לא יכול היה לחלום עליו. זה מהלך שיעשה היסטוריה".ח"כ מיקי זוהר. צילום: יונתן זינדל פלאש 90צילום: ח"כ מיקי זוהר. צילום: יונתן זינדל פלאש 90
ח"כ מיקי זוהר. צילום: יונתן זינדל פלאש 90


יוסי שרעבי מנכ"ל משרד התרבות והספורט בישר בדיון כי המשרד קיבל החלטה דרמטית בתנאי הסף: "על פי מדיניות השרה, חלק מתנאי הסף באיגודי ספורט יהיו כאלה שמחויבים לתת ולאפשר גם לספורטאים דתיים ליטול חלק בתחרויות שהאיגוד מקיים מבלי לפגוע בזכותם לנהל את אורך חייהם ולשמור את השבת". שרעבי הסביר כי האיגודים יוכלו לקבל את מימון מבחני התמיכה בסכום כולל של כ-180 מיליון שקלים גם אם קיימו תחרויות בשבת וזאת רק במידה ויצליחו להוכיח כי נעשו את כל המאמצים למציאת חלופות ולא ניתן היה לקיים את הפעילות אלא בשבת.

חה"כ דב חנין שאל את שרעבי האם המשרד לא יכול למצוא פתרון ברמה הבינלאומית. "האם אפשר שתהיה נורמה בעולם שאם ספורטאי יכול להראות שזה חג דתי אז ימצא מועד אחר לתחרות?". שרעבי השיב כי בעולם יש הרבה חגים קדושים והזירה הבינלאומית לא מתחשבת. "למדינת ישראל אין שיקול דעת או אפשרות לשנות זאת. בעניין יום כיפור פנינו כמה פעמים לעולם ויש הבנה אבל רק לאחרונה שחקן נאלץ להפסיד משחק טניס בשל יום הכיפורים עם הפסד טכני. יש קושי ובזירה הבינלאומית אנחנו לא יכולים להשפיע. לכולם יש חגים".

חה"כ שולי מועלם טענה בדיון כי השבת משמעותית בישראל. "לכל אחד יש זכות להיות ספורטאי ואף להיות ספורטאי מקצוען ואם השיטה היא להגיד אין מספיק מתקנים, יש את האירופאים או כל תירוץ אחר זה לא מקובל. כל גופי הספורט במדינת ישראל צריכים לשנות את הדיסקט".

חה"כ לאה פדידה שמילאה את מקום היו"ר בדיון אמרה כי השיח כולו הוא על הזכות הבסיסית להשתתף בתחרויות ספורט בלי להיפגע בשל שמירה על השבת ומצד שני טענה: "אנחנו לא מדינה בודדה בגלובוס. אנחנו רוצים להוביל בתחרויות בינלאומיות ואולימפיות לצד תרבות צריכה ופנאי. החוק שעבר השבוע (המרכולים) ושאר נושאי המחלוקת הם נושאים להידברות ולא לחקיקה. הם לחיה ותן לחיות".

לדברי חה"כ פדידה צריך לשמור על המרקם המיוחד בישראל. "כולנו בעד זכות בסיסית למצות את הזכויות והשוויון. אנחנו צריכים למצוא את המשותף ואת המחבר. נכון, אני מצפה שלא יעשו תחרויות בשבת אבל מנגד אנחנו לא רוצים להיות מדינה שלא שותפה לגלגל של תחרויות ספורט בינלאומיות. אם שחקן לא רוצה לשחק בשבת אסור להפעיל עליו סנקציה. במדינה שלנו צריך להשתדל למצוא את האיזון".

ורד בוסקילה סמנכ"לית הוועד האולימפי וספורטאית עבר בעצמה שהגיעה ממשפחה מסורתית סיפרה על הקושי שלה כילדה ששמרה שבת ונאלצה להתמודד בענף שפועל רק בסופי שבוע. "בספורט השיט לא ניתן לעסוק בו שלא בימי שישי ושבת, זה הענף, קיבלתי את זה ומצאנו את הדרך שלנו. הוועד האולימפי הוא אחד מ-206 וועדים בעולם שחרטו על האמנה שלהם שלכל ילד יתאפשר לעסוק בספורט. אנחנו מחזיקים בדעה דומה למשרד הספורט אבל חשוב להבין שלעיתים יש איגודים שאפשר לסגור את הענף שלהם אם נבטל את התחרויות שלהם בסופי שבוע".

אבי איבגי שחקן כדורגל שחזר בתשובה פנה לוועדה ואמר: אני מדבר מהשטח. המציאות היום בישראל היום היא שונה. ויתרתי על הליגה הראשונה ועל כסף. שם מרוויחים פי שלוש ונאלצים לשחק בשבת. שתדעו שילדים קטנים מוותרים על קריירה בענף ואנחנו מפסידים כישרונות שלא רוצים לחלל שבת. ביקשנו לדאוג ללינה לשחקנים שלא רוצים לנסוע בשבת ולא ברור למה זה על חשבוננו ולא על חשבון הקבוצות?".

המנכ"ל שרעבי אמר כי הייתה דווקא הבנה שהקבוצות יישאו בנטל הוצאות הלינה לשחקנים שומרי שבת. "זה סיכום שהגענו אליו אז צריך לבדוק את זה. חשוב להבין שהמנהלת קובעת את ההסדרים המסחריים ונותנת תקציבים, זה כסף גדול, זה עולם עם שיקולים מסחריים וצריך איזונים כאשר אנחנו גם רוצים כדורגל טוב ורוצים מגרשים באיכות טובה. חה"כ פדידה אמרה: "כמי ששיחקה כדורגל זה קרש הצלה בהרבה מקומות. זה לימד ילדים משמעת, אפשר פעילות פנאי שנתנה להם אפשרות ומנעה מרבים להגיע למקומות פחות טובים".

ירון הוכנבוים מאמן כדורגל וותיק אמר כי שמע את הדברים ולדעתו כן צריך לקיים את חייה ותן לחיות אך יחד עם זאת הבעיה המרכזית כרגע היא ליגת העל והליגה הלאומית. "מה קורה אם חן עזרא לא מופיע בשבת? זאת הפרת חוזה. בשעון קיץ אין כמעט שום בעיה. בשעון חורף אנחנו נמצאים אחרי השקיעה וזאת עוגמת נפש בשבילי לחלל שבת. בניצחונות הקבוצה שלי אונסים אותי להתראיין בשבת ואם לא אתראיין אז יש קנס של 7000 - 8000 שקל".

חה"כ פדידה סיכמה את הדיון והודתה למנכ"ל משרד התרבות והספורט על ההשתתפות בדיון: "הכנסת תנאי הסף לתוך מבחני התמיכה הוא חשוב ביותר. הוועדה קובעת כי סוגיית השתתפות ספורטאים בתחרויות ספורט בשבת נוגעת במרקם עדין ולכן יש לשמור על האיזון בין כל הצדדים בצורה של הידברות ולכן הוועדה קוראת לכלל האיגודים ואגודות הספורט לפעול לשמירה על איזון זה".
כדורגל בשבת מירי רגב ספורט בשבת

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד