1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. אקטואליה

סערת התפילין • עיריית ירושלים נכנעת: נבטל הדו"ח לשליח חב"ד

לאחר שחילקה היום בבוקר דו"ח לשליח חב"ד שעסק בהנחת תפילין בתחנת המרכזית בעיר, ועוררה סערה רבתי מכל העברים, נכנעת עיריית ירושלים ומכריזה על ביטול המהלך המקומם - כשהיא מדגישה כי הדבר נעשה לבקשת ראש העיר היוצא ברקת
איציק מן, אלי שלזינגר וארי קלמן, ט' תמוז תשע"ח 22/06/2018 14:40

סערת התפילין סערה מתגלגלת. בתמונה: רה"ע ירושלים, הדו"ח, השליח והפקח. צילומים: יונתן זינדל - פלאש 90, באדיבות המצלשעות לאחר שקנסה במאות שקלים שליח חב"ד שעסק בהנחת תפילין לעוברים ושבים בתחנה המרכזית בירושלים, בסכום של מאות שקלים, על פעילות הקודש שאותה ביצע מדי יום ביומו במשך ארבע שנים, נכנעת כעת העירייה ומודיעה על ביטול הדו"ח.

"עיריית ירושלים רואה בהערכה את פעילות תנועת חב״ד בעיר וברחבי הארץ, במטרה לאהבת ישראל וקירוב לבבות", נכתב בהודעה שפרסמה העירייה.

"לעירייה שיתוף פעולה מצוין עם נציגי חב״ד ופעיליה ויש לציין כי אנשי חב״ד נוהגים באופן כללי לקבלת ההיתרים הנדרשים בחוק לצורך הצבת מתקנים ודוכנים ברחוב", הוסיפו שם.

"במקרה זה מדובר בתלונות שהגיעו לפיקוח העירוני על הצבת דוכן ללא הסדרה כחוק. לצערינו למרות בקשות העירייה וההתראות מראש, סירב בעל הדוכן לבצע את הנדרש ממנו לקבלת ההיתר החוקי ואף הרחיב את הדוכן בסככה ושלטים ללא אישור".

"לבקשת ראש העיר ניר ברקת ובתיאום עם התובע העירוני יובהר למפעיל הדוכן כי הקנס שניתן לו יבוטל ובעל הדוכן יתבקש להסדיר את המשך פעילותו כחוק, באופן שיניח את דעת כל הצדדים ועל פי הנוהל העירוני".צפו בתיעוד המקומם. צילום: א. קורן

כזכור, מוקדם יותר היום (שישי) קיבל שליח חב"ד המפעיל דוכן תפילין בתחנה המרכזית בירושלים מדי שבוע מזה למעלה מארבע שנים, דו"ח מפקח עיריית ירושלים, על סך 475 ש"ח.

תיאור העבירה, כפי שנכתב בדו"ח על ידי הפקח בניסוח יובשני למדי, היה לא פחות ולא יותר מאשר: "הנחת מכשול ברחוב". (הדו"ח המלא מובא במלואו בהמשך הכתבה).

יושבת ראש סיעת מרצ העירונית בירושלים, חברת מועצת העיר לורה ורטון, הפתיעה לאחר מכן כאשר נטלה לפתע את האחריות למעשה, בתגובה בקבוצת הפייסבוק 'ירושלמים וירושלמיות' על פוסט נזעם שפורסם שם באשר לסיפור שבמוקד הסערה. "גאה להיות אחראית לכך...", כתבה ורטון.

יו"ר סיעת 'יהדות התורה' העירונית, יעקב הלפרין, הגיב ל'בחדרי חרדים' על דברי יו"ר מרצ: "מתברר שאצל לורה ורטון כמו אצל השמאל הקיצוני, יש דין אחד לערבים ודין אחר ליהודים. חופש ביטוי ועיסוק לערביי מזרח העיר ואכיפה והגבלות לכל מה שריח יהדות מופץ ממנו במערב העיר. לפני שגברת ורטון מחפשת דוכני תפילין שפועלים בהתנדבות, נראה אותה יוצאת נגד דוכני המכירות במזרח ירושלים".ואילו ורטון מסרה: "לאחר עשרות פניות ציבור שקיבלתי על דוכנים ללא היתר של חב"ד פניתי לפיקוח העירוני ופירטתי על העבירות של הדוכנים המפריעים לתושבים. כמובן שאני מכירה במעשים הטובים של חב"ד במקומות שונים וגם כל אחת ואחד חייב להיות חופשי להניח תפילין או לקיים כל פולחן אחר במדינתנו, כל עוד שהוא אינו מפריע לזולת. אבל יש חוקים וגם חב"ד אינו פטור מהם. בנוסף לדוכנים, משמיעים מוזיקה שלפעמים מחרישה אוזניים ונטפלים לעוברי אורח".

"לשמחתי, העירייה סוף סוף הבינה את תפקידה ואכפה את החוק. הדוכן של חב"ד בתחנה המרכזית קיבל דו"ח וכל והפוסטרים והדגל שהועלו ללא היתר הוסרו. כנראה בגלל הלחץ של הסיעות החרדיות, ניר ברקת שוב התקפל וביטל את הקנס. יש חוקים ששומרים על הסדר הציבורי ושום גוף, גם אם הוא מפעיל לחץ פוליטי, לא צריך לקבל חסינות. אמשיך לעמוד על חוקי המדינה והתקנות העירוניות גם אם זה לא נוח מבחינה פוליטית למישהו אחר".

דב כהן, שליח חב"ד בתחנה המרכזית בירושלים שקיבל את הדו"ח, אמר ל'בחדרי חרדים' בבוקר: "למעלה מארבע שנים, מידי יום, שאני מזכה את מאות העוברים ושבים בהנחת תפילין. זו פשוט שערורייה. אנחנו במדינה יהודית".

לדבריו: "זו אפליה של ממש - לצדי עמדו אנשים שניגנו בגיטרות. אני לא אשלם את הדו"ח. עיריית ירושלים עוד יתנצלו על זה".
הדו"ח שקיבל השליח


עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. פיקוח עירוני המחלקה הכי עילה בעיריה!  

  אדם

 2. למה לצלם לבוש בתפילין???  (ל”ת)

  חבדניק

 3. יפה לברקת  (ל”ת)

  כל הכבוד

 4. בושה וחרפה שבארץ ישראל מתנהגים כחה  (ל”ת)

  שרונה

 5. בעיריית י-ם רוב קואליציוני חרדי-דתי אגף הפיקוח בשליטת נציג "יהדות התורה"  (ל”ת)

  תזכורת

 6. קדושי ליטא ליל קץ כל הקדושים אוהבי בצע מיקח שוחד מחוקקי חוקות צרפת בארץ הקודש  (ל”ת)


 7. ההפך, להפוך שלוחי חב"ד לעובדי עיריה...  

  שריר

 8. במקום לדאוג שלא יפגעו תינוקות בתוך כלל עם ישראל?  

  מדוע חב"ד כל כך קנאים על מצוות תפילין

  • .. 


 9. תובע לאברהם קרויזר על הדוח  (ל”ת)

  שי

;