1. עמוד הבית
 2. בחצרות
 3. היכלי הישיבות

ראש הישיבה נגד תלמידיו ב'חברון': "איבדו את החלק לעולם הבא"

ראש ישיבת 'חברון-גבעת מרדכי', המכהן גם כחבר מועצת גדולי התורה, תוקף בחריפות חסרת תקדים את מאות בחורי ישיבתו שהשתתפו היום במחאה ההמונית שנערכה שם ומכריז בהתבטאות חריגה: "גיהנום כלה והם אינם כלים. לא תהיה להם כפרה עולמית". פרסום ראשון ובלעדי

בני יחזקאלי, כ"ט תמוז תשע"ח 12/07/2018 00:50

הסערה מחריפה לממדים היסטוריים יעקב לדרמן הגאון רבי דוד כהן ראש ישיבת חברון. צילום: יעקב לדרמן

שעות לאחר הסלמת המחאה בישיבת 'חברון-גבעת מרדכי', כאשר תלמידי הישיבה נמנעו שוב מלהיכנס לבית המדרש ורבים מהם אף עזבו את הישיבה במחאה והתחילו מוקדם את 'בין הזמנים', 'בחדרי' חושף לראשונה התבטאות חסרת תקדים בחריפותה של ראש הישיבה, הגאון רבי דוד כהן.

אחד מהורי התלמידים שהשתתפו במחאה, שוחח טלפונית עם ראש הישיבה, הגאון רבי דוד כהן, המכהן גם כחבר מועצת גדולי התורה של 'דגל התורה', שמע ממנו דברים חריפים כנגד הבחורים המשתתפים במחאה.

בשיחתם, שהקלטה ממנה הגיעה לידי 'בחדרי חרדים', מספר השואל לראש הישיבה כי בנו תלמיד הישיבה חזר לביתו כחלק מצעדי המחאה, כשהוא מספר שראש הישיבה הגר"ד תומך בצעדי המחאה של הבחורים. האב מוסיף כי הוא אמר לבנו הבחור שהדבר לא ייתכן, אולם רצה לוודא זאת מול רה"י.

הגר"ד מגיב בתחילה בשאלה מי אמר כך, ומשנענה שהבן טוען שכך מספרים בישיבה, הוא מגיב באמירה נחרצת במיוחד. "גיהנם כלה והם אינם כלים. הם איבדו את החלק שלהם לעולם הבא", אומר ראש הישיבה.

בהמשך השיחה חוזר רה"י על הדברים שוב ושוב, בניסוחים שונים, כשהוא קובע בין השאר: "מי שמשחק עם זה - משחק עם העולם הבא שלו. לא תהיה להם כפרה עולמית".

בתשובה לשאלת אבי הבחור, האם מכתב בנושא מהגרי"ג אדלשטיין והגר"ח קנייבסקי עשוי לסייע בהשקטת המחאה, השיב הגר"ד כי שמהלך מסוג זה יהיה שלא לכבודם של גדולי הדור, מאחר שהוא צפוי להיתקל בהתעלמות מצד הבחורים המוחים.

כזכור, מוקדם יותר ביום רביעי התחדשו צעדי המחאה מצד הבחורים. ל'בחדרי חרדים' נודע כי ביום שני הושג סיכום מול ראש הישיבה, הגאון רבי משה מרדכי פרבשטיין, שבאם המחאה תיפסק יוכלו הצדדים להידבר על הנושאים החשובים והבוערים.

במסגרת ההידברות, גובשה וועדה של שישה בחורים מוועד רביעי - שהתכוונו להציג סדרה של דרישות מטעם כל תלמידי הישיבה. הדרישה הראשונה, כך נודע ל'בחדרי', היתה כי בכל פעם שרוצים לזרוק בחור ידונו על כך עם נציגי הבחורים, וכמובן שהבחור שסולק בעקבות כך שנראה בתוכניות טלוויזיה - יוחזר לישיבה.

