1. עמוד הבית
  2. משפט ופלילים
  3. משפט

נגזר דינו של ויגדרוביץ': מאסר ופיצוי כספי

לאחר שהודה והורשע בסחיטה ותקיפה בנסיבות מחמירות, בית המשפט קיבל הבוקר את הסדר הטיעון שנחתם עמו וגזר על אלעזר ויגדרוביץ' ארבע שנות מאסר ופיצוי כספי לבני הזוג וילר • כל הפרטים
אלי שלזינגר, כ"ה אדר תשע"ח 12/03/2018 13:10

יונתן זינדל, פלאש 90 אילוסטרציה. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90ביהמ"ש קיבל את הסדר הטיעון וגזר 4 שנות מאסר על אלעזר ויגדרוביץ ופיצוי של 400 אלף ש"ח לבני הזוג פנחס וחני וילר.

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר על אלעזר ויגדרוביץ ארבע שנות מאסר בפועל ופיצוי בסך 400 אלף ש"ח למתלוננים, בני הזוג פנחס וחני וילר.

הנאשם ויגדרוביץ, כפי שדווח ב'בחדרי חרדים', הורשע על פי הודאתו בעבירות סחיטה בכוח, תקיפה בנסיבות מחמירות, חבלה במזיד, קשר לפשע, כליאת שווא, שימוש במסמך מזויף והפרת הוראה חוקית. המעשים נעשו על רקע חשד כי מתקיימים קשרים אסורים בין פנחס וילר לבין חני שהייתה נשואה ובשלב מסוים התגרשה. הקשר שהתפתח בין השניים לא מצא חן בעיני סביבתם ועל רקע זה באו המעשים.  

על פי כתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד אביעד דוויק מפרקליטות מחוז ירושלים, ויגדרוביץ פעל בארץ ובחו"ל תחילה בכוח, אלימות ואיומים, להניא את בני הזוג לפעול על פי רצונם, כאשר לצורך כך אף שילם לאחרים שיצטרפו אליו לביצוע המעשים. בהמשך, לאחר שגרם לזוג באמצעות מצגי שווא להגיע לאוקראינה לצורך עבודה - אולם וילר סירב לקבל את העבודה, דאג ויגדרוביץ כי יושתל סם מסוכן במזוודותיהם על מנת שלא יוכלו לשוב לארץ מאוקראינה. בעקבות השתלת הסם בני הזוג נעצרו בבידוק בשדה התעופה באוקראינה, הוגש נגדם כתב אישום בבית המשפט באוקראינה והם אף נעצרו למספר ימים. בעקבות התערבות המחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה, הופסק ההליך המשפטי באוקראינה והועבר לישראל, ובני הזוג הוחזרו לארץ לפני כשנה. התיק נחקר ולווה באופן צמוד על ידי חוקרי ימ"ר ירושלים.

"מדובר בתיק חמור בו הנאשם לא בחל במאמצים חובקי עולם, תוך גיוס מימון רב לביצוע מעשיו ותוך שהוא שוכר אנשים אחרים לצורך ביצוע מעשי האלימות ורדיפת המתלוננים, והכל על מנת להכריח את המתלוננים לשנות מאורחות חייהם ולקבל את התכתיבים עליהם החליט הנאשם" אמר עו"ד אביעד דוויק, פרקליטות מחוז ירושלים. "פעילות משולבת של פרקליטות מחוז ירושלים, ימ"ר ירושלים והמחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה- הביאו בסופו של דבר להעמדתו של הנאשם לדין וכן להעברת ההליכים הפליליים שהתנהלו באוקראינה נגד בני הזוג על לא עוולם בכפם והבאתם של בני הזוג חזרה ארצה. אנו סבורים כי יש בעונש המאסר הממושך שהוטל על הנאשם, ביחד עם עונש פיצוי משמעותי שכבר הופקד ואשר יש בו אולי להביא לתחילת שיקום חייהם של בני הזוג בישראל, כדי להעביר מסר מרתיע כלפי הנאשם ושכמותו על מנת שיניחו לבני הזוג לנפשם וימנעו מביצוע עבירות נוספות".

