1. עמוד הבית
 2. משפט ופלילים
 3. משפט

הלם: השר לשעבר הואשם בריגול עבור איראן

הותר לפרסום: במאי נעצר ע"י שב"כ והמשטרה השר וחבר הכנסת לשעבר, גונן שגב, שגויס ופעל כסוכן מטעם המודיעין האיראני • כל הפרטים
אלי שלזינגרה' תמוז תשע"ח 18/06/2018 16:04

פלאש 90 השר לשעבר גונן שגב ב -2006 בבית המשפט. צילום: פלאש 90הותר לפרסום כי בחודש מאי 2018 נעצר על ידי שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל השר וחבר הכנסת לשעבר, גונן שגב, בחשד לביצוע עבירות של סיוע לאויב במלחמה ובריגול נגד מדינת ישראל.

בתום החקירה, ביום שישי הגישה פרקליטות מחוז ירושלים נגד שגב כתב אישום לבית המשפט המחוזי בירושלים בגין עבירות אלו וכן בגין ריבוי עבירות של מסירת ידיעה לאויב. כתב האישום אושר בידי היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה.

שגב מונה בינואר 1995 לתפקיד שר האנרגיה והתשתיות בכנסת ה-13, במפלגת "צומת", אותה הקים רפאל איתן. בשנים האחרונות התגורר בניגריה, הגיע לגיניאה המשוונית במהלך חודש מאי 2018. שגב הועבר לישראל על פי בקשת משטרת ישראל, לאחר שגינאה המשוונית סירבה להתיר את כניסתו לשטחה על רקע עברו הפלילי.

שגב נעצר לחקירת השב"כ והמשטרה מיד עם הגעתו לישראל, לאחר שנאסף מידע שהצביע על חשד כי שגב מקיים קשרים עם גורמי המודיעין האיראני ומסייע להם בפעילותם נגד מדינת ישראל.

בחקירה בשב"כ ובמשטרה התברר כי שגב גויס ופעל כסוכן מטעם המודיעין האיראני. החקירה העלתה כי בשנת 2012 נוצר קשר בין שגב לבין גורמים מהשגרירות האיראנית בניגריה, ובהמשך אף הגיע פעמיים למפגשים באיראן עם מפעיליו, תוך שזהותם כאנשי מודיעין הייתה ברורה לו.

החקירה העלתה כי שגב נפגש עם מפעיליו האיראניים ברחבי העולם, בבתי מלון ובדירות אשר להערכתו משמשות לפעילות חשאית איראנית. שגב אף קיבל מערכת תקשורת חשאית להצפנת המסרים בינו לבין מפעיליו.

עוד התברר בחקירה, כי שגב העביר למפעיליו מידע הקשור למשק האנרגיה, לאתרים ביטחוניים בישראל, למבנים ולבעלי תפקידים בגופים מדיניים וביטחוניים, ועוד.

כדי לעמוד במשימות שקיבל ממפעיליו האיראניים קיים שגב קשרים עם אזרחים ישראליים הקשורים לתחום האבטחה, ביטחון ויחסי החוץ של ישראל. שגב פעל כדי לקשר חלק מהאזרחים הישראלים לגורמי המודיעין האיראני, תוך שהוא מנסה לשטות בהם ולהציג את הגורמים האיראניים כגורמים עסקיים תמימים.

לבקשת שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל, נעתר בית המשפט והתיר לפרסום את הפרטים האמורים ועל יתר פרטי הפרשה הוטל צו איסור פרסום.

עורכי הדין אלי זהר משה מזור ממשרד גולדפרב זליגמן, באי כוחו של השר לשעבר, מר גונן שגב: "אנו מלווים את מר שגב החל ממועד הגעתו ארצה לפני כחודש ימים. לאחרונה הוגש כתב אישום. פרטיו ברובם חסויים לבקשת המדינה. כבר בשלב ראשוני זה ניתן לומר, כי הפרסום שהותר משווה לדברים חומרה יתרה, על אף שמתוך כתב האישום, שפרטיו המלאים נותרו כאמור חסויים, מצטיירת תמונה שונה".
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. צומת זה גלגול קודם של יש עתיד  (ל”ת)


 2. מרגל .עונשו גזר דין מוות  (ל”ת)


 3. השלום משחית! מי שקנה את קולו להעברת הסכם אוסלו, השחית אותו עד לסחר בסמים וריגול חמור  (ל”ת)

  לא הכיבוש משחית, רק השלום

 4. תלייה כימית  (ל”ת)

  שופט בדימוס

 5. הלם? למי מי שבגד ממפלגתו ובחודו של קול העביר את אסון אוסלו מה הפלא?  

  י

  • נכון, על חודו של קול ועל השפיץ של המיצ'ובישי (ל”ת)

   משקיף אום

  • אתה מתבלבל עם אלכס גולדפרב שרבין קנה את תמיכתו עם מצובישי. (ל”ת)


 6. למה הלם? מי שמכר את הארץ תמורת מיצובישי...  (ל”ת)

  משה

 7. זה עוד הוכחה שמדינת הציונית היא מקורה מזרע עמלק ר״ל  (ל”ת)


 8. לא להאמין לאיזה שפל ניתן להגיע............  (ל”ת)


 9. הוא מכר את המדינה בהסכמי אוסלו בעד מכונית מיצובישי, סחר בסמים ועכשו מה הפלא...  (ל”ת)

  צפוי

 10. על מי ניתן לסמוך? אין לנו על מי אלא על אבינו שבשמים.! עלינו לעשות רצונו בכל מחיר ולמגר את מצעד הגאווה מירושלים!  (ל”ת)

  חיים

 11. איזה נזק הוא כבר יכול היה לגרום? הוא הרי לא התגורר בארץ.  

  יוסי

;