1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. עיתונות ותקשורת

כך משפיעים חשבונות אנונימיים על תוצאות בחירות

העיתונאי נדב אייל, מסביר בשרשור בחשבון הטוויטר שלו, כיצד מצליחים בעלי חשבונות אנונימיים ברשת החברתית - להוביל סכסוכים מדיניים ולקבוע תוצאות בחירות • 'בחדרי חרדים' מביא את הניתוח המעניין

יענקי פרבר, כ"ה אב תשע"ח 06/08/2018 23:31

ניתוח מעניין > העיתונאי נדב אייל מסביר רויטרס רויטרס

מאז שנשיא ארה"ב טראמפ, נבחר לפני יותר משנה וחצי, מתרבים הטענות של גולשים ברשתות החברתיות, כי 'חשבונות אנונימיים' מפיצים חדשות מזויפות (Fake News), מנסים לסכסך בין מדינות, מעוותים חדשות אמיתיות - וכך מנסים להשפיע על תוצאות הבחירות במדינות שונות.

ניתוח מעניין וחשוב שמביא נדב אייל, עורך חדשות החוץ של wחדשות 10', מסביר בחשבון הטוויטר שלו, על התופעה שהשתלטה על הרשתות החברתיות, וכתבות חדשות הופכות לכלי תעמולה של מספר גורמים רבי עוצמה.

'בחדרי חרדים' מביא את הניתוח החשוב והמעניין:

"‏הערב פרסמנו ניתוח ראשוני של דפוסים מתוך 3 מיליון ציוצים בטוויטר", כותב אייל בחשבון הטוויטר שלו, "של מפעילים רוסיים שישבו ב'סוכנות לחקר האינטרנט', ארגון סודי שישב בסנט פטרסבורג ומשם ניסה והצליח להשפיע עמוקות על הבחירות בארה"ב והשיח הציבורי שם בשנים האחרונות. לפי כתבי האישום שהוגשו על ידי האף.בי.איי, ‏מטרתם הייתה לזרוע פילוג ופחד במערב וכמטרה משנית להוביל לבחירתו של דונלד טראמפ. הם הקימו מאות עמודי פייסבוק מזויפים כגון 'גבולות בטוחים' או ה'מפלגה הרפובליקנית של טנסי' ועוד ועוד. מאות מיליוני אמריקנים נחשפו לדיסאינפורמציה, שקרים ופוסטים קיצוניים שנכתבו ברוסיה- בהסוואה".

‏אייל ממשיך וכותב: "עד עכשיו לא פורסמו המאגרים המלאים של הציוצים בטויטר של אותם טרולים רוסים, שהופעלו על ידי מקורב של פוטין. השבוע פרסמו שני חוקרים 3 מיליון מהם עם ניתוח ראשוני. פנינו אליהם, ובמקביל ביצענו ניתוח בסיסי משלנו. התוצאות: עשרות אלפי ציוצים שקשורים בישראל, איראן וכו'".

"‏בדקנו במיוחד ציוצים שיוחסו לטרולים מימין ומשמאל (הרוסים הפעילו את שני הצדדים, כדי שיהיו להם כמה שיותר עוקבים מכל צדדי המפה הפוליטית האמריקנית). מתברר שהרוסים צייצו מידי פעם גם בעברית (לדוגמה: ידיעה על קריאה של אופיר אקוניס לחנינה לאלאור עזריה, או מאמר ביקורתי משמאל על ישראל)".

"‏למעלה מאלף ציוצים הזכירו את רהמ נתניהו ישירות (לשם השוואה, כל הציוצים על ישראל ישירות כ7000). והנה התוצאות (המדגמיות)- כ60% קידמו אג'נדה מימין לנתניהו, ניסו לסכסך בין ממשל אובמה לנתניהו, יצרו קישור בין נתניהו לטראמפ. לדוגמה "ציד המכשפות" נגד שניהם".

דוגמה לעמוד שהפנו אליו הרוסים:

או הדוגמה הזו, על הצוות של טראמפ וביבי נגד אובמה:

‏חשוב להדגיש שמדובר לעתים קרובות בחשבונות ועמודים לגיטימיים שקודמו. הרוסים, אהבו ארגון יהודי שמאלני בארה"ב שמותח ביקורת על ישראל:

"‏שורה תחתונה היא שהחוקרים כאמור חושבים שיש פה דפוס של קידום נתניהו בימין האמריקני", ממשיך אייל לכתוב, "אך הניתוח שלהם מספרי ולא איכותי. הצוות של דסק החוץ קרא אלפי ציוצים בימים האחרונים. המסקנה שלי אחרת: הרוסים מנסים להיעזר בפופולריות של נתניהו כדי להיטיב עם טראמפ (שפופולרי פחות) במעגלי ימין מסוימים".

"‏הם כותבים ששניהם סובלים מציד מכשפות כדי לתת תחושת לגיטימציה והכרה לתומכי טראמפ באמריקה. חשוב להדגיש שמתוך 3 מיליון ציוצים 800 אלף בכלל לא באנגלית. החוקרים התקשו להערכתי ליצור שם מסד נתונים אחיד".

‏"אה, עוד נקודה נחמדה", כותב אייל לסיום, "הרוסים ביצעו geocoding שתכליתו לתת את הרושם שאלפי ציוצים נכתבו בישראל כדי לשוות להם תחושת אמינות ולהסתיר את המקור הרוסי. זה לא קשה לעשות".

‏"ומה הרוסים עשו בתוך אמריקה? החשבונות המזויפים שהקימו וצייצו חדשות התמקדו בנושאים בגרף. אאמלק: רוב הנושאים מתייחסים לנושאים מעוררי פחד. נהרג, פצצה, מעצרים, תאונה, חשוד ועוד. המטרה הייתה להפיץ סנטימנט של חשש עמוק".

"‏לפחות 25% מהציוצים שהיו קשורים בנתניהו תקפו אותו משמאל, כולל מדינת אפרטהייד וכו'", מסיים אייל את השרשור.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;