1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. אקטואליה
  4. אקטואליה

צמרת המשטרה תפרה תיק לסיכול מינוי גל הירש

תת-ניצב גיא ניר, קצין בכיר במשטרה טוען: בכירים במטה הארצי ובראשם ניצב מני יצחקי תפרו תיק לגל הירש כדי לסכל את המינו‎י • משרד המשפטים: "המידע הראשוני שהגיע אל היועמ"ש דאז בעניין גל הירש - הגיע מגופים אחרים ולא מהמשטרה" • בפנים: תיעוד השיחות שפורסמו

יענקי פרבר, כ"ו אב תשע"ח 07/08/2018 07:51

הקרב על המפכ"לות: הקרב על המפכלות הקרב על המפכלות צילום: יונתן זינדל, משה סיני, פלאש 90

הקלטות שפורסמו אמש (שני) במהדורה המרכזית ב'החדשות', חושפות מה קרה במשטרה כשהשר גלעד ארדן ניסה למנות את גל הירש למפכ"ל. מי שהיה קצין המודיעין הראשי במשטרה טוען שבכירים במטה הארצי ובראשם ניצב מני יצחקי תפרו תיק לגל הירש כדי לסכל את המינו‎י.

כשלוש שנים לאחר שנפתחה חקירה נגד תא"ל במילואים גל הירש, בחשד למתן שוחד לשר ההגנה הגיאורגי ובשורה של עבירות של הלבנת הון - באותה התקופה שהשר לביטחון הפנים גלעד ארדן, החליט להציע לממשלה למנות את הירש למפכ"ל המשטרה - פרסם מרדכי גילת בשבוע שעבר בתאגיד 'כאן' כי החוקרים הגיעו למסקנה שאין ראיות להעמיד את גל הירש לדין.

תת-ניצב גיא ניר, מי שהיה קצין המודיעין הראשי של המשטרה, שיגר בימים האחרונים מכתב ליועץ המשפטי לממשלה, למבקר המדינה ולמח"ש, בצירוף הקלטות נפיצות שחושפות איך ניסו בצמרת המשטרה "לתפור תיק" ולהשיג מידע מודיעיני מפליל על המועמד תת אלוף (במיל') גל הירש.

מהמכתב שפורסם על ידי גיא פלג ב'החדשות', עולה כי ניר הרגיש שמשהו מסריח מתרחש. זה היה אחרי שמלשכתו של ניצב מני יצחקי, ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה, פנו לפקודים של הראשון מאחורי גבו וביקשו חומר על תת-אלוף במילואים גל הירש, האדם שמונה רק קודם לכן לפקד על משטרת ישראל.

ניר הזועם התקשר ליצחקי והקליט את השיחה, אבל בשל תקלה טכנית רק קולו נשמע בה. בשיחה טען ששלומית (לנדס, העוזרת האישית של ניצב יצחקי) פנתה לליאת (קילנר, קצינה בחטיבת המודיעין) ללא ידיעתו.

באחת השיחות נשמע גיא ניר מדווח למפקדו מני יצחקי, כי כל המידע המודיעיני שהיה קיים בעניינו של המפכ"ל הממונה הירש, נבדק - ונשלל.

להלן תיעוד השיחה בין השניים:

יצחקי: "תגיד לי, לא נתת לי תשובה היום בסוף?". 

ניר:" אין משהו מעבר לשני דברים שיש ביאחב"ל וביאח"ה".

יצחקי: "עזוב, אבל הבעיה שאני אומר לך עכשיו – הגדולה – זה שבחיקור דין שאתם העברתם, אתם חתומים...".

ניר: "נכון. אנחנו מעבירים את זה ליחידה לחקירה. היחידה עושה את כל הפעולות ובסוף היא מעבירה סיכום, אומרת 'רבותיי, בדקנו, לא נמצא דברים, תודה' ".

יצחקי: "אני יודע, אני יודע, אני יודע. כתוב בדו"ח שלכם".

ניר: "אבל גם בזה אני הבנתי שהתשובה של יאחב"ל שאין בעצם ראיות".

יצחקי: "לא, הם לא עברו, בדקנו, לא תמללו".

ניר: "אה, אז איך יאחב"ל נתנו תשובה ש...".

