י"ז תמוז התשפ"ד
23.07.2024

בצל המתיחות: אלף יהודי ברית המועצות בשבת גיבוש

כשברקע המתיחות בין ארה"ב לרוסיה: מעל ל-1,000 יהודים מעולי בריה"מ בשבתון מיוחד בקונטיקט, ארה"ב

בצל המתיחות: אלף יהודי ברית המועצות בשבת גיבושהשתתפות שיא בשבתון המיוחד, היחיד מסוגו, הנערך מידי שנה בשפה הרוסית ליהודים שעלו ממדינות ברית המועצות ומתגוררים בארצות הברית: לא פחות מ- 1,100 בני אדם השתתפו בשבתון מרומם שהתקיים במלון המפואר 'קראון פלאזה' בסטמפורד שבמדינת קונטיקט, זו השנה התשיעית ברציפות.

במהלך השבתון, אליו הגיעו העולים מכל רחבי ארה"ב, התקיימו יותר מ-70 הרצאות וסדנאות במגוון רחב של נושאי יהדות, לצד הופעות זמר שבשיאן הופיע במקום הזמר גד אלבז, תכניות משעשעות ומפגשים אישיים עם רבנים. לבני הנוער הוכנה תכנית מיוחדת סביב משמעות הזהות היהודית וחיי הנישואין על-פי התורה.

אורח מפתיע במקום היה דוד נתן וייס, סופר ומפיק אמריקני ידוע, שעמד בין היתר מאחורי הפקת 'שרק' 2. וייס, שגדל כרפורמי, התנצר ואז שב ליהדות והחל בשמירת תורה ומצוות אמר כי הוא נרגש לראות את המשתתפים ואת שיתוף הפעולה של הארגונים היהודיים.

אורחת נוספת שמשכה תשומת לב הייתה אסתר וויג'סקי, גם היא שיבחה את הסמינר המושקע ואמרה כי היא מתפלאת לראות חיים יהודיים שוקקים שכאלו בקרב דוברי השפה הרוסית.

כמה מן הדוברים ציינו, ספק ברצינות, כי באי הכנס – בהם יהודים ממוצא רוסי רבי השפעה המתגוררים כעת בארצות-הברית - עשויים לגשר על הפערים בין וושינגטון למוסקבה.

השבתון הוא תוצאה של שיתוף פעולה בין שני ארגונים בולטים בארצות הברית – צעירי אגודת חב"ד העולמי, וארגון חמ"ה (חבורת מזכי הרבים) אינטרנשיונל – ארגון מחתרתי שהוקם ברוסיה שתחת המגף הקומוניסטי במטרה להרבות בחיי תורה ומצוות, ופועל כיום עם עולי חבר העמים במסגרת עשרות סניפים בארץ, בארה”ב ובאירופה. לאור ההצלחה חושבים המארגנים לארגן שבתונים כאלו מידי רבעון, במקום פעם בשנה כיום.

הרב הלל זלצמן מנכ"ל חמ"ה אמר כי: "במשך יותר מ -70 שנה חיו בפחד וחרדה מאימת השלטון הקומוניסטי, וכעת אותם יהודים, כמו גם ילדיהם ונכדיהם מתחברים בחזרה לדרך התורה ומצוות באמצעות שבתות אלו. השבת הותירה רושם עמוק ומעורר השראה על המשתתפים – ויועדה לסייע להם בהטמעת תכנים יהודיים במהלך השנהמתיחות גד אלבז ליפא שמלצר קונטיקט

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד