1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. אקטואליה

הקרב על הכותל • מנדלבליט אמר 'לא' לדרישת הרבנות הראשית

הקרב על קדושת הכותל המערבי לא יורד מסדר היום • 'בחדרי חרדים' חושף כי היועמ"ש אביחי מנדלבליט השיב בשלילה לדרישת הרבנות הראשית והמשרד לשירותי דת • הרבנות: "פגיעה אנושה בהיבט הדתי העלולה להביא חלילה לחילולו של הכותל" • הסיפור המלא בפרסום ראשון

ארי קלמן, י"א אב תשע"ח 23/07/2018 11:08

פרסום ראשון אביחי מנדלבליט אביחי מנדלבליט צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פרסום ראשון: קרב בין היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לרבנות הראשית והמשרד לשירותי דת. ל'בחדרי חרדים' נודע כי מנדלבליט מסרב להעניק אישור מיוחד לרבנות הראשית ולמשרד לשירותי דת לייצוג פרטי בבית המשפט העליון בעתירה הדנה בסוגיית העברת סמכותם של השרות מירי רגב ואיילת שקד לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר יובל שטייניץ בפרשת אישורי הבנייה בכותל הדרומי. הנימוק של מנדלבליט: "מדובר בעתירה העוסקת בשאלה של סמכות הממשלה".

העימות הנוכחי בין מנדלבליט לרבנות ולמשרד לשירותי דת, מתייחס לעתירה שהגישה עמותת 'בצדק' כנגד העברת הסמכויות בוועדה המיוחדת שמאשרת עבודות בנייה במבני דת עתיקים, שהועברו כזכור באישורה של הכנסת, מידי השרות רגב ושקד לידיהם של ראש הממשלה והשר שטייניץ.

בעתירה העומדת במרכז הפרשה – טוענים העותרים כי העברה אינה חוקית מאחר ו"לא ייתכן שמקבלי ההחלטה בפועל (רה"מ, השר שטייניץ) יצביעו בנושאים אשר אינם בתחום אחריותם המיניסטריאלית, בניגוד לעמדתם של השרים האמורים על פי חוק לשאת באותה אחריות", עוד נטען כי "הרכב הוועדה נועד כאמור לאזן בין אינטרסים שונים (עתיקות, דת ומשפט) תוך קיום דיון ביניהם. החלפת מרבית חברי הוועדה, רק לצורך קבלת החלטה מסוימת וספציפית בנושא מוגדר, בניגוד לדעת חברי הוועדה החוקיים, איננה סבירה ואיננה חוקית".

כאמור, ל'בחדרי חרדים' נודע כי בעקבות כך פנו במשרד לשירותי דת וברבנות הראשית ליועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט הממונה על עתירות משרדי הממשלה ומתן תשובות הממשלה בשם המשרדים השונים לבג"צ - בטענה כי עמדת המשרדים הרלוונטית היא עמדה הלכתית ודתית ובעמדת המשיבים הנוספים, (ראש הממשלה והשר שטייניץ) יש גם שיקולים מדיניים, ובשל כך דרשה הרבנות ועמה המשרד לשירותי דת – ייצוג פרטי ועצמאי בדיון בבית המשפט.

בפניית הרבנות הראשית באמצעות המזכיר הרב רפאל פראנק, נכתב כי "קבלת החלטה על ידי הוועדה עלולה לפגוע פגיעה אנושה בהיבט הדתי ולהביא חלילה לחילולו של הכותל המערבי. המדובר באינטרס דתי מובהק, אשר הרבנות הראשית לישראל היא אמונה עליו, בהיותה הגורם ההלכתי המוסמך. על כך יש להוסיף, כידוע, שתקנות השמירה על מקומות קדושים ליהודים, תשמ"א-1981 חלות על הכותל המערבי ובכלל זאת על החלק הדרומי שלו. בעלת הסמכות לקביעת סדרי התפילה במקום קדוש זה הינה הרבנות הראשית לישראל".

"לגופם של דברים, עמדת הרבנות הראשית לישראל מנוגדת לחלוטין לעמדה שמופיעה בתגובת המדינה לצו הביניים, אותה היא תפרט בכתב טענות נפרד, ככל שהדבר יותר לה. לפיכך אבקש ייצוג נפרד גם בסוגיא זאת", נכתב בפנייה.

אלא של'בחדרי חרדים' נודע כי היועמ"ש סירב להעניק את האישור החריג והעביר תשובה משלו באמצעות פרקליטות המדינה במענה לעתירה, על פיה, "חזקה על וועדת השרים וועדת השרים כי תשקול את השיקולים הצריכים לעניין בעת בחינת הפעלת הסמכות האמורה בהקשר". בראש השיקולים טוענת המדינה בתשובתה לבג"צ כי "חשוב לזכור תכליתה של הסמכות האמורה, והיא לאפשר לדרג המדיני ליתן דעתם לסוגיות הקשורות לאתר עתיקות המשמש לצורך דתי או מוקדש לתכלית דתית".

באורח פלא, בתשובת המדינה שהוגשה כאמור באמצעות פרקליטות המדינה העומדת תחת משרד המשפטים והיועץ המשפטי לממשלה - לא הוזכרה כלל העמדה ההלכתית של הרבנות ושל המשרד לשירותי דת המוצגים כמשיבים בעתירה שהוגשה נגד העברת הסמכויות.

בעתירה עצמה שהוגשה על ידי 'בצדק', טען עו"ד אלדד רבינוביץ' כי "החלפת מרבית חברי הוועדה כדי 'לתפור' את הרכבה לצורך קבלת ההחלטה הרצויה בעיני ראש הממשלה, הופכת את הוועדה לחותמת גומי, והופכת את הוראות חוק העתיקות לחוכא ואיטלולא". בעקבות כך, מבקש רבינוביץ להוציא צו ביניים "לפני קיומה של ישיבת ועדת השלשה, מתבקש ביהמ"ש הנכבד ליתן צו המורה למשיבים ליתן טעם מדוע לא תבוטל ההחלטה נשוא עתירה ובקשה זו או כל החלטה אחרת שתקבל ועדת השלשה, מכיוון שהרכבה של ועדת השלשה הינו פגום".

מטעמו של היועץ המשפטי לממשלה נמסר ל'בחדרי חרדים' כי "מאחר והעתירה עוסקת בשאלה של סמכות הממשלה לאצול את סמכויות השרים, שאלה שאיננה קשורה לתחומי האחריות והסמכות של הרבנות הראשית, נמצא שאין מקום לאפשר ייצוג נפרד".

 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. כיפה  


;