1. עמוד הבית
  2. משפט ופלילים
  3. משפט

הארכיאולוגים מצטרפים ומתנגדים למתווה הכותל: "כרסום מקום שהתהדר בפאר"

ביום חמישי שעבר הוגשה עתירה חדשה נגד מתווה הכותל, מטעם הארכיאולוג הנודע פרופ' דן בהט. בעתירה דורש בהט לבטל את הבמה שהוקמה באתר קשת רובינסון, אשר פוגעת בממצאים הארכיאולוגיים הנדירים שבמקום, ותוקף את רשות העתיקות שנכנעה להכתבות הדרג הפוליטי ואישרה את הבנייה בחוסר סמכות ובניגוד לחוק העתיקות
אלי כהן, ט"ז ניסן תשע"ח 01/04/2018 11:54

יונתן זינדל, פלאש 90 הכותל הדרומי. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90ביום חמישי האחרון הוגשה עתירה לבית המשפט העליון נגד רשות העתיקות אשר אישרה את הקמת במת התפילה באתר הארכיאולוגי קשת רובינסון הסמוכה לכותל המערבי. כך נודע ל'בחדרי חרדים'.

העתירה הוגשה מטעם פרופ' דן בהט, המיוצג על ידי עוה"ד אמנון לורך, ענר חפץ, גיתית רמות-אדלר וחני רוטשטיין-כהן ממשרד יגאל ארנון ושות'.

פרופ' בהט, לשעבר ארכיאולוג מחוז ירושלים, מחבר אטלס ירושלים וחתן פרס ירושלים לארכיאולוגיה, מתריע בעתירה כי במת התפילה שהוקמה באתר הארכיאולוגי קשת רובינסון הצמוד לכותל המערבי, פוגעת בממצאים הארכיאולוגיים שמהווים חלון הצצה להיסטוריה היהודית. על כן דורש בהט, כי הבמה תבוטל מידית.

בהט מאשים בעתירה את רשות העתיקות שהתנגדה בעבר להפיכת האתר למקום תפילה, בכניעה ללחצים ולשיקולים פוליטיים. "מעמדה של רשות העתיקות כרשות עצמאית ומנותקת מהממשל, כמעמדו של שומר סף, אשר תפקידו לעמוד כחוצץ בין שיקולים פוליטיים, ציבוריים או אחרים, לבין אלה הארכיאולוגיים-מדעיים-מקצועיים. למרות זאת, קיבלה הרשות החלטה בלתי סבירה בעליל, המבוססת על שיקולים פוליטיים-זרים תוך התעלמות מהשיקולים המקצועיים", דבריו של בהט.

מתחם קשת רובינסון הוא גן ארכיאולוגי, המהווה אתר עתיקות מוכרז כדין, הנמצא למרגלות אחד משערי הכניסה החשובים להר הבית ונבנה בימי בית המקדש השני. הוא פרוס סביב יסודות המעלה לשער, חנויות הסוחרים שלצידם, והמקוואות של העולים לרגל מהמרשימים בעולם.

מאז נודע על הכוונה להכשיר רחבת תפילה בקשת רובינסון, סוערת הקהילה הארכיאולוגית, ומתנגדת לכך בחריפות. העתירה הנוכחית הינה שיאו של מאבק הארכיאולוגים אשר נמשך שנים נגד הבמה שהוקמה כפצע בליבו של האתר הארכיאולוגי המרשים. "ארבעה סבבים של כרסום הפכו מקום שהתהדר בפאר לאתר בו העתיקות נרמסות תחת פלטות וברזלים... אין כל ספק מה יהיה סופו של האתר בסיום העבודות העצומות המתוכננות שאושרו, שכן בסיומן – גם אם כל הרצון הטוב יופעל, הוא ייחרב באופן סופי ומוחלט ועצם חשיפתו תהא לדיראון עולם", נכתב בעתירה.

בהט תוקף בעתירה את רשות העתיקות, שלטענתו פעלה בחוסר סמכות ונמנעה מלבקש כינוס ועדת שרים, הנדרשת על פי חוק העתיקות לתת אישור מקדים לביצוע עבודות באתר. לדבריו, רשות העתיקות נכנעה להכתבות הדרג הפוליטי בניגוד גמור לדין ולכללי המשפט המינהלי, ופעלה בניגוד לחוקי התכנון והבניה. בהט מצביע בעתירה על בעייתיות במכרזים השונים ובפטורים הזמניים שניתנו במהלך השנים בנוגע לבנייה באתר קשת רובינסון, אשר מעוררים תהיה באשר לתקינותם וניקיונם מאינטרסים זרים.

עתירת הארכיאולוגים מתווספת לסערה האופפת את הדיון בגורלו של הכותל המערבי, ומציגה זווית נוספת על ההשלכות הקשות של שינוי הסטטוס קוו במקום הקדוש ביותר לעם היהודי. גורלו של הכותל המערבי ממשיך להיקשר פעם אחר פעם בהחלטות פוליטיות ובאינטרסים של גורמים שונים, אשר מנסים הלכה למעשה לחתוך לעצמם חתיכה מהכותל.

האם העתירה תתקבל ותציף מחדש את סערת מתווה הכותל? 'בחדרי חרדים' ימשיך לעקוב אחר ההתפתחויות בנושא.הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;