ט"ז תמוז התשפ"ד
22.07.2024

המועצת החסידית: בנים ובנות נפלו במכשירים המותרים

שוב פגעי הטכנולוגיה על סדר היום: חברי מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל חתמו על מכתב נוקב ובו חמשה סעיפים על אופן השימוש במכשירים ה'מותרים' וחסומים לצורך פרנסה

אילוסטרציה. צילום: pixabay
אילוסטרציה. צילום: pixabay

"עינינו רואות וכלות ברוח הזרה העוברת על מחנה בני ישראל, כאשר כלי הטכנולוגיה הפסולים, שהיו בראשית דרכם מוקצים מחמת מיאוס, מצאו לאט לאט את דרכם לתוכנו, ומופיעים בריש גלי, לדאבון לב ולמגינת נפש". כך פותחים גדולי התורה והחסידות חברי מועצת גדולי התורה את מכתבם הנוקב על פגעי הטכנולוגיה והמכשירים הכשרים.

חברי מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל מתייחסים אף למכשירים ה'מותרים' לצורך פרנסה וכותבים: "הן מובן לכל מי שעיני שכל לו, שה'היתרים' למכשירים שכביכול חסומים לצורך פרנסה וכדו', אינם כי אם בדיעבד גמור בבחינת 'הרע במיעוטו'; כי מי יוכל להתיר דבר שיכול לגרום ולהביא לידי דברים שיסודי הדת וחינוך צאן קדשים תלויים בהם, ואוי נא לנו כי כבר החל הנגף רחמנא ליצלן, ורבים חללים נפלו, בנים ובנות, זקנים עם נערים, דמם ודם זרעיותיהם הנה נשפך, ועדיין לא נאמר למשחית הרף.

במכתב שמתפרסם הבוקר (שלישי) ביומונים 'המודיע' ו'המבשר' קובעים חברי המועצת האגודאית חמשה סעיפים ברורים שעליהם יש לעמוד ולהקפיד.

א. מי שמבקש 'היתר' לצורך 'פרנסה', יערוך חשבון נפש הדק היטב, אם באמת באו מים עד נפש, ואם לא יצא שכרו בעולם הזה, בהפסדו בעולם הבא שהוא נצחי.

ב. בשאלת היתר הפרנסה לא יכריע לעצמו, אלא יציע שאלתו בפני מורה הוראה מובהק הבקי בענייני מכשירים ונזקיהם, ומוסמך בקהילתו להורות בעניינים אלו.

ג. גם מי שהורו לו היתר, לא ישתמש אלא לפעולות מוכרחות לצורך פרנסתו, ואך ורק בצנעה ולא במקומות ציבוריים ובפני ברים, ידידים ובני המשפחה, כדי שלא ילמדו ממנו ותהיה בכיה לדורות ר"ל, ובוודאי יחזיק לדיבור רק מכשיר המאושר ע"י ועדת הרבנים לענייני תקשורת.

ד. על רבני וגבאי בתי הכנסיות ובתי המדרשות מוטלת אחריות לעורר ולפקח שכל באי שעריהם מקפידים על תקנות קהילתם בנושאים אלו, ובמיוחד על הסעיפים הנ"ל.

ה. על מנהלי המוסדות מוטלת האחריות שלא לקבל או להחזיק תלמידים ותלמידות מבתים שההורים אינם שומרים על תקנות קהילתם בנושאים אלו.

המכתב מסתיים בברכת רבותינו חברי מועצגה"ת "כל מי שהוא בעל אמונה ומחמיר על עצמו מכל וכל, אף שנדמה לו שהוא זקוק להם לצורך פרנסתו, הרי הוא בכלל 'ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת', ולא יראה מחסור, כמאמר הכתוב 'כי אין מחסור ליראיו', וברכת ה' היא תעשירנו".

ל'בחדרי חרדים' נודע כי המכתב הגיע לאחר בקשת כמה מהאדמו"רים שראו כי גם לחסידים שאושרו קבוצות בוואטסאפ במסגרת העבודה הדבר גרם להתמכר.

 

המכתב של חברי המועצת

מועצת גדולי התורה מכשירים מותרים פרנסה מורה הוראה

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 23 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד