1. עמוד הבית
 2. בחצרות
 3. היכלי הישיבות

בצעד דרמטי • ראש הישיבה הכריז: מתנתקים מתקציבי המדינה

ראש ישיבת חדרה, זימן לביתו את צוות הישיבה והנחית בפניהם פצצה: "החלטתי להתנתק מתקציבי המדינה". הוא הסביר ונימק את החלטתו והבהיר: "לא נערכנו לכך בשום צורה, ואיני יודע איך אצלח זאת" | אחד מהנוכחים באסיפה: "זכות שזכיתי להסתופף בישיבה קדושה כזו"

משה ויסברג, כ"ו אלול תשע"ח 06/09/2018 12:33

לא מדובשך ולא מעוקצך האסיפה הדרמטית בבית הגר"י ארנברג האסיפה הדרמטית בבית הגר"י ארנברג

בצעד דרמטי וחסר תקדים, קרא אתמול (רביעי) ראש ישיבת 'כנסת יצחק' חדרה הגר"י ארנברג, לסלון ביתו את כל צוות הישיבה, והודיע להם באופן מפתיע כי לאחר הרבה מחשבה החליט שכל המוסדות אשר תחת עמותת 'כנסת יצחק' מתנתקים מהמדינה. כך נודע ל'בחדרי חרדים'. 

מהמידע שהגיע לידי 'בחדרי חרדים', ראש הישיבה המזוהה עם 'הפלג הירושלמי', פתח ואמר, "אנא שלחותייהו דקמאי קעבדינן - אין לי ספק שאם החזו"א או הרב שך היה מנהיגים את הדור היום זה ההוראה שהיו מורים לנו".

לאחר מכן הרחיב בסיבות אשר הניעו אותו להחלטה דרמטית זו: "אע"פ שבהשקפה חונכנו שאפשר לקחת תקציבים מהמדינה, כי אנחנו לוקחים את המעט מהמגיע לנו, אבל כמובן זה הותר רק כגביית תקציב, אבל מעולם לא הותר שהם ישלטו על תוכן המוסדות, ומכיון שהיום במצב הזה שמשרד החינוך משדר שהוא שולט על הציבור החרדי ועל תוכן מוסדותיו על ידי התקציבים, וזה הכלי העיקרי שאיתו הוא עושה את השינויים בכל התחומים, כאשר מי שלא ישמע לו יפסיד את התקציב, והמציאות שמוסדות התורה לא רוצים למתוח איתם את החבל שלא יפסידו את התקציב, ממילא", אמר הגאון רבי יהושע ארנברג, "זה חילול ה' ממש לתת להם את הכלי הזה, שהם יקבעו לנו בפועל עד כמה להתפשר איתם או לא".

"לכן", הבהיר הגר"י לאנשי הצוות וההנהלה כי "על אף הקושי העצום, והניסיון הלא פשוט, על אף שלא נערכנו לכך בשום צורה, ואיני יודע איך אצלח זאת, בכל אופן לקראת ראש השנה שכולנו חשים יותר כמה ה' הוא היחיד שזן ומפרנס ונותן הכל, החלטנו שהגיע הזמן לא לעשות שקר בעצמנו, אלא להתנתק ולהכריז לא מדובשך ולא מעוקצך, וממילא יותר הם לא שולטים עלינו ולא ישנו לנו כמלא נימה, לא מכירים אותם, ואין קשר איתם!!!".

ל'בחדרי חרדים' נודע עוד, כי לאחר הדברים, קם הגרח"ד מינצר מראשי הישיבה ואמר, "ראש ישיבה שנטל על עצמו את העול העצום הזה מגיע עם זכות עצומה ליום הדין, קידוש ה' עצום, שאין שום חשבונות חוץ מהקב"ה!! אני שהעול לא מוטל עלי, אין לי את הזכות העצומה הזו, אבל אני מגיע עם זכות אחרת, זכות שזכיתי להסתופף בישיבה קדושה כזו".

לאחר מכן הוא הראה לרבני הישיבה את המכתב שכתב לשר החינוך נפתלי בנט, שאותו הוא מתעתד לשלוח היום (חמישי), בו הוא מרחיב את נימוקיו להחלטה גורלית זו, והגאון רבי שמואל קריגר ר"מ בישיבה, הקריא בפני הנוכחים את תוכנו של המכתב.


הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. מרגש מאוד!!! בקנה מידה היסטורי!!!  (ל”ת)


  • תקציב 


  • תקציב 


  • קבלת תקציבים 


 2. מעניין שאפילו המנהיג של הפלג לא עשה זאת בישיבה שלו במעלות התורה  (ל”ת)

  אורבך

 3. להתנתק מתקציבים? נראה אותם משלמים על הקרקע של הישיבה לפני הבניה  


 4. הרבה עבודה יש להם חוץ מלהתנתק מתקציבים . קודם שיתנתקו משעבוד מלכויות  (ל”ת)


 5. אני מעריץ ומעריך את ההחלטה . כל הכבוד !!!  

  אני מעריך

 6. ''וישמעו רחוקים ויבואו ויתנו לך כתר מלוכה''  

  ליטאי אמתי

 7. שיתנתקו לגמרי מהמדינה ויעברו לחו"ל, כולם יהיו מרוצים  (ל”ת)

  אפשטיין חרדק

 8. מה עם ההורים והציבור שהעול יוטל עליהם?  (ל”ת)


 9. קידוש השם גדול  (ל”ת)

  דן

 10. פשוט לא יאומן - כי יסופר !  

  אליעזר

 11. ניסיון נואש לתחזק מחלוקת שאין לה סיבה לקיום, אין בחור אחד ללא דיחוי  (ל”ת)

  שנאה ומחלוקת זו מהותם

 12. איזה בנ"א עם עוצמות- לא יאומן-'כה לחי'  (ל”ת)


 13. נראה שמחר הוא יוכתר ל"מרן" בעיתון הפלס  


 14. מה הקשר שלא ידווח בתלמוד ובאותו רגע הוא לא יקבל תקציב  (ל”ת)

  חיים ז