1. עמוד הבית
  2. בחצרות
  3. אנ"ש

בכיכר האדומה: היהודים חגגו ניצחון

הקהילה היהודית cnuxecv נטלה חלק באירועי "יום הניצחון", לציון 73 שנה לסיום מלחמת העולם השנייה • מרכז החסד היהודי במוסקבה מסייע מדי יום ל'וטרנים' יהודים מתוך 15 אלף יהודים נזקקים וגלמודים
משה ויסברג, כ"ו אייר תשע"ח 11/05/2018 16:36

_imagebank_orig_orig_BE523D0B00A645A0A88D3B669DF1BFB8.jpgבפעם ה-73, ציינה רוסיה את סיום מלחמת העולם השנייה, שהסתיימה בניצחון הצבא האדום על צבא גרמניה הנאצית, ובכך בא הקץ למלחמה העקובה מדם שגבתה את חייהם של מיליוני אזרחים במדינות ברית המועצות לשעבר, בהם יהודים רבים הי"ד.

במצעד הצבאי הענק והמרשים בכיכר האדומה שבמרכז מוסקבה הבירה, השתתף לראשונה לצד נשיא רוסיה, מר ולדימיר פוטין, גם ראש הממשלה מר בנימין נתניהו; וכן נשיא ברית המועצות לשעבר מיכאל גורבצ'וב, לצדו של רבה הראשי של רוסיה, הגאון רבי בערל לאזאר, כאשר קודם לכן ערך תפילת 'קל מלא רחמים' לזכר ששת מיליוני היהודים שנעקדו על קידוש השם הי"ד, ובהתאם לכללי הטקס ברוסיה הניח זר זהב לזיכרון הנספים, בשם כל העם היהודי ברוסיה.

בדבריו אמר הגר"ב לאזאר: "הניצחון האמיתי הוא בהענקת חינוך איכותי, מושקע ואמיתי לדור הצעיר", והוסיף: "בלבנו תמיד נודה ללוחמים המסורים, אשר מסרו את עצמם במלחמה, והביאו לקיצה בתאריך זה".

קבוצה של יהודים "וטרנים" - ותיקי המלחמה, שעדיין חיים בדורנו, התלוו אל הרב בטקס, לאחר שהשתתפו קודם לכן בטקס מיוחד שנערך בעבורם ב"מרכז החסד היהודי - שערי צדק".

"מרכז החסד היהודי" מעניק עזרה קבועה במשך כל השנה, במזון וברפואה לאלפי נזקקים יהודים, בהם וטרנים וניצולי שואה רבים מאוד. לכבוד 'יום הניצחון', חולקו השנה סלי מזון מכובדים וחשובים לכל הוטרנים, באמצעות תלמידי המוסדות שנסעו לבקר אישית כל אחד מהם בביתו.

את הפרויקט הייחודי למענם של הלוחמים היהודים, פתח אישית רבה של רוסיה הגר"ב לאזאר, בביקור אישי שערך אצל יהודי בשם יעקב ווידרמן, יליד שכונת 'מארינה רושצ'ה', אשר קיבל את הרב עם ראשי מרכז החסד היהודי בהתרגשות גדולה, וזכה להניח לראשונה תפילין בגיל 93, ואף נקבע מזוזה בפתח דירתו.

צילום: לוי נאזרובהוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. יפה. קידוש ה' . פוטין בקשר טוב עם רבה של רוסיה ופעם בשבוע הוא ... מתקשר אליו ומשוחח אתו בחביבות.  

    מאיר ש.

;