1. עמוד הבית
  2. פוליטי
  3. החרדים

בג"ץ מתערב: "מנו 20 דיינים לבתי הדין האזוריים"

שופט בג"ץ נעם סולברג דורש מחברי הוועדה למינוי דיינים להעלות על הקשיים ולמנות 20 דיינים חדשים לבתי הדין האזוריים • עו"ד אורי ישראל פז ל'בחדרי': "להפסיק את המצב המטריד ומדיר השינה של עינוי דין מחפיר שנגרם לעשרות אלפי המתדיינים בבתי דין רבניים בשל מחסור בדיינים" • פרסום ראשון

ארי קלמן , ט"ז סיון תשע"ח 30/05/2018 20:23

פרסום ראשון צלם: יעקב כהן

דחיית כינוס הועדה למינוי דיינים מגיעה לפתחו של בית משפט העליון: היום (רביעי), הורה שופט בג"ץ נעם סולברג לחברי הוועדה למינוי דיינים "לשנס מותניים במינוי 20 דיינים חדשים לבתי הדין האזוריים".

הוראת השופט מגיעה בעקבות עתירה שהגיש עו"ד אורי ישראל פז בשם התנועה למדינה יהודית ודמוקרטית, שביקשו לכנס את הוועדה למינוי דיינים שכבר תקופה ארוכה נמנעת מלהתכנס בשל חילוקי דעות פוליטיים בין חברי הוועדה.

השופט סולברג, דרש כי עד 60 יום יסבירו מחלקת הבג"צים לפרקליטות בשמה של הוועדה - מדוע היא לא מתכנסת. אלא שיממה לסיום המועד בו היו אמורים המשיבים להגיש את תשובתם לבג"צ פנתה אתמול מחלקת הבג"צים בבקשה להארכת מועד התשובה ל-30 ימים נוספים.

עו"ד אורי ישראל פז מאשים את המשיבים: "שישבו על הגדר והמתינו עד ליום האחרון שקבע בית המשפט הנכבד להגשת תגובתם, עד ליום ה-27 למאי 2018, על מנת לבקש ארכה – באופן שאינו מותיר ברירה לבית המשפט מלבד קבלת הבקשה". בתשובה ששלח עו"ד פז לבג"ץ כתב כי מדובר "בהתנהלות פסולה זו, מצד רשות מינהלית החבה בהגינות ובתום לב דיוני מוגבר, עולה כדי חוסר סבירות וראויה לסנקציות הולמות שבדין. כפי שאך לפני חמישה ימים בלבד הוקיע בית משפט נכבד זה את התנהלות בקשת הארכות הסדרתית הזאת של המדינה ביום האחרון להגשת התגובה, ולכן אף חייב את לשכת היועץ המשפטי לממשלה בהוצאות משפט".

בעתירה כותבים המגישים כי "עינוי הדין המחפיר שנגרם לציבור רחב של עשרות אלפי המתדיינים בבתי הדין הרבניים אינו מצדיק מתן ארכה כמבוקש מנימוקים ׳המסבנים׳ – כך ממש, ורק פתי לא יראה זאת נכוחה בשתי עיניו – את בית המשפט הנכבד. חזקה על בית המשפט הנכבד כי העריך אל נכון בהחלטתו את הזמן הדרוש למתן תגובה מקדמית. גרירת הרגליים של המשיבים ומתן גושפנקא לעינוי הדין המחפיר פוגעת אנושות באמון הציבור במערכת המשפט של בתי דין רבניים בכלל ובית הדין הגבוה לצדק זה בפרט, כמי שאמון על אכיפת שלטון החוק על המשיבים שלא ממלאים את תפקידם כדבעי".

כאמור, כעת, דורש בג"ץ מחברי הוועדה להתכנס ולהתעלות על הקשיים בכדי למנות 20 דיינים חדשים. בנוסף, מביאים את החלטתו של הראב"ד הרב אליהו אברג'ל, שהודיע על יציאה לגמלאות ולכן מסרבים לקבוע הרכבי דיינים עד למינויי דיינים חדשים.

נציין, כי רק לאחרונה פנה הרה"ר הגר"ד לאו ליו"ר הועדה למינוי דיינים השר יובל שטייניץ בקריאה להשהות את דיוני הועדה עד להחלפת התפקידים בנשיאות בתי הדין בין הרב לאו לראשל"צ הגר"י יוסף.

במכתב כותב ראש לשכתו של הרב לאו, רפי אלטמן: "בהמשך לפנייתו של כבוד הרב הראשי הרה"ג דוד לאו שליט"א בדבר הצורך בכינוס הוועדה לבחירת דיינים, הרב הראשי סבור עדיין כי קיים צורך במינוי דיינים, ואין חולק שתוספת דיינים יסייעו ויחזקו את מערכת בתי הדין הרבניים".

עו״ד אורי ישראל פז מסר ל'בחדרי בחרדים' בתגובה להחלטת בג"ץ כי "בית המשפט העליון מתרה בכל חברי הוועדה למינוי דיינים לשנס את מותניהם, להניח את המחלוקות הפוליטיות וגזירת הקופונים המפלגתיים בצד ולמנות 20 דיינים חדשים כדי להפסיק את המצב המטריד ומדיר השינה של עינוי דין מחפיר שנגרם לעשרות אלפי המתדיינים בבתי דין רבניים בשל מחסור בדיינים. אני מקווה שהיועץ המשפטי לממשלה יבהיר לחברי הוועדה כי הרמז העבה של בג״ץ הוא שיש לכנס את הוועדה למינוי הדיינים החדשים בתוך 30 יום מהיום. נזכיר לנפשות הפועלות כי על עינוי הדין באה פורענות לעולם".עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. הממשלה יכולה גם לדון ביבוא דיינים מחוץ לארץ  (ל”ת)

    כשם שהממשלה דנה בעבר על יבוא רופאים מחוץ לארץ

    • מרן הראשון לציון יחליט מי (ל”ת)


  2. דילדילדיל לא כישורים לא ניסיון רק הון שלטון עיתון יחצנון