1. עמוד הבית
  2. מוזיקה
  3. מוזיקה

חיליק פרנק עושה לכם סוכות בירושלים • להאזנה

חיליק פרנק מגיש את הפרק השני בסדרה: 'בירושלים' • גם הפרק הנוכחי מוגש בשני מתכונים: הראשון אינסטרומנטאלי והאחר בליווי מהקלה • 'שמחת בית השואבה' ירושלמית אותנטית
ישראל חבר, בחדרי חרדים, י"א תשרי תשע"ב 09/10/2011 13:40

סוכות אין ירושלים
חיליק פרנק הוא האומן החסידי שמכר הכי הרבה עותקים בשנה החולפת, כשהוציא לא פחות מארבעה אלבומים חדשים, אחד מהם – 'פורים בירושלים' זכה באלבום זהב תוך פחות מחודש מהוצאתו. לא זו בלבד אלא שהרכב 'הלב והמעיין' בו חיליק נוטל חלק נכבד זכה השנה במקום הראשון בפסטיבל הכלייזמרים הבינלאומי באמסטרדם. למרות כל זאת, מסתמן ששנת תשע"ב, הולכת להיות לא פחות מוצלחת מקודמתה.

סוכות בירושלים - האלבום החדש שרואה אור בימים אלה מביא את חיליק פרנק לשמחת בית השואבה אצלכם בסוכה. ל"ג רצועות שנלקטו מ17 חסידויות שונות נמצאות באלבום החדש, רבים מהם מנגינות עתיקות יומין; אחד מהם מהמאה ה18, מראשית החסידות ממש, אחר – ניגון נענועי הלולב של רבי ישראל מרוז'ין. שאר השירים הם מיטב הניגונים המושרים בהתלהבות בשמחות בית השואבה בחצרות החסידים.

שני הפתעות מיוחדות מתחבאות באלבום: האחד הוא שיר חדש, שחובר במיוחד לאלבום על ידי אחד ממלחיני החצר של תולדות אהרון, מקום מיוחד שבו מנגן חיליק מידי השנה, כאשר המוני בית ישראל רוקדים זה לצד זה בשמחה ובהתלהבות ללא מסכים ומחיצות. השני הוא ניגון אבוד של חסידות קרלין שנמצא בארכיון משלחת אנסקי.

חשוב להדגיש כי מעבר ללקט המשובח מכל חצרות החסידים נעשתה עבודה מאומצת לחקור אחר מקור כל ניגון, כדי שאפילו ניגונים הנחשבים ל"עממיים" - יזכו להכרה של מלחיניהם המקוריים ולתיעוד נצחי וגם בכדי ללקט את הסיפור שמאחורי כל ניגון. אפילו על 'ושמחת בחגך' הנדוש, הצליח חיליק לגלות לנו מיהו בעל המנגן הקדום שהלחינו, ומתי.

כמו בפורים, גם בסוכות. האלבום החדש יוצא בשני גירסאות: גירסה לאוהבי האינסטרומנטאלי וגירסה עם מקהלת חסידים. כדי שהשירה תישמע אוטנטית ככל האפשר, חברי המקהלה הפעם הם: משפחת סטאריק מחצר תולדות אהרן בניצוחם של האחים מאיר ובנימין, כשעל העיבודים ג'ף הורוביץ. במילים אחרות: התחליף הכי קרוב להליכה אישית לשמחות האותנטיות של סוכות בירושלים.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. תולדות אברהם יצחק  

    Pupen

  2. ניגון קרלין,  

    יהודה

;