1. עמוד הבית
  2. יהדות
  3. יהדות
  4. יהדות

55,000 איש הצטרפו לעם ישראל לאחרונה

בוועדת העלייה והקליטה נדונו הסיבות או טענות הצדדים בבתי הדין הרבניים הגורמים לפתיחת בירורי יהדות, לטענת יו"ר הוועדה אברהם נגוסה, רשימות של אינם-יהודים שבוצעו לפני כניסת ההנחיות לתוקפן, הועברו לרשות האוכלוסין, וטרם התברר מה נעשה בהם

אלי שלזינגר, כ"ח חשון תשע"ט 06/11/2018 15:49

נתון מפתיע נתי שוחט, פלאש 90 נתי שוחט, פלאש 90

97% מבירורי היהדות בבתי הדין הרבניים בשנים האחרונות – מוכרזים כיהודים, כך עלה היום (שלישי) בוועדת העלייה והקליטה שדנה, בסיבות או טענות הצדדים בבתי הדין הרבניים הגורמים לפתיחת בירורים כאלו.

אברהם נגוסה (הליכוד) אמר כי "היועץ המשפטי לממשלה ביקש מהרבנים הראשיים קביעת הנחיות בנושא בירור שכזה, והוא יחול רק על בעל דין או מבקש להינשא – ולא על צד שלישי. רשימות של אינם-יהודים שבוצעו לפני כניסת ההנחיות לתוקפן, הועברו לרשות האוכלוסין, וטרם התברר מה נעשה בהם".

הרב שמעון יעקובי, יועץ משפטי לבתי הדין, ציין כי 97% מבירורי היהדות מסתיימים בהוכחה כי המבררים הם יהודים. "החוק מחייב כי נישואין בין יהודים יתקיימו כהלכה ולכן החוק מחייב אותנו לברר את יהדות הצדדים – אם עולה חשש או ספק. "במקרה נקודתי עלה חשש, והבדיקה העלתה כי אכן מדובר באישה לא-יהודייה. היא ואימה זייפו מסמכים, כולל בבירור שנעשה במשטרה. ההנחיות קובעות כי אין סמכות לבית הדין לבצע גירושין בין מי שאינם יהודיים. טענות של גבר, לא-בתום-לב, מועלות בהליך גירושין, אך גם טענות אלו נבדקות, למרות העילות הלא-תמימות. במקרה ומתברר שאחד מבני הזוג אינו-יהודי מופסק ההליך, ומועבר לבית משפט למשפחה. היועץ המשפטי לממשלה לא יכול לתת הוראות לדיינים - כשם שהוא אינו נותן הוראות לשופטים.

הרב אליהו מימון, מנהל אגף בירורי היהדות בבתי הדין הרבנים, הוסיף כי בשנים האחרונות הוכנסו לעם ישראל כ-55,000 איש, 97% מהפונים. במקרים בודדים מתברר כי הפונה אכן אינו-יהודי "האם אתם מציעים שנעצום את עינינו מהעובדות ונכריז עליו כיהודי?!".

אבנר פורת אחראי חקיקה בארגון חותם, ציין כי "הצעדים שנוקטים בתי הדין הם חובה לא זכות. חובה כלפי הרוב המוחלט של תושבי ישראל המעוניינים להינשא ליהודיים, חובה ציבורית כלפי מדינת ישראל המעוניינת לקיים חברה אחת, וחובה לברר דין ששי חשד כי הוא מרומה".

עו"ד אלעד קפלן, ממכון "עתים", טען כי בתיקי גירושין רבים, טוענים לאחרונה הגברים כי נשותיהם אינן יהודיות ע"פ ההלכה - ובעקבות זאת פותח בית הדין תיק בירור יהדות. 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;