1. עמוד הבית
 2. בחצרות
 3. בחצרות חסידים

מאבק על מוסדות הקירוב הביא לקרע בין הרבי לשליחו הרב בלייך

המאבק על מוסדות הקירוב בקייב לשיא חדש: איש אמונו של האדמו״ר מקרלין סטולין, הודיע במכתב דרמטי על התנערות רשמית של החסידות מהרב בלייך • המכתב יצא על רקע "התנכלותו למוסדות קרלין-סטולין" • גורם בחסידות: "נחצו קווים אדומים בידי בלייך, בהחלט רגע כואב מאוד"

בני יחזקאליכ"ז אלול תשע"ח 07/09/2018 10:43

דרמה בחסידות קרלין-סטולין: הרבי מקרלין מימין, הרב בלייך משמאל הרבי מקרלין מימין, הרב בלייך משמאל

הרב יהושע בריזל, רב הקהילה בגבעת זאב ואיש אמונו של האדמו״ר מקרלין סטולין, הודיע במכתב דרמטי לוועידת רבני אירופה על התנערות רשמית של החסידות מהרב יעקב דב בלייך, מי שהיה שליח קרלין באוקראינה במשך 25 שנה כך נודע ל'בחדרי חרדים'. 

הרב בלייך משמש בתפקיד סגן יו״ר ועידת רבני אירופה ומכתבו של הרב בריזל מופנה אל רבני אירופה בכדי שהארגון יתנער מהרב בלייך, על רקע התנכלותו, לדברי כותב המכתב, למוסדות קרלין סטולין בקייב. 

המאבק בין הפלגים, אנשי האדמו״ר מקרלין לבין אנשי הרב בלייך הגיע בימים אלו לשיא, כשאנשי החסידות נושלו ממבנים המופעלים על ידם, מוסדות הקהילה נסגרו, בית הכנסת ובתי החינוך של האדמו"ר ספגו מכה אנושה, כלכלית ומשפטית, לאחר מהלך פינוי של אנשי הרב בלייך הפועלים בקייב, ושהשתלטו, לדברי אנשי קרלין, על מוסדות הקהילה שלא כדין. 

מדובר במוסדות קירוב, בתי מדרש, ישיבות, בתי ספר, סמינר, מערכות כשרות ומקוואות ועוד, אותן הקים האדמו״ר מקרלין-סטולין לפני כ 30 שנה. היה חלוץ פעילות קירוב ברוסיה שבאותם ימים הוסר מסך הברזל ממדינות חבר העמים. שליחו של האדמו״ר מקרלין, הרב בלייך, מונה לרב הראשי לאוקראינה וניהל את מוסדות הקהילה בהצלחה רבה. 

המאבק הנוכחי יצר פילוג בקהילה המקומית, כשחלק מאנשי הקהילה שאינם נמנים על חסידי קרלין הצטרפו לרב בלייך ופעלו לנשל את אנשי האדמו״ר ממבני המוסדות וניהול הקהילה. בתום הליך משפטי אנשי האדמו״ר נזרקו מהמקום, מה שהביא לקרע קשה בין הצדדים. עד עתה המהלך נותר מאחורי הקלעים. אך ההתפתחות האחרונה הובילה למכתב הקשה שמתפרסם כאן לראשונה. 

מדובר במכתב נוקב ונדיר, המוגדר כדרמטי במושגים של חסידות קרלין-סטולין, שרגילה להתנהלות שקטה ללא מעורבות תקשורתית וללא מאבקים ציבוריים בשני העשורים אחרונים. 

במכתב שמתפרסם כאן לראשונה, מגולל הרב יהושע בריזל את מסכת ההתנכלות שמוסדות האדמו״ר מקרלין מתמודדת אתה בשל המאבק בקייב. 

הרב בריזל מסביר במכתבו לרבני אירופה החברים בארגון כי לידיעתך ״הקהילה המפוארת בקייב בהנהגתו של אדמו"ר מקרלין סטולין שליט"א נמצאת בסכנה. הרב בלייך, בעבר נציגו של האדמו"ר אשר זכה להישגים רבים בהדרכתו, שוב איננו קשור לקרלין סטולין או לאדמו"ר.

"בהחלט רגע קשה וכואב". המכתב הדרמטי

בשבוע שעבר, הישיבה, הכולל והחיידר של קרלין סטולין בקייב ננעלו מחוץ לבניניהם ללא שום הצדקה, על ידי מוסדות אחרים שבראשות הרב בלייך״

הרב בריזל מפרט במכתבו באנגלית כי ״כל עוד הרב בלייך לא ינקוט בצעדים הדרושים לתקן את הנזק החמור אשר אנשיו גרמו, חברותו הנמשכת בועידת רבני אירופה מבזה את כלל חברי הועידה״. 

״חסידי קרלין סטולין, מבקשים כי תפעילו את השפעתכם על הרב בלייך על מנת שיחזיר את המצב לקדמותו ויתקן את העוול הזועק שנגרם על ידי עושי דברו. לא נוכל לשבת בחיבוק ידים נוכח הפשע המתמשך״.

חלק דרמטי לא פחות במכתבו של הרב בריזל הוא כשהוא מסביר כי ״איננו מבקשים מהועידה לגשר בין הצדדים, דבר שאין בו צורך כרגע. לעת עתה יש למקד את כל המאמצים במשבר הנורא שנגרם מגירושה לרחוב של הקהילה וחבריה, הכולל והישיבה. יש לשנות מיידית מעשה בלתי נסבל זה.

אנו פונים אליכם על מנת להביא לידיעתכם את מעשיו הקשים של הרב בלייך, מי שמשמש סגן נשיא הועידה, אשר עלולים לגרום נזק רב למוניטין של הועידה, הנהגתה וחבריה.

אנו מבקשים כי תשפיעו על הרב בלייך, למרות התנגדותו, להשתמש בהשפעתו הרבה על עובדיו, על מנהלי המוסד שבראשותו ועל יתר מכריו בקייב, על מנת לאפשר את חזרתה המידית של קהילתנו למקומה.

הרב בריזל מסיים את המכתב הקשה בכך שרבני אירופה "מוזמנים לפנות אלינו במידה ותהיינה לכם שאלות אודות העובדות בקייב, המוכחות מעבר לכל ספק".

גורם בחסידות אמר ל'בחדרי חרדים' כי "מדובר בסיפור כואב שמלווה את אנשי החסידות תקופה ארוכה אך כנראה נחצו קווים אדומים בידי בלייך מה שהביא להתפתחות הדרמטית שאף אחד לא רצה להגיע לשם ושמוכיחה את חוסר הנאמנות של בלייך למי ששלח אותו וסמך עליו. זהו בהחלט רגע קשה וכואב מאוד".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. שנים שבלייך כבר לא שם  

  דוד

 2. שנים שבלייך כבר לא שם  

  דוד

 3. וואו  

  אני בשוק

 4. וואו  

  אני בשוק

 5. כי הכסף...  (ל”ת)

  עובד שם

 6. מחלוקת לשם . . . .  

  יצחק רפאל הכהן

 7. לברר לאמיתו של דבר  

  יעקב יודע

;