1. עמוד הבית
  2. פוליטי
  3. החרדים

ליברמן על הגיוס: "לא עונה על תפיסת עולמי"

התייחסות ראשונה הבוקר של שר הביטחון לחוק הגיוס שגיבש משרדו וצפוי לעלות להצבעה בקרוב; "לא עונה על תפיסת העולם שלי, בטח לא של ליצמן ודרעי"
ארי קלמן, א' תמוז תשע"ח 14/06/2018 13:19

פלאש 90 ליברמן. צילום: פלאש 90שר הביטחון אביגוד ליברמן מתייחס היום (חמישי) לראשונה לתזכיר חוק הגיוס שפורסם בתחילת השבוע ומודה, "זו לא תפיסת העולם שלי - צריך לעשות מה שלטובת צה"ל".

בנאום שנשא הבוקר שר הביטחון ליברמן באוניברסיטת בר אילן, הוא התייחס לראשונה לחוק שהוגש, ואמר כי "החוק הזה לא עונה על תפיסת העולם שלי, בטח לא של ליצמן ודרעי. החוק הזה נותן תשובה מוחלטת לדרישות של צה"ל. צריך לעשות את מה שלטובת צה"ל".

בתוך כך, יתכנסו אחר הצהריים, חברי מועצת גדולי התורה החסידית לדון בחוק שהוגש, לצורך כך נועדו אמש חברי סיעת 'אגודת ישראל', בלשכתו של סגן השר יעקב ליצמן, כדי לגבש עמדות. ההערכה במערכת הפוליטית היא, שגדולי ישראל יורו לחברי הכנסת להמנע בהצבעה על חוק הגיוס.

כזכור, הבוקר דווח בעיתון 'המבשר' כי, במפגש שקיים אתמול סגן שר החינוך מאיר פרוש עם אישי ציבור, התייחס לשאלתם על ההמלצות הכוללים איומים בסנקציות כלכליות על ישיבות שלא יגיעו ליעד כזה או אחר, ועל כך השיב סגן השר: "השלטון מציע להפחית מכספי הישיבות וזאת בניגוד לאמונתו שהתורה היא המגינה ומצילה. לראשי המדינה יש זכויות על חלקם באחזקת התורה, ואולם ברור לכל כי הקיצוץ באם יהיה, לא ירתיע אותנו מלקיים את מצוות מרנן ורבנן גדולי התורה והחסידות שליט"א כלשונם, וכאשר הם יורו לנו כך נעשה, גם במחיר של קיצוצים או אפילו אי תמיכה". אמר סגן השר. 

פרוש הסביר במפגש כי הישיבות הקדושות הינם נשמת אפו ומאור עיניו של עם ישראל וסוד קיומו, מימות אבותינו אברהם יצחק ויעקב ובמשך כל שנות גלותו לא פסקה ישיבה מעם ישראל ועל אחת כמה וכמה בארץ הקודש. לימוד התורה בהיכלי הישיבות והכוללים הינו הערובה היחידה לקיום היהדות והבטחת דור העתיד, ולכן כל איום על סנקציות אינם מן העניין, ולא ישפיעו כלל וכלל על ההכרעה כשתתקבל. 

"סמוכים ובטוחים הננו בקיום ההבטחה האלוקית כי לא תשכח מפי זרעו, והישיבות הקדושות ימשיכו להתקיים בכל תנאי ובכל מצב, לאורם של רבותינו גדולי הדור אשר יורו לנו את הדרך אשר נלך, ויהיה המחיר אשר יהיה". כך מדבריו של פרוש המתפרסמים הבוקר ב'המבשר'. 

"יתרה מכך", אומר פרוש, "גם בגלל החשש שהבג"ץ יפסול חוקי גיוס, אסור לנו להסכים לדברים מסוכנים שייכללו במתווה ויהיו לרועץ בהתמודדויות עתידיות". 

סגן השר הסביר כי אין ואסור להכניס למתווה דברים שימנעו בעתיד לקיים את השקפת עולמנו האחת והיחידה ואין בלתה, כי אנחנו רואים בלימוד התורה הקדושה ערך עליון וראשון, ללא כל קשר ליעדים או מכסות. כי גם אם נניח שלדעת רשויות הביטחון הייתה עמידה ביעדים, מי ערב שבעתיד המצב יהיה דומה, ואם למשל בעוד כעשר שנים יוחלט כי היעדים הם בהתאם לגידול הטבעי של הציבור החרדי, הרי לעולם לא נכניס את עצמינו לסכנה כזו.

"ההתמודדות היחידה צריכה להיות העובדה שלימוד התורה הוא ערך עליון, ושמי שרוצה לשבת וללמוד תורה זכאי לדיחוי, ללא כל קשר ליעדים או לכל דבר אחר", אמר סגן השר לסיום.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;