על פי כתב האישום, חני התחתנה עם בעלה בשנת 1997. במהלך חיי נישואיהם חוו בני הזוג קשיים בקשר הזוגי. כחלק מניסיון הטיפול בקשיים אלו, בשנת 2011 או בסמוך לכך, פנו היא ובעלה לפנחס וילר, במסגרת עבודתו כיועץ נישואין. בספטמבר 2015 התגרשה חני מבעלה, ומאוחר יותר התגרש פנחס וילר מאשתו. במקביל לכך, החלה משפחתה של חני וכן אנשים נוספים המשתייכים לחסידות גור, לחשוד כי בין חני לפנחס מתקיים קשר שהחל עוד לפני גירושיהם של השניים.

חשדות אלו הביאו לתליית פשקוילים בגנותו של פנחס וילר ולהטרדות שונות כלפי חני ופנחס. ויגדרוביץ החליט לפעול לתקיפת פנחס בדרכים שונות, והכל מתוך מטרה לגרום למתלונן להפסיק את הקשר עם חני. ויגדרוביץ ניסה ביחד עם אחרים, בכח אלימות ואיומים להניא את המתלונן לפעול על פי רצונם, לרבות בכל הנוגע לקשר הזוגי בין פנחס לבין חני ולדרישתם כי היא תוותר על משמורת ילדיה.

על פי כתב האישום, לאחר סירובם של פנחס וחני בפני ויגדרוביץ לעבור להתגורר כשנה בארצות הברית וסירובה של חני לעזוב את ילדיה, גמלה בלבו החלטה לגרום לבני הזוג לעזוב את הארץ למשך שנה לאוקראינה, באמצעות הצעת עבודה במשרה תורנית באחת מהקהילות היהודיות באוקראינה. כדי להשפיע עליהם להיענות להצעת העבודה, סיכם ויגדרוביץ עם אדם אחר המצוי בקשרי חברות עם בני הזוג כי יהיה שותף למצג שווא לפיו גם הוא ואשתו מתכוונים לבחון הצעה הדומה להצעת העבודה, וישכנע אותם באמצעותו לבחון אף הם יחדיו הצעה מעין זו. 

ב-20.12.15, לאחר שמאמצי השכנוע נשאו פרי, טסו פנחס וחני לקייב שבאוקראינה, בעוד ילדיה הקטינים של חני נותרו בישראל. ויגדרוביץ הגיע לקייב ב-15.12.15. החבר ואשתו הגיעו לקייב כמה ימים קודם לכן כחלק מיצירת מצג השווא לפיו גם הזוג מבקש לבחון ברצינות הצעת עבודה במשרה תורנית בקהילתו של הרב ג'אן המשמש כרב בקהילה היהודית באומן.

בשלב מסוים, לאחר שויגדרוביץ גילה כי פנחס וחני לא הגיעו להסכמות ביניהם באשר למשרה התורנית המוצעת, וכי אין בכוונתם לשוב לאומן שבאוקראינה כי אם לשוב לישראל לצמיתות, הוא החליט לפעול להשארתם באוקראינה למשך זמן ממושך.

לשם כך, רקם ויגדרוביץ תוכנית להטמנת סמים בכבודתם של בני הזוג באופן שהסמים יתגלו בבידוק הצפוי להם בשדה התעופה בקייב טרם טיסתם חזרה לישראל שתוכננה ל- 27.12.15, וזאת על מנת להפלילם ולהביא למאסרם למשך תקופה ארוכה באופן שימנע מהם לשוב לישראל לתקופה משמעותית. 

כדי להוציא את תוכניתו לפועל, פנה ויגדרוביץ לאחרים שזהותם אינה ידועה ופעל לכך כי יטמינו במזוודותיהם של פנחס וחני שקיות ובהם סמים מסוכנים מסוג קנביס נטו. ב- 27.12.15, במהלך בידוק מזוודותיהם נתפסו שקיות הסם על ידי אנשי הביטחון בשדה התעופה בוריספול.

בעקבות תפיסת שקיות הסמים ברשותם, פנחס וחני נעצרו. בהמשך הוגש נגדם כתב אישום ובקשה למעצר. בני הזוג שוחררו ב- 25.2.16 למעצר בית בקייב והוטלו עליהם תנאים מגבילים עד תום ההליכים הכוללים, בין היתר, ערבויות כלכליות ואיסור יציאה מאוקראינה. כתב האישום שהוגש נגדם לבית המשפט באוקראינה, מייחס להם עבירות סחר בסמים בכמות גדולה שהעונש המירבי עליהן באוקראינה הוא 12 שנים. לאחר התערבות המחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה, הוחלט לסיים את ההליך באוקראינה ולהחזיר את בני הזוג לישראל.
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;