1. עמוד הבית
 2. נשים
 3. משפחה

האמהות שבחרו להגיד "לא" לחלאקה

האסוציאציה הראשונה מיום הולדת 3 היא בדרך כלל שיער ארוך, תמונות חלאקה ושקיות ממתקים עמוסות. 3 אמהות שבחרו לא ללכת עם הזרם ולא לחכות לגיל 3 מספרות איך זה לספר את הילד הרבה קודם או הרבה אחרי ולמה בחרו לעשות זאת
אביגיל קושלבסקי, י"ח אייר תשע"ח 03/05/2018 12:00

 Serge Attal / Flash 90 צילום: Serge Attal / Flash 90

מנהג החלאקה בגיל 3 הפך כבר למצווה של ממש. נדיר למצוא אמא שתחליט לקצץ את שערותיו של בנה הקטן לפני שמלאו לו 3 שנים. בטרם החלאקה מצלמים את הילדון מכל כיוון, לעתים אפילו עד ידי צלמת מקצועית, כדי להנציח את מחלפות השיער שגדלו במשך השנים ועתה נעלמות לנצח.

החלאקה בגיל 3 כבר הפך לחצי חובה, אבל קבוצה של אמהות החליטה לצאת נגד הזרם ולחגוג את התספורת הראשונה בגיל צעיר בהרבה, או לעתים אפילו בגיל מאוחר יותר.

תכירו את שירי, אמא של אהרון בן השנה (ושלושה חודשים, מדגישה שירי). "לאהרון היה שיער ארוך כבר בחדר לידה" , היא סיפרה ל'לובי נשי', "המיילדות כולן התלהבו שאפשר לעשות לו חלאקה כבר. עם הזמן השיער התארך מאוד מאוד ובגיל עשרה חודשים השיער כבר הגיע לעיניים של אהרון ואני החלטתי שאין סיבה שהוא יסבול עם שיער בעיניים עד גיל 3 וסיפרתי אותו".

גם יהודית סיפרה את בנה יאיר בגיל שנה וחצי. היא לא עשתה זאת מטעמי שיער ארוך, אלא כי היא אוהבת שיער קצר וכי היו לה בבית עוד שני ילדים גדולים ושיער קצר עם כל הכבוד והערכה, קל יותר לטיפול: "כשהגדולים שלי התחילו להעביר את הכינים שהגיעו מהגן גם לשיער של יאיר, החלטתי לעשות לזה סוף. כל בוקר הייתי מסרקת את יאיר, שהתנגד מאוד, וכשבעלי אמר לי שאין שום מצווה לחכות לחאלקה - עשיתי מעשה ובאותו היום גזרתי את השיער המתולתל של יאיר. בעיניי זה הרבה יותר יפה".

מיכל לעומתן אהבה מידי את שערותיו הבלונדיניות הארוכות של דויד שלה ולכן החליטה שלא לספר אותו עד לשלב המאוחר ביותר שאפשר: "אהבתי מאוד את השיער הארוך של דויד וגם הוא אהב אותו (או לפחות ככה אני חושבת...). חיפשתי קצת על מקורו של מנהג ה'חלאקה' דווקא בגיל שלוש והבנתי שזו ממש לא חובה, לכן החלטתי למשוך עוד קצת את התספורת. בסופו של דבר סיפרתי אותו בגיל 4 כמעט, בשלב שמבחינה חברתית זה הפריע לו".

כמו על כל מעשה קצת שונה מהרגיל, כולן מספרות על תגובות שקיבלו מהסביבה: "אנשים חשבו שיש לו איזה מחלה חלילה", מספרת שירי, "אצלנו כולם קיבלו, אבל היה להם קשה להבין את המניע, לא מעט אנשים אמרו לי: 'שטויות, אז לסרק כמה דקות בבוקר, מה הבעיה בזה'", סיפרה יהודית.

מיכל, שבחרה להאריך את שערותיו של בנה שמעה בעיקר נימוקים הלכתיים: "כולם אמרו לי שזה לא בסדר מבחינה הלכתית לעשות את זה, אף אחת מהנשים לא פתחה ספר ובדקה מה נאמר על חלאקה ככה שהשתדלתי לסנן".
מעוניינת לשתף אותנו בתוכן מעניין? שלחי לנו הודעה בוואטסאפ - 0583288642
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. תספורת בגיל 3  

  מנחם

 2. אין עניין דווקא גיל שלוש. אפשר גם קודם. אמנם מאוחר יותר זה לא טוב זה דינים.  (ל”ת)

  רעב מוישה זוכמיר

 3. במה למשוגעות..  (ל”ת)


 4. בתור אתר מכובד ציפיתי שתבדקו הלכתית ותמצאו שלא נכון לנהוג כך  

  אחד שיודע

 5. מנהג מוסלמי  

  ליימך

 6. אין שום הלכה בעניין. זה מנהג ארצישראלי שמעולם לא נהג בחו"ל. כל בני משפחתי בחו"ל (מאות אנשים) מספרים לפני גיל שלוש.  


 7. לכל המטומטמות  

  אבי

 8. איכס. הופכות מנהג קדוש, לזילות  (ל”ת)


 9. תרבות של לצאת נגד המסורת היא רעיון לא טוב לכתבה זה מעודד התמרדות!  (ל”ת)


 10. יצר הרע  

  דאגן

 11. גם כן נושא  


 12. אתרים חרדים  

  ימפל

 13. שטות!  


 14. חאלקה לבן 3  


 15. להעמיד דברים על דיוקם  

  מאיר

 16. חשבתי שאמרו לא לחלאקה במובן אחר  

  אדם

;