דרישה נוספת, לפי המידע שהגיע לידי 'בחדרי', היתה להגדיל את שעות המים החמים במקלחות בליל שישי, כך שיזרמו כל הלילה הבחורים דרשו גם להסיר את מצלמות האבטחה מחדר האוכל ולבטל את איסור הרישיונות בישיבה.

אולם בשלב הבא חל פיצוץ במגעים, עקב סירוב של ראש הישיבה הגרמ"מ פרבשטיין לפתוח במשא ומתן באופן ישיר. זאת, למרות שסדר הלימוד התנהל כרגיל וכל הבחורים נכנסו לבית המדרש.

הפיצוץ האמיתי התרחש, כך נודע ל'בחדרי', לאחר שבשעות הלילה ביום  סולקו מהישיבה שישה בחורים נוספים - מטובי הבחורים בועד רביעי. ה'מועפים' החדשים, ביניהם נכדו של אחד מראשי הישיבה, היו בין מארגני המחאה הגדולה בישיבה במהלך הימים האחרונים.

הרוחות בישיבת 'חברון' סערו עם הישמע הבשורה ואתמול, כתגובה ספונטנית, מאות בחורים לא נכנסו לסדר א' והסדר נשאר ריק. במקביל, עשרות בחורי וועד רביעי באופן ספונטני עזבו את הישיבה וסיימו את הזמן מוקדם מהרגיל.

המחאה עצמה פרצה בימים האחרונים עקב כך שאחד הבחורים המצוינים בישיבה, תלמיד וועד רביעי, 'הועף' מהישיבה. הסיבה להשלכתו מהישיבה, כך עולה מבדיקת 'בחדרי', היא שני ראיונות טלוויזיוניים שהעניק הבחור לתכניות שונות בשנים האחרונות. כך, התראיין הבחור בעבר למצלמות התכנית של אמנון לוי, בה סיפרו בחורים על כמה הם דורשים לחתונתם.

ביום רביעי האחרון הדבר החל להתפרסם בישיבה, וביום חמישי בבוקר החל גל המחאה. כל בחורי ועד רביעי שבו לומד הבחור, נמנעו באורח מופגן מלהיכנס לסדר א' בישיבה.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. ברוך שלא עשני אשכנזי  

  ספרדי פרענק

 2. אשריכם תלמידי חכמים  

  מתבייש

 3. עילוי....  


 4. בני תיירה  

  שימי

  • לא בני תיררה,כי אם בני תורא... (ל”ת)

   יחי ההבדל הקטן

 5. בושה וחרפה  

  שימי

 6. שידוך עם חברונער = חיצוניות נטו  

  מתכנתת מחשבים

  • אני אישית מכיר 99% מתלמידי הישיבה. את טועה ובגדול !!! 

   אסור להכליל

  • אוקייי (ל”ת)

   שלמה

  • יש ישיבות שהעיקר בהם הוא לימוד מוסר כמו חכמנ ודעת רחובות ואיתרי (ל”ת)

   אליהו

 7. עונה 2 של שבאבניקים התחיל רשמית!  (ל”ת)

  רואה מן הצד

  • nice 


 8. עולם הבא  

  יורם

 9. ישיבת חברון  

  חיים

  • עד שעמדו על תוכנם הפנימי העשיר ושלחו את בניהם ותלמידיהם ללמוד שם. אם יש לך בעיה עם יפי בלורית ותואר לך לטיפול. (ל”ת)

   בור

 10. טוב שהעברתי את הבן לחברון החדשה בזמן  (ל”ת)

  מאירי

 11. מי שלא מתייצב בישיבה באופן מיידי שיעוף הביתה  

  ריאלי

 12. דרישה רביעית - פינת קפה ועוגיות חמאה  (ל”ת)

  אבינועם

 13. לא הבנתי מי בדיוק אחראי על סידור המקומות בעולם הבא??  (ל”ת)


 14. מחאה לא אלימה אלא מכובדת  

  האיחוד האירופי

;