1. עמוד הבית
 2. פוליטי
 3. החרדים

28 שנה לתרגיל המסריח: נחשף הסכם התיווך של הרב עובדיה בין פרס לשמיר

בימים האחרונים נחשף בירושלים הסכם הפשרה בין ראשי הממשלה לשעבר שמעון פרס ויצחק שמיר בכתב ידו של מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל, מלפני 28 שנה בדיוק. ההסכם חושף את המאמץ האחרון, והלא ידוע, של הרב עובדיה למנוע את מה שנודע בתור "התרגיל המסריח"
משה ויסברג, כ"ח אדר תשע"ח 15/03/2018 21:33

לע"מ מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל עם שמעון פרס. צילום: לע"מבימים האחרונים נחשף בירושלים הסכם הפשרה בין ראשי הממשלה לשעבר שמעון פרס ויצחק שמיר בכתב ידו של מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל, מלפני 28 שנה בדיוק. ההסכם חושף את המאמץ האחרון, והלא ידוע, של הרב עובדיה למנוע את מה שנודע בתור "התרגיל המסריח".

מבדיקה עם מעורבים ברקיחת ההסכם דאז עולה כי לצד קידומו התקיימה באותו הבוקר אף פגישה משולשת - בה נכחו, הרב עובדיה, פרס ושמיר - בניסיון להגיע להבנות. על ההסכם גם מופיעה תשובתו החיובית של פרס, "משום כבודו של הראשון לציון אני מוכן לקבל פניית כבודו על כל מרכיביה במקשה אחת". המכתב עתיד לעמוד למכירה פומבית בבית המכירות הפומביות 'קדם' בירושלים לאחר חג הפסח.

"התרגיל המסריח" נחשב לאחד מרגעי השפל של הפוליטיקה הישראלית, לאחר שבשנת 1990 יו"ר מפלגת העבודה, שמעון פרס, שהיה חבר בקואליציה של ממשלת הרוטציה, ניסה לפרק אותה בעזרתם של חברי הכנסת החרדים. כעת נחשף המסמך, שנכתב בשני עמודים על ידי הרב עובדיה יוסף במסגרת ישיבתם המשותפת של השלשה בביתו בירושלים, וניכר עד כמה היה חשוב לו לשמור על ממשלת האחדות אפילו לאחר שכל שרי המערך התפטרו מהממשלה.

במכתב, פונה מרן הרב עובדיה אל ראש הממשלה דאז, יצחק שמיר, ואל יו"ר מפלגת העבודה שמעון פרס בבקשה שיסכימו להצעת הפשרה המפורטת שלו. כאשר הוא מציין "באם לא תתקבל ההצעה הנ"ל ע"י צד כל שהוא נראה בו כאחראי לפירוק האחדות הלאומית, ונסיק את המסקנות הנדרשות מכך"

בסעיף הראשון, כפי המובא בהסכם הפשרה, כותב הרב עובדיה כי "הממשלה תכונס מיידית על מנת למנות מחדש את כל שרי המערך בתפקידיהם הקודמים, ותובא החלטת הממשלה לאלתר לאישור הכנסת". בסעיף השני, מציב הרב עובדיה תנאי כי "המערך מבטל את ההצעת אי-אמון שהגיש נגד הממשלה, ומחייב שלא לתמוך בהצעות האי אמון של מפלגות אחרות".

בסעיפים הבאים פורס הרב באופן מדוקדק ומפורט את משנתו לגבי עניינים רבים שעמדו אז על הפרק: אלו שאלות יובאו להחלטת הקבינט, מה יהיה גורלה של ירושלים, האם ערביי מזרח ירושלים יקבלו אוטונומיה, ואיזו תשובה יחזירו למזכיר המדינה של ארה"ב, ועוד.

על המכתב ישנה, כאמור, תגובה בכתב ידו של שמעון פרס, אשר מסכים לכל תנאי הפשרה. אולם נראה שההסכם לא יצא לפועל, אולי בשל סירובו של שמיר, כי עוד באותו היום עצמו העלה פרס הצעת אי אמון בממשלה, וגרם בכך לנפילתה של ממשלה בישראל, עקב הצבעת אי-אמון, בפעם הראשונה והיחידה בהיסטוריה של מדינת ישראל.

יצויין כי בכך לא תמו השיחות בין פרס לבין הרב עובדיה יוסף. במכתב אחר שחשף בית המכירות הפומביות 'קדם' לפני כארבע שנים פונה פרס לרב עובדיה לאחר התרגיל בשורה של הבטחות בכדי לפתותו להצטרף לקואליציה ברשותו. בין ההבטחות, שלא לפנות יישובים, משאל עם על הסכם שלום ורדיו ספרדי. הנשיא המנוח שמעון פרס ז"ל אישר אז לכלי התקשורת כי המכתב הינו שלו ובכירים בש"ס גם אישרו לכלי התקשורת את האותנטיות שלו.

מרון ארן, מנכ"ל בית המכירות הפומביות 'קדם' בירושלים, מציין כי "המכתב ההיסטורי הזה, ששתי הדמויות המרכזיות שלו הלכו מאיתנו בשנים האחרונות, מראה כי מה שנכון לעולם הפוליטי של היום היה נכון גם אז. הוא מראה עד כמה הפכפך העולם הפוליטי בישראל. כשפרס השיב אז לרב עובדיה בחיוב עדיין היה ניתן למנוע את התרגיל המסריח אך באותו הערב הכל התהפך. זוהי זכות עבורנו להוות הכתובת עבור הפריטים הבולטים ביותר בהיסטוריה היהודית והישראלית אבל זוהי גם חובה ולכן אנו משתדלים לחלוק כל פריט כזה עם העולם לפני שהוא עובר מיד ליד".הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. מה שמדהים במכתב. 2 דפים פוליטיים ללא הזכרת המילה חרדים או למען החרדים. רק למען עם ישראל כולו  


 2. מרן רבינו הגדול אייכה ?  

  אחד היה מרן

 3. בכתבה נאמר שפרס רצה "לפתות" את הרב עובדיה ע"י זה שהתחייב לא לפנות יישובים. אז למה דרעי סיפר לנו שהרב היה בעד לפנות????  (ל”ת)

  קניאל

 4. הסכם שלום עכשיו!  


  • הפוך לכתבה. ומזמן כבר לא עומד במבחן המציאות, ק"ו במבחן תוה"ק. (ל”ת)


;