י"ח סיון התשפ"ד
24.06.2024
פוליגרף וריח מהבגדים

הזוי: זהו האדם ששרף את ספר התורה?

שריפת ספר התורה בעיר חדרה: הוארך מעצרו של פקח בעירייה עד ליום שישי לאחר שהתגלו ממצאים שקושרים אותו למעשה | פרקליטתו דוחה את ההאשמות וטוענת כי הן נשענות על גרסתו של העצור החרדי, שניסה לפני כחודש ליטול את חייו בשתיית אקונומיקה

הזוי: זהו האדם ששרף את ספר התורה?
צללית צילום: unsplash

חשיפת 'בחדרי חרדים': ארבעה ימים לאחר שספר תורה הועלה באש במרכז בית הכנסת ולאחר מכן הושלך לפח אשפה סמוך, המשטרה עצרה עד כה שני חשודים ומעצרם הוארך. לחקירה הצטרף פרקליט מלווה מטעם הפרקליטות, וזאת על מנת למצות את החקירה במהירות האפשרית.

חשוד בן 46, פקח בעיריית חדרה מזה 14 שנה, נעצר לאחר שהחשוד הראשון שנעצר בפרשה, בן 32 המתגורר בבית הכנסת הוביל את חוקרי המשטרה לפקח. הוא הובא לבית משפט השלום, שם ביקשו חוקרי המשטרה להאריך את מעצרו בשבעה ימים, כך נודע ל'בחדרי חרדים'.

במהלך הדיון בעניינו, החשוד התפרץ מספר פעמים והפריע לדיון. הוא טוען כי הוא חף מפשע ואף הוסיף כי משום כך אינו זקוק לעורך דין. הוא אף ביקש לעבור בדיקת פוליגרף, שלדבריו תעיד שהוא דובר אמת.

ל'בחדרי חרדים' נודע, כי על פי עדותו של החשוד החרדי שנעצר, הפקח שהה במקום עם בגדים מסוימים ואלה אכן נתפסו בביתו של הפקח, מהם עלה ריח של שריפה. הבגדים נשלחו לבדיקת מעבדה על מנת לקבל תשובה מקצועית יותר. לילה לפני מעצרו של הפקח, הוא עשה מנגל עם חבריו, אולם לדברי החוקר הריח שעלה מבגדיו לא היה של מנגל כי אם של שריפה.

ספר התורה השרוף. צילום: רוני נימר

עו"ד דינה ילוז מהסנגוריה הציבורית, שמייצגת את הפקח אמרה כי החשוד הראשון שנעצר, זה שהפנה את חוקרי המשטרה לפקח, הוא אדם שעל פי מה שהבינה שתה אקונומיקה לפני כחודש וניסה ליטול את חייו. היא טענה כי המשטרה עצרה את החשוד, "רק על סמך מילה של אדם שמנסה למלט את עצמו, ואולי עוד כמה בעיות ברקע".

השופטת קרן אניספלד, שהאריכה את מעצרו של החשוד הראשון בפרשה, אמרה כי קיימת תשתית ראייתית של חשד סביר שקושרת את החשוד השני למיוחס לו, "מעצרו של האחד בשלב זה, אינו סותר את מעצרו של השני" אמרה. בשל כך החליטה להאריך את מעצרו של הפקח עד ליום שישי בבוקר.

בדיון שנערך שלשום (שלישי) בעניינו של החשוד הראשון שנעצר בפרשה, ציין חוקר המשטרה "החשד לא רק שלא התעמעם, אלא הלך והתחזק לאור פעולות החקירה שבוצעו" וביקש להאריך את מעצרו בשמונה ימים.

במהלך הדיון אמר החוקר כי החשש של המסוכנות שנטען לגבי החשוד הראשון שנעצר, "נובע לאור קלחת היצרים שכבר אנחנו עדים ברשתות החברתיות בחדרה, שיש להשלכות של אירוע כזה". לדבריו, לאור שריפת ספר התורה "עלולים היו להוביל פה לאירועים אחרים שכבר לצערנו בשבועות האחרונות נחשפנו אליהם, אך לא קשור לאירוע הזה". בהחלטה התייחסה לכך השופטת ואמרה "החלטתי נסמכת אך ורק על חומרים מתיק החקירה ולא על רשתות חברתיות שלא מצאו את מקומן ותוכנן בתיק".

גם חשוד זה, ביצע בדיקת פוליגרף, אולם במהלך הדיון טרם היו ממצאים לגביה. החשוד מכחיש את המיוחס לו, אך לדברי השופטת "בפרק הזמן שחל מאז הדיון אתמול, יש תוצרים בתיק החקירה שניתן לומר שעיבו את החשד נגדו". היא האריכה את מעצרו ביומיים, עד למחר (חמישי).

נזכיר, כי גבאי בית הכנסת, רוני רימר, גולל בשיחה עם 'בחדרי חרדים' כיצד התגלה ספר התורה השרוף, "בבוקר התקשרו אליי מתפללים בשעה 7:20 וסיפרו כי הם הרגישו ריח חזק של שריפה".

"חשבתי אולי יש קצר חשמלי וחשבתי שאגיע מאוחר יותר. בשעה 7:55 צלצל אלי אדם נוסף שיצא מבית הכנסת, ודיווח כי הבחין בידית ספר תורה המבצבצת מפח האשפה הסמוך לבית הכנסת".

לאחר שהגיע לבית הכנסת, "ניגשתי לפח האשפה הגדול, ראיתי שם ספר תורה שלנו שרוף, מגולל בשקיות אשפה. היו שם גם עלונים של שבת. הוצאתי אותו מיד והכנסתי לבית הכנסת, הבחנתי ברצפה סימנים של שריפה בדרך מבית הכנסת ועד לפח", שיחזר רימר בשיחה עם 'בחדרי'.

"צלצלתי למשטרה, אציין לשבחם כי הגיע צוות מאוד גדול וחקרו את העניין. אחד החוקרים גם גילה משהו משמעותי שככל הנראה יקדם את החקירה".

"המסקנה בינתיים היא, שכנראה מדובר באדם שיש לו מפתח, נכנס לבית הכנסת, לקח את ספר התורה והניח על הרצפה סמוך לבמה ושרף אותו".

"לא מצאתי שום פרצה בבית הכנסת", הבהיר רימר" והוסיף, "להערכתי זה כנראה אדם הסובל מפיצול אישיות, בבוקר הוא נורמטיבי שמתפלל ובלילה עשה את הדבר הנורא הזה. אדם שיכול לשרוף ספר תורה? הוא דפוק בראש, שרוט, זה דבר לא נורמלי".

הלוויתו של ספר התורה תתקיים ביום ראשון הקרוב.

שריפת ספרי תורה חדרה עצורים פקח עירוני

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד