1. עמוד הבית
  2. פוליטי
  3. החרדים

המועד מתקרב • ליברמן על ועדת הגיוס: "זה לקראת הסוף"

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס היום (שני) לנוסח חוק הגיוס המתגבש ע"י הועדה שהקים במשרד הביטחון: "החוק לקראת סיום, כשיהיה מתווה מגובש נציג לכולם, זה לקראת הסוף. מדובר בניסוחים אחרונים" • צפו
ארי קלמן, ז' סיון תשע"ח 21/05/2018 15:51

מרים אלסטר, פלאש 90 צילום: מרים אלסטר, פלאש 90שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס היום (שני) לנוסח חוק הגיוס המתגבש ע"י הועדה שהקים במשרד הביטחון.

במהלך ישיבת הסיעה אמר שר הביטחון כי "החוק לקראת סיום, כשיהיה מתווה מגובש נציג לכולם, זה לקראת הסוף. מדובר בניסוחים אחרונים".

ליברמן הוסיף, "אחרי שהם יסיימו את העבודה, זה יעבור לרמטכ"ל. גם הוא יצטרך לאשר ואחר כך גם אני. ההתרשמות שלי היא שיש בצוות גישה מקובלת על כולם".בסוף השבוע יעברו ארבעה שבועות מאז פתיחת כנס הקיץ של הכנסת, ולפי הסיכום שנקבע בין ראשי מפלגות הקואליציה ולפיו עם תחילת מושב הקיץ יגיש שר הביטחון לוועדת השרים לחקיקה הצעת חוק ממשלתית לעניין הגיוס בהתאם להמלצת הוועדה שהתקיימה במשרד הביטחון, ובהסכם שפורסם נכתב כי הסיכומים יובאו, "לא יאוחר מארבעה שבועות אחר תחילת המושב".כזכור ב'חדרי חרדים' חשף כי סגן השר יעקב ליצמן וחה"כ משה גפני פנו לראש הממשלה בשם סיעת 'יהדות התורה' כולה, שבו הם דורשים לקדם בהקדם האפשרי את חקיקת חוק הגיוס, וזאת בעקבות העובדה, שבימים אלו עוברים להם שלושים הימים מראשית מושב הקיץ, וכפי שהוסכם, החקיקה בנושא הייתה אמורה להתקדם.

בתחילת המכתב כותבים הח"כים החרדים לנתניהו: "ראשית אנו מברכים אותך שתמשיך ותצליח במעשיך כעומד בראש המדינה, הן בנושאים הפנימיים שקשורים בהנהגת המדינה, והן בכל מה שנוגע לציבור היושב בארץ, מקרב מדינות העולם".

בשלב הזה, הם מחריפים את הטון במכתב לראש הממשלה ועוברים לסוגיית הגיוס: "למרות טרדותיך הרבים, אנו מבקשים להסב את תשומת לבך, לדבר החשוב והיסודי אשר הוא יקר לנו מכל. אנו מסיימים כעת שלוש שנים מעת שנתכוננה ממשלה זו בראשותך. כזכור, בעת המשא ומתן הקואליציוני בין יהדות התורה לליכוד, היה לפנינו הנושא המרכזי שבלעדיו לא היינו חלק בקואליציה זו, והוא הסדרת מעמד בני הישיבות מול שלטונות הגיוס, ואכן ההסכם ביננו נחתם ברוח הדברים שאתה כתבת בפנינו, ובו נאמר: מדיניות הממשלה המוקמת בימים אלו, תפעל ברוח המדיניות שבמדינת היהודים לא יגבילו מכסה ללומדי תורה".

בהמשך הדברים שנחשפים לראשונה כאן ב'בחדרי חרדים', נכתב כי "דרישה זו בהסכם הקואליציוני באה כדי למחוק את הדרישה שנתקבלה בתיקון לחוק, ואכן בקואליציה שבראשותך תיקנה את החוק לפני כשנתיים, והשאירה שוב את הסמכות בידי שר הביטחון, לתת דיחוי משרות צבאי ללומדי תורה".

עוד כתבו ראשי יהדוה"ת במכתב לראש הממשלה: "לצערנו, בית המשפט העליון פסל את התיקון שהקואליציה הנוכחית עשתה לפני כשנתיים, וביטל את ההסדר הידוע מימי תקופת הממשלה הראשונה בראשות בן גוריון, עבור דרך כל הממשלות עד ימינו, שמאפשר ללומדי תורה לקבל דיחוי משירות צבאי".

"נכון", המשיכו הנציגים החרדים במכתבם, "שבג"ץ נתן אורכה של שנה - שמסתיים ב-ספטמבר 2018 - ובמהלך מושב החורף שחלף, הנושא נידון בקרב מרכיבי הקואליציה, ולקראת סיום המושב עבר בכנסת בקריאה טרומית, חוק המסדיר מחדש את ההסדר של דחית שירות צבאי ללומדי תורה".

"בשלהי מושב החורף סוכם שבתוך שלושים יום מתחילת מושב הקיץ, יימשכו תהליכי החקיקה במטרה להביא לחקיקה סופית וקבועה, כולל כל הקריאות במליאת הכנסת שמאשרת את ההסדר הנ"ל, יצוין, כי שלושים יום אלו מסתיימים בימים הקרובים".

"כשלוחי דרבנן נצטווינו על ידי גדולי התורה והחסידות שליט"א שיש לזרז מיידית הליכי חקיקה, על מנת שהם יסתיימו במושב הכנסת של קיץ זה. למותר לציין כפי שנאמר בתחילה, לולא הסעיף שנקבע בהסכם קואליציוני בנושא מעמד בני הישיבות, לא היינו שותפים לקואליציה, וכך היא ההנחיה, גם לגבי העתיד".

לסיום כתבו: "אנו מלאי תקוה שאכן מה שהובטח בנושא זה יקויים, ואנו מצפים לתגובתך". על החתומים: סגן השר ליצמן וח"כ גפני בשם סיעת 'יהדות התורה'.


עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. צה"ל אשרי הזוכה.  (ל”ת)


    • בושה וחרפה תתבייש לך חרדק ציוני (ל”ת)

      אני

  2. בסוף לא נלך לצבא  (ל”ת)


;