1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. עיתונות ותקשורת

הלם בעולם: שר ישראלי שהבריח סמים ריגל עבור איראן

חצי יממה לאחר שנחשפה פרשת 'השר המרגל', העולם כולו בהלם. אדם שהיה חבר ממשלת ישראל ובסוד העניינים, הפך לאויב
יענקי פרבר, ו' תמוז תשע"ח 19/06/2018 08:21

בחדרי הסיקור בעולם.העולם לא נשאר אדיש לפרסום אתמול (שני), על אודות מעצרו של השר לשעבר ממפלגת 'צומת' גונן שגב, בחשד לריגול עבור איראן, אתרי החדשות הגדולים בעולם מרחו את הסיפור מכל זווית אפשרית.

לא כל יום נעצר שר לשעבר בחשד לריגול, נכון שיש לשר לשעבר עבר פלילי עשיר, אבל בין להבריח סמים לבין ריגול למדינת אויב שמאיימת להשמיד את ישראל המרחק רב.

הכותרות בעולם ציינו את העבר הפלילי של גונן שגב, והפרשנים לא האמינו למה שהם מפרשנים, תחנות רדיו ותחנות טלוויזיה עצרו את שידוריהן, והמגישים פרצו לשידור.

התחנות הערביות בעולם לא נשארו מאחור, ערוץ 'אל מנאר' השייך לחיזבאללה, מחזיק אתר חדשות באנגלית, והוא דיווח בהרחבה על המעצר, ערוצי אל ג'זירה בשלל שפות, 'טחנו' את הסיפור שטלטל את התקשורת העולמית.

מיד לאחר הפרסום החלו גולשים ברשתות החברתיות להביע את דעתם על המקרה, אחד מהתגובות היותר משעשעות, היה מעיתונאית ישראלית להב הרקוב מאתר 'ג'רוזלם פוסט' שצייצה בחשבון הטוויטר שלה: "ישראל הביאה לארץ את כל הארכיון הגרעין האיראני, איראן לקחה סוכן ישראלי שלא גר בארץ ומבריח סמים".

התגובות של הגולשים תומכי ישראל בעיקר זלזלו באיראנים, וכתבו כי שוב פעם ישראל שתלה להם סוס טרויאני, שר שישב בכלא שגנב וסחר בסמים וזייף מסמכים, זה לא הסוכן שאיראן היתה רוצה לקבל, אבל כנראה שאין ישראלים שמוכנים לרגל לטובת איראן.

כזכור, אתמול (שני) הותר לפרסום כי בחודש מאי 2018 נעצר על ידי שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל השר וחבר הכנסת לשעבר, גונן שגב, בחשד לביצוע עבירות של סיוע לאויב במלחמה ובריגול נגד מדינת ישראל.

בתום החקירה, ביום שישי הגישה פרקליטות מחוז ירושלים נגד שגב כתב אישום לבית המשפט המחוזי בירושלים בגין עבירות אלו וכן בגין ריבוי עבירות של מסירת ידיעה לאויב. כתב האישום אושר בידי היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה.

שגב מונה בינואר 1995 לתפקיד שר האנרגיה והתשתיות בכנסת ה-13, במפלגת "צומת", אותה הקים רפאל איתן. בשנים האחרונות התגורר בניגריה, הגיע לגיניאה המשוונית במהלך חודש מאי 2018. שגב הועבר לישראל על פי בקשת משטרת ישראל, לאחר שגינאה המשוונית סירבה להתיר את כניסתו לשטחה על רקע עברו הפלילי.

שגב נעצר לחקירת השב"כ והמשטרה מיד עם הגעתו לישראל, לאחר שנאסף מידע שהצביע על חשד כי שגב מקיים קשרים עם גורמי המודיעין האיראני ומסייע להם בפעילותם נגד מדינת ישראל.

בחקירה בשב"כ ובמשטרה התברר כי שגב גויס ופעל כסוכן מטעם המודיעין האיראני. החקירה העלתה כי בשנת 2012 נוצר קשר בין שגב לבין גורמים מהשגרירות האיראנית בניגריה, ובהמשך אף הגיע פעמיים למפגשים באיראן עם מפעיליו, תוך שזהותם כאנשי מודיעין הייתה ברורה לו.

החקירה העלתה כי שגב נפגש עם מפעיליו האיראניים ברחבי העולם, בבתי מלון ובדירות אשר להערכתו משמשות לפעילות חשאית איראנית. שגב אף קיבל מערכת תקשורת חשאית להצפנת המסרים בינו לבין מפעיליו.

עוד התברר בחקירה, כי שגב העביר למפעיליו מידע הקשור למשק האנרגיה, לאתרים ביטחוניים בישראל, למבנים ולבעלי תפקידים בגופים מדיניים וביטחוניים, ועוד.

כדי לעמוד במשימות שקיבל ממפעיליו האיראניים קיים שגב קשרים עם אזרחים ישראליים הקשורים לתחום האבטחה, ביטחון ויחסי החוץ של ישראל. שגב פעל כדי לקשר חלק מהאזרחים הישראלים לגורמי המודיעין האיראני, תוך שהוא מנסה לשטות בהם ולהציג את הגורמים האיראניים כגורמים עסקיים תמימים.

לבקשת שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל, נעתר בית המשפט והתיר לפרסום את הפרטים האמורים ועל יתר פרטי הפרשה הוטל צו איסור פרסום.

עורכי הדין אלי זהר משה מזור ממשרד גולדפרב זליגמן, באי כוחו של השר לשעבר, מר גונן שגב: "אנו מלווים את מר שגב החל ממועד הגעתו ארצה לפני כחודש ימים. לאחרונה הוגש כתב אישום. פרטיו ברובם חסויים לבקשת המדינה. כבר בשלב ראשוני זה ניתן לומר, כי הפרסום שהותר משווה לדברים חומרה יתרה, על אף שמתוך כתב האישום, שפרטיו המלאים נותרו כאמור חסויים, מצטיירת תמונה שונה".
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. ההלם הגיע מאוחר מדאי  


  2. האם זה תאוות בצע או שינאת ישראל?  

    נחמני

;