ט"ז תמוז התשפ"ד
22.07.2024

לראשונה - חרדית בוגרת 'בית יעקב' מונתה לשופטת: "מתרגשת"

החרדים כובשים יעד נוסף? לראשונה מאז קום המדינה, מונתה עורכת דין חרדית, בוגרת 'בית יעקב' וכלתו של אחד מראשי הישיבות הנחשבות בעולם התורה לשופטת בישראל • משפחתה ל'בחדרי': "היא מאוד מתרגשת. זה תפקיד עם הרבה אחריות"

צילום: פלאש 90
צילום: פלאש 90 צילום: פלאש 90הוועדה לבחירת שופטים החליטה למנות את עורכת הדין חוי טוקר לשופטת בית משפט השלום בירושלים. מדובר בשופטת חרדית ראשונה, שגדלה והתחנכה כחרדית, בוגרת בית יעקב וכלת ראש ישיבת חברון זצ"ל.

קרובי משפחתה של השופטת החרדית הראשונה הגיבו ל'בחדרי חרדים' על המינוי וציינו כי "היא מאוד מתרגשת. מדובר בתפקיד עם הרבה אחריות. היא קיבלה תמיכה לאורך כל הדרך".

כבר באוגוסט 2016, השרה איילת שקד אמרה ל'בחדרי חרדים' כי תקדם מינוי שופטים חרדים באפליה מתקנת. לשאלת עקיבא ווייס, אמרה שקד "אפנה לנשיאת בית המשפט העליון מרים נאור כדי לקצר הליכים לחרדים שהגישו מועמדות להתמנות לתפקיד שופט, בסגנון אפליה מתקנת לחרדים בשרות המדינה". יחד עם זאת הוסיפה "אנחנו לא נמנה מישהו רק בגלל שהוא חרדי".

פחות משנתיים לאחר מכן, עקיבא ווייס שעבר ל'כאן' פרסם לראשונה כי המועמדת של שקד היא עו"ד חוי טוקר והיום היא כאמור נבחרה לתפקיד.

עו"ד חוי טוקר, מפרקליטות מחוז ירושלים (אזרחי), נולדה באנגליה וגדלה בבני ברק כבת בכורה ל- 12 ילדים. אמה, הרבנית דבורה וואלף ואביה, הרב רפאל וואלף, שלמד בישיבת פוניבז' בבני ברק היה במשך כ-25 שנים נאמן ביתו ויד ימינו של הרב שך זצוק"ל, ומזה שנים פעיל באגודת "עזרה למרפא".

השופטת טוקר למדה בסמינר הרב וולף בבני ברק, ובהמשך עברה לסמינר בית יעקב החדש בירושלים בראשותו של הרב ליברמן. טוקר בעלת תואר הראשון במשפטים מהמכללה האקדמית למשפטים רמת גן ותואר השני במשפטים מהאוניברסיטה העברית. היא החלה את עבודתה בבית המשפט כבר בשנת 2003 כסטודנטית, לאחר מכן כמתמחה בבית משפט שלום (תעבורה) ובהמשך שימשה כעוזרת משפטית בבית המשפט המחוזי בירושלים עד לשנת 2011.

החל משנת 2011 פרקליטה במחלקה לחקירת שוטרים והחל מאוקטובר 2012 פרקליטה בפרקליטות מחוז ירושלים (אזרחי), עסקה בעיקר בתיקי מיסים, תאגידים, פירוקים ופשיטות רגל ועתירות מנהליות.

חוי טוקר, נשואה ליחזקאל טוקר, עורך דין וטוען רבני, בנו של הרב נחמן טוקר זצ"ל מראשי ישיבת "חברון" בגבעת מרדכי, כפי שדווח ב'בחדרי'. היא אם לארבעה ובנה הבכור התגייס בדצמבר 2017 לפלוגה החרדית 'תומר' שבחטיבת גבעתי. בתה לומדת בסמינר בית יעקב ושני בניה הקטנים לומדים בתלמוד תורה בירושלים.

מה היעד הבא של השרה שקד? שופט חרדי בבית משפט העליון. בפברואר אשתקד, לאחר מינוי שני שופטים דתיים לבית המשפט העליון, דוד מינץ ויעל וילנר, אמרה שקד "עוד אין לנו שופט עליון חרדי, אבל זאת בהחלט המשימה הבאה", בראיון לדקל סגל בגל"צ, ובכך סימנה את היעד.

יחד עם זאת רבנים חרדים רבים סוברים כי קשה עד בלתי אפשרי לאדם הרוצה להקפיד המצוות, לקחת על עצמו מינוי זה. כזכור, בעבר הוצע לדיין הרב דיכובסקי להתמנות לשופט העליון, ועל פי פסק מרן הגרי"ש אלישיב זצ"ל, הוא נמנע מכך.
חוי טוקר שופטת חרדית בית משפט השלום היסטוריה אילת שקד

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 62 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד