1. עמוד הבית
 2. יהדות
 3. אקטואליה

הדיינים לאשה שנישאה לגבר מתעלל: "את לא נשואה"

פסק דין ייחודי של אב בית הדין הרבני בתל אביב וטיפול חילץ עגונה שהושאה בעל כורחה בילדותה בתימן למבוגר שהתעלל בה, ניסה לרצוח אותה, התאסלם ונשאר בתימן • בפסק הדין הייחודי נכתב: "הגברת... דינה כפנויה והיא מותרת להינשא לכל מי שיחפוץ ואפילו לכהן ודינה כאילו מעולם לא נישאה"
אלי שלזינגרא' אייר תשע"ח 16/04/2018 13:42

בית הדין, צילום: יוסי זמיר, פלאש90 צילום: פלאש 90

,

פסק דין ייחודי של אב בית הדין הרבני בתל אביב וטיפול נמרץ של אגף העגונות חילץ עגונה שהושאה בעל כורחה בילדותה בתימן למבוגר שהתעלל בה, ניסה לרצוח אותה, התאסלם ונשאר בתימן.

המדובר בילדה שאביה השיא אותה בשנת 1993 בעל כורחה בנישואי חילופין לפני 25 שנה, למבוגר אלים שהיכה, התעלל וביצע בה מעשים חמורים שוב ושוב. במהלך מורכב יחד עם הסוכנות היהודית וגורמי ביטחון ותמורת כסף רב חולצו האישה וששת ילדיה מתימן לארצות הברית ומשם לישראל.

הבעיה שנותרה בעינה היא בעיית העגינות: האישה שעודנה צעירה רצתה לפתוח בחיים חדשים אך כבלי הנישואין שלא הותרו מנעו זאת ממנה. אגף העגונות בהנהלת בתי הדין הרבניים ניסה ליצור קשר עם הבעל באמצעות גורמים שונים אבל מאז השתלטות החות'ים על תימן הפכה התקשורת והפעילות למסובכת, מסוכנת ולמעשה בלתי אפשרית.

במקביל הובא התיק להרכבים שונים של בתי הדין שלא פתרו את הבעיה. בסופו של דבר הובא התיק לעיונו של אב בית הדין הרבני האזורי בתל אביב הרב אבירן יצחק הלוי. הרב הלוי החליט לצלול לעומקה של הפרשה וערך תחקיר עובדתי מעמיק ביותר שכלל ישיבות רבות ועדויות רבות אודות הנישואין, ובחן אותם על פי ההיסטוריה ההלכתית. בין השאר הוא בדק את הכתובה לעומקה, נועד עם כל בני משפחת האישה וחקר את המציאות של החיים הדתיים והחברתיים של אחרוני היהודים שנשארו בתימן.

בסופו של דבר הצליח הרב לבטל את טקס הנישואין על בסיס לא פחות מתשעה עשר נימוקים הלכתיים ועובדתיים מבוססים. בין השאר הוא מצא פסול בכשרות העדים, באופן ובמהלך הקידושין, בכשרותו וכשירותו של מסדר הקידושין, בעובדה שהבעל המיר את דתו והתאסלם וכמובן בטענת האישה לנישואין בעל כורחה.

פסק דינו של הרב אבירן יצחק הלוי משתרע על פני 250 עמודים שהם כמעט ספר שלם הכולל מאות מקורות ומבוסס בעיקר על פסקי דין של הרב עובדיה יוסף, חיבורי שאר גדולי הדורות ופסקי דייני ישראל לדורותיהם.

בסופו של דבר מחליט הרב אבירן יצחק הלוי בצעד נדיר וייחודי להפקיע את הנישואין והוא קובע כי "הגברת... דינה כפנויה והיא מותרת להינשא לכל מי שיחפוץ ואפילו לכהן ודינה כאילו מעולם לא נישאה".,
 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. התירו את האמה, שהוא פנויה, על חשבון הילדים שנולדו מזנות.  (ל”ת)


  • ניכר שלא למדתה את הסוגיא בש"ס לחכמים יש סמכות להפקיע קידושין לכן אומרים הרי את מקודשת לי כדת משה וישראל (ל”ת)


 2. גורן קדמך  

  רבנות סדום

  • גס רוח! מבזה תלמידי חכמים! (ל”ת)

   יעקב

 3. ה"גדולים" מסכימים?  

  נבנצאל

 4. כוחה דהיתרה עדיף......  

  שמשעון

 5. הבעל נמצא רשע  

  תנאי היה בהולדה

 6. הפלא ופלא, ירבו כמותו בישראל  (ל”ת)

  דוד

 7. אם הבעל בירך "שלא עשני גוי" בעצם מתרגמים "שלא עשני ישראל"  

  פשוט להוכיח

 8. פרס לרב אבירן.  

  אורי

 9. התרת ממזרים ויבואו על קלונם המתירים  

  הפועל בסוגיה זו שנים

 10. התרת ממזרים - פעם שניה  

  הפועל בזה שנים

  • תסתום וזהו, בסדר? תפסיק לבלבל במוח... (ל”ת)

   חצוף

  • הבעל לא התאסלם בכלל. הוא טוען שאם הרבנים ישלמו לו המחיר שהם  


 11. מה הקשר ממזרים?  

  שוטה

  • דיינים מתירים עריות ואין פוצה - יהרג ואל יעבור  


  • ממזרים הילדים שיהיו מהשני 

   פועל בכך שנים

 12. אשרייך!  (ל”ת)

  יישר כוחך

 13. כזה גאון? בלי עיה"ר. הפרצה הכי טובה זה ראשית בכשרות העדים כדאיתא בחושן משפט, ח"א, סימן ל"ד והלאה. ואח"כ מהותו של מסדר הקידושין וכו  (ל”ת)

  מאיר.

;