יצחקי: "אז אני אסביר לך, אתה יודע מה, אנחנו נכנסים עכשיו לסיפור הזה. אני אסביר לך".

ניצב בדימוס יצחקי המשיך בשלו. התעקש שיש חומר חדש, חשוב. במכתב ששיגר ניר הוא טען כי מפקדיו בצמרת המשטרה תפרו לגל הירש, לא פחות.

גם אחר כך ניר הסביר שיש להתקדם עם החלטת השר הממונה גלעד ארדן ולהתחיל בבדיקות הביטחוניות ההכרחיות למפכ"ל הנבחר. אבל יצחקי לא השתכנע וביקש מניר להרדים את אנשי ביטחון השדה - ולא לקדם את הבדיקות הנדרשות. פעם אחר פעם בשיחה הזאת טען קצין המודיעין הבכיר שהמידע נחקר, נבדק ונשלל – אך מפקדו יצחקי המשיך בשלו.

ממשרד המשפטים נמסר כי "המידע הראשוני שהגיע אל היועץ המשפטי לממשלה דאז בעניין גל הירש, אשר הוביל לפתיחה בבדיקה בדבר התאמתו לתפקיד המפכ"ל, כלל לא הגיע מידי משטרת ישראל, אלא הגיע מגופים אחרים".

עוד נאמר בהודעה כי "בעקבות הדברים שעלו במידע ראשוני זה, ונוכח הפרסומים על שקילת מינויו של גל הירש לתפקיד מפכ"ל המשטרה, בישיבה שקיים היועץ המשפטי לממשלה דאז, יום לאחר ההודעה על המינוי המסתמן של גל הירש, ביקש היועץ המשפטי לממשלה דאז מכל נציגי מערכת אכיפת החוק שהשתתפו בדיון, לרבות ממשטרת ישראל, באמצעות ראש אח"מ דאז ניצב מני יצחקי, לרכז את המידע הקיים אצלם בעניין ולהעבירו לעיונו".

עוד נאמר כי "בהמשך לכך, בהנחיית היועץ המשפטי לממשלה דאז, נערכה בדיקה כאמור בקשר למשמעות המידע שהתקבל בעניינו של הירש על אפשרות מינויו לתפקיד מפכ"ל המשטרה. לכתחילה הבדיקה לא בוצעה על ידי משטרת ישראל. נוכח ממצאים שעלו בבדיקה, ולאור האמור במידע שהתקבל, התגבש חשד לביצוע עבירות פליליות על ידי הירש והחלה חקירת משטרה בעניין. חקירת המשטרה את החשדות לביצוע עבירות על ידי הירש החלה לאחר שכבר הוסרה מועמדותו של גל הירש לתפקיד המפכ"ל".

תגובת משטרת ישראל: "ראש אח"מ דאז ניצב מני יצחקי פעל על פי הנחיות היועץ המשפטי לממשלה".עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. מושיעך מכלוף מוכר שבת בראש חוצות הערים ובני ברק מחפשת מפכ"לים  (ל”ת)


  2. בני ברק קדושי ליטא זן נכחד הקץ קרב ואין חס עולליך ,חורבן השבת אש להבות בכל מושבותיך  (ל”ת)


  3. משחקים בשבתותיו קדוש ואש פורצת ומכלה חצרותיך ואין חס עולליך, רבניך גנבים מיקח שוחד ואבדון יירשו  (ל”ת)


  4. האמיני בני ברק כי יודע אלוקיך זנותך ומעלליך חוקותיו קדוש מרמס וזרעך יכרת ואבד  (ל”ת)


  5. והיה והמון ערב רב כופרים וערלים ישמידו רבניך הרי יכחדון בידי מלכות שמיים וזרע שארית פליטך ייוושע ויזכה לחזות באור נוגה זך וטהור ממלא ומציף ארץ הקודש  (ל”ת)


  6. אל דאגה בני ברק כי הכל ביד ה' יתברך יודע הרהוריי לבבך הערל חמדנותך ורוע רבניך הגנבים מחללי שמו הגדול והנורא  (ל”ת)


  7. גזרה מן השמיים ואין חס עולליך , פליט חסר בית גורלך דרך ים וכריש עד ארץ אבותיך אירופה הלבנה קרה וארורה  (ל”ת)


;