י' תמוז התשפ"ד
16.07.2024

הרב לאו בקריאה לח''כים: ״שינוי ברחבת הכותל - רק באישור הרה"ר"

לאחר הדחת השרה מירי רגב מראשות הוועדה לאחר שסירבה לכנס את הוועדה ולאשר את הרחבת הכותל הרפומי עזרת ישראל, הרה"ר הגר"ד לאו פונה לח"כים ולשרים להתגייס ולפעול בכל דרך על מנת למנוע כל שינוי ברחבת הכותל, שאינו על פי ההלכה המסורה מדורי דורות

צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90
צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90לאחר הדחת השרה מירי רגב מראשות הוועדה לאחר שסירבה לכנס את הוועדה ולאשר את הרחבת הכותל הרפומי עזרת ישראל, פנה היום (חמישי) הרה"ר הגר"ד לאו לחברי הכנסת ולשרים להתגייס לעניין ולפעול בכל דרך על מנת למנוע כל שינוי ברחבת הכותל, שאינו על פי ההלכה המסורה מדורי דורות.

"וועדות יקומו ויפלו אך הכותל המערבי שריד בית מקדשנו יישאר בקדושתו לנצח", נמסר מלשכת הרב הראשי, שם הוסיפו כי הרב סבור כי "לא ייתכן שבמקום הקדוש ביותר לעם היהודי במשך אלפי שנים יבוצעו שינויים שאינם לפי רוח ההלכה וללא אישורם של הרבנים הראשיים".

הרב הראשי בירך את השר אורי אריאל, אשר הודיע הבוקר כי יתנגד לכל שינוי במצב הקיים ולא ייתן יד לפגיעה ברחבת הכותל וכן שהרבנות הראשית חייבת להשאר הסמכות הבלעדית לקביעת הסדרי התפילה בכותל.

כזכור, אתמול דווח כי, נושא מתווה הכותל מוביל למשבר בין השרה מירי רגב לראש הממשלה בנימין נתניהו. לאחר שרגב סירבה לכנס את הוועדה בראשותה, נתניהו הודיע כי הוא ידיח את השרה רגב מראשות הוועדה בכדי לקדם את הרחבת מתווה הכותל. 

זאת לאחר שבלחץ החרדים הוקפא מתווה הכותל, ובעקבות התחייבותו של נתניהו לארגונים הרפורמים כי רחבת הכותל 'עזרת ישראל' תשופץ כפיצוי על הקפאת המתווה, ולאחר שבג"ץ ביקש מהמדינה לענות על עתירה שהגישה עמותת 'בצדק' כי ההרחבה מנוגדת לחוק, ראש הממשלה מבקש מיו"ר וועדת השרים לעניין מתן היתר לביצוע עבודות באתר עתיקות מירי רגב, לכנס את הוועדה ולאשר את הפרויקט. 

אלא, שהשרה מירי רגב סירבה בתוקף לכנס את הועדה בכדי לאשר את השיפוץ. ראש הממשלה שניסה להפעיל על השרה רגב לחץ פוליטי התייאש וע"פ הדיווח של העיתונאי עמית סגל ב'חדשות', נתניהו צפוי להעביר את רגב מתפקידה בראשות הוועדה ולשים במקומה שר או שרה אחרת בכדי שיאשר את הפרויקט. 

אלא שנתניהו צפוי להתקל בקשיים, משום שע"פ חוק יסוד הממשלה - העברת התפקידים דרושה הצבעה בכנסת, דבר שצפוי להיבלם ע"י חברי הכנסת החרדים המתנגדים כמו השרה, להרחבת הרחבה. 

בנוסף, כאשר יעביר ראש הממשלה את השרה רגב מתפקידה, הדבר יעבור להכרעת ועדת שרים, שם חברים בנוסף ליו"ר הוועדה, גם השרים אזולאי ושקד, מה שאומר שההכרעה בידי שרת המשפטים איילת שקד מאחר והשר אזולאי צפוי להתנגד. 

השרה רגב התייחסה לפרסום על יוזמת נתניהו להדיחה מראשות הוועדה, בדף הפייסבוק שלה, וכה כתבה: "בחודשים האחרונים התלבטתי קשות. מצפוני לא נתן לי שקט. לא יכולתי לאשר את מתווה הכותל באופן שהיה פוגע בסדרי עולם. דרישת הרפורמים להפוך את הכותל למקום בו נשים וגברים מתפללים יחד, לא מקובלת עליי ולא על מורשת ישראל". 

רגב כתבה, "החלטתי להיות נאמנה למצפוני ולכן הודעתי לראש הממשלה שאין בכוונתי לאשר את מתווה הכותל מתוקף סמכותי כיו"ר הוועדה למקומות קדושים. כל אדם רשאי לבקר בכותל ולשאת את תפילתו לבורא עולם, ובתנאי שיעשה זאת מתוך כבוד למקום ולמורשת ישראל. שבנו אל הקדוש שבמקומותינו שלא על מנת לבזות אותו. כולי אמונה ותקווה שאנו נשמור על קדושת הכותל ונכבד אותו
מתווה הכותל מירי רגב בנימין נתניהו הרב דוד לאו

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד