ט' תמוז התשפ"ד
15.07.2024

הלם בחסידות צאנז: הנגיד ואיש החסד הרב משה רייך ז"ל

שעות לפני הילולת הרשב"י הלך לעולמו באופן פתאומי הנגיד ר' משה רייך ז"ל מנגידי חסידות צאנז, לאחר שלא חש בטוב בקרב חבריו הרבים התקבלה הבשורה העצובה כרעם ביום בהיר 'בחדרי חרדים' עם פרופיל על הנגיד, איש החסד והדרשן הנפלא

הנגיד ר' משה רייך ז"ל בכתיבת ספר תורה. צילום: משה גולדשטיין
הנגיד ר' משה רייך ז"ל בכתיבת ספר תורה. צילום: משה גולדשטייןהלם בחסידות צאנז: הנגיד ואיש החסד המפורסם הרב משה רייך ז"ל משכונת הר נוף ירושלים הלך לעולמו הבוקר (רביעי) באופן פתאומי והוא בן 62 בפטירתו.

ר' משה נולד בארה"ב ביום הכיפורים תשט"ז לאביו הרה"ח רבי שמואל רפאל רייך זצ"ל, שהיה מהמקורבים בבית האדמו"ר בעל ה'שפע חיים' זצ"ל ויבלח"ט האדמו"ר מצאנז והיה מבוני קרית צאנז בנתניה.

שמחת בר המצוה שלו נחוגה במוצאי יום כיפור בטיש בחסידות צאנז. כבר בבחרותו ביצע שליחויות שונות לבקשת הרבי ה'שפע חיים' זצ"ל מצאנז, מפורסם הסיפור שהוביל בקשה לעיתון 'המודיע' שיכניסו את שיטת רבינו תם בזמני יציאת השבת המתפרסמים ביום שישי ומאז ועד היום נכתב זמן רבינו תם.

בהגיעו לפרקו נשא לאשה את בתו של הרב יעקב יצחק ברמינקה ז"ל מבני ברק.

לאחר נישואיו התגורר בשכונת הר נוף בירושלים, היה ר' מוישה עמוד התווך של בית המדרש 'אמרי שפר' ובמשך שנים גם מסר בשבתות הקיץ שיעור בפרקי אבות. מכריו מספרים ל'בחדרי חרדים' כי הוא היה איש מלא תוכן ויודע ספר. כל דרשה שהיה מוסר היתה מתובלת בדברי חכמה וטעם. למרות היותו איש עסקים מצליח קבע עיתים לתורה והיה משתתף קבוע מידי יום ביומו בשיעור דף היומי בביהמ"ד.

"הוא היה אוהב ורודף צדקה, עניו צנוע. לב רחב כאולם. מאות נתמכו על ידו בהסתר ובמאור פנים" מספרים מכריו.

מוישה רייך

ר' מוישה במסעו האחרון לקברי הצדיקים באוקראינה ופולין, עם משתתפי שיעורו. (צילום: אהרן גץ)

כמו כן, ר' מוישה היה ידוע בשמו הטוב ההולך לפניו, כאחד הנגידים בחסידות צאנז ומגדולי תומכי המוסדות. היה מקורב וידיד נפש של יו"ר ש"ס השר אריה דרעי במשך שנים רבות, כמו כן היה מקורב למרן הגר"ע יוסף זצ"ל וליבלח"ט המשפיע הרה"צ רבי אלימלך בידרמן.

השר אריה דרעי כתב הבוקר בחשבון הטוויטר שלו: "אני בבית החולים בצפת, עומד שבור לב ליד מיטת ידיד נפשי ושכני הרב משה רייך ז"ל. איש חסד מופלא, ראש וראשון לכל דבר שבקדושה, שהסתלק הבוקר בפתאומיות. הלב ממאן להאמין. יהי זכרו ברוך!".

בהשגחה פרטית, ההופעה הפומבית האחרונה שלו היתה בסרט ששודר ביום השואה האחרון ב'כאן 11' על אודות הרבי בעל ה'שפע חיים' זצ"ל בשואה, כשהמנוח ר' מוישה ז"ל מלווה בסיפורים ותיאורים לאורך הסרט כולו.

במאי הסרט אייל דץ כתב הבוקר בחשבון הטוויטר שלו: "בשנה האחרונה עברנו שעות על גבי שעות יחד בצילומים לסרט. קשה לתאר איזה איש מדהים הוא היה. תהא נשמתו צרורה בצרור החיים".רייך עם מורו ורבו הרבי מצאנז. צילום: משה גולדשטייןצילום: רייך עם מורו ורבו הרבי מצאנז. צילום: משה גולדשטיין
רייך עם מורו ורבו הרבי מצאנז. צילום: משה גולדשטיין


אמש (שלישי) בשעה 1:30 בלילה הוא חש שלא בטוב ואושפז בבית החולים זיו בצפת, הוא שהה בצפת לקראת הילולת הרשב"י בדירת הקייט שלו ממול בית המדרש של צאנז, בה הוא נהג לארח אדמו"רים ורבנים רבים.

הבוקר מצבו התדרדר לאחר בעיות שהתגלו בליבו והוא נפטר למגינת לב בני המשפחה, מכריו וידידיו הרבים.

הוא היה אמור להיות מוטס לבית החולים שיבא בתל השומר, אך למגינת לב לאחר שהמסוק הוזמן הוא השיב את נשמתו ליוצרה.רייך עם המשפיע רבי אלימלך בידרמן. צילום: יעקב נחומיצילום: רייך עם המשפיע רבי אלימלך בידרמן. צילום: יעקב נחומי
רייך עם המשפיע רבי אלימלך בידרמן. צילום: יעקב נחומי


הותיר אחריו דור ישרים מבורך בנים, חתנים ועשרות נכדים.

הלוויתו תצא היום (רביעי) בשעה 13:00 מבית המדרש צאנז בצפת לכיון ירושלים. ובשעה 18:00 מסע הלוויה בבית המדרש 'אמרי שפר' בשכונת הר נוף. מחר ( חמישי, ל"ג בעומר) תצא מיטתו מירושלים ובשעה 10:00 מסע הלוויה בבית המדרש 'אוהל נחמיה' בקרית צאנז בנתניה, ולאחר מכן ייטמן בבית העלמין בנתניה סמוך ונראה לרבו בעל ה'שפע חיים' מצאנז זי"ע.

הסיבה לדחיית מסע הלוויה למחר, היא בשל ההמתנה לילדיו המתגוררים בחו"ל שיגיעו הלילה לישראל.

תהא נשמתו צרורה בצרור החיים.
חסידות צאנז משה רייך הר נוף הלם

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 31 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד