ט' תמוז התשפ"ד
15.07.2024
פיצוץ בקואליציה

נתניהו מאיים בהקדמת הבחירות; ליצמן: לא נתפשר

דרמה פוליטית: כשהוא מסלים לפתע למשבר של ממש את הסערה סביב חוק הגיוס המקודם בכנסת, הכריז ראש הממשלה כי אם לא תושגנה תוך שבועיים הסכמות - יקבע מועד לבחירות. סגן השר יעקב ליצמן מ'יהדות התורה' הגיב בתקיפות: לא רוצים בחירות אך לא נתפשר בדבר מהותי

ראש הממשלה וסגן השר בימים יפים יותר
ראש הממשלה וסגן השר בימים יפים יותר צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נתניהו מציב אולטימטום על הסיעות החרדיות ומאיים בהליכה לבחירות: במפגש ראשי הקואליציה השבועית דנו ראשי המפלגות בחוק הגיוס שנמצא בראש סדר היום, לאחר שבג"ץ העניק דחייה של שלושה חודשים לפקיעת החוק. בישיבה שהתקיימה היום נעדר סגן השר יעקב ליצמן, שהיה בסיור בבני ברק 

במהלך המפגש הודיע ראש הממשלה, כי הוא מבקש להגיע בתוך שבועיים להסכמות בעניין קידום החוק וכי אם אלו לא תושגנה - יגיעו ראשי הסיעות למועד מוסכם על הליכה לבחירות מוקדמות. לדבריו: "צריך לדעת איפה ליצמן בעניין הגיוס. אם יש רצון של החרדים להגיע לפשרה ניתן לצלוח את זה. צריך לראות אם יש רצון כזה". 

בכך הציב ראש הממשלה אולטימטום לסיעות החרדיות, שנמצאות גם בינן לבין עצמן בעיצומה של דילמה ומאבק מר, האם להסכים לחוק המוצע או שמא לבקש שינויים. הוויכוח מתנהל בעיקר בין חברי הסיעה החסידית 'אגודת ישראל' לבין יתר הסיעות, לאחר שהראשונים הודיעו כי יפרשו מהקואליציה באם יאושר החוק המוצע כפי שהורו להם חברי מועצת גדולי התורה.

ליצמן מצדו הגיב בתקיפות על האיום. "אישור חוק גיוס מתוקן הוא אחד הדברים המרכזיים שהיוו בסיס לקואליציה ולממשלה הנוכחית", אמר סגן שר הבריאות בהודעה שפרסם, זמן קצר לאחר דברי ראה"מ.

"אין לנו כל עניין בבחירות אך לא נוכל להתפשר בדבר המהותי והעקרוני של שמירת מעמד בני הישיבות שתורתם אומנותם. ההצעות השונות יובאו לדיון בפני מועצת גדולי התורה שתכריע בענין וכפי שיורו לנו כך נעשה", הוסיף סגן השר.

כזכור, לאחר ש'בחדרי חרדים' פרסם לראשונה כי בג"ץ דחה את פקיעת חוק הגיוס בשלושה חודשים, נכנס ראש הממשלה בנימין נתניהו לעובי הקורה.

בניסיון למנוע משבר, שוחח נתניהו בשבוע שעבר בנפרד עם סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ועם שר הביטחון אביגדור ליברמן. בשיחה עימם אמר ראה"מ כי "יש רצון משותף לפתור את נושא הגיוס וללכת לבחירות במועדן". לדבריו, "הדיונים יימשכו בשבועות הקרובים".

קודם לכן אמר סגן שר הביטחון אלי בן דהן: "‏אני קורא לחברי מהמפלגות החרדיות - חוק הגיוס הנוכחי הוא חוק טוב ומאוזן".

לדבריו, "לא יהיה חוק טוב יותר מהחוק הנוכחי! אם בשני לדצמבר יפקע המועד שהציב בג"ץ לחוק הגיוס - יהיה מי שידאג לדחוף לגיוס כל בני הישיבות ללא הבחנה בין מי שלומד למי שלא. אשרו איתנו את החוק".

חוק הגיוס יעקב ליצמן בחירות מוקדמות אולטימטום

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד