ט' סיון התשפ"ד
15.06.2024
חשיפת 'בחדרי'

זייברט ל'המודיע': "ההפקעה באה לסכל את מניעת חילולי השבת"

ב'המודיע' מסקרים הבוקר את חשיפת 'בחדרי חרדים' אתמול, על אודות הפקעת שטח תוואי הרכבת מידי עיריית בני ברק לחברת נת"ע | זייברט מגיב ואומר כי זה קורה לאחר שהם החלו לעבוד בשבתות והמהלך נעשה במטרה למנוע את חילול השבת

זייברט ל'המודיע': "ההפקעה באה לסכל את מניעת חילולי השבת"
חנוך זייברט / ישאל כץ צילום: Noam Revkin Fenton, Aharon Krohn/Flash90

עיתון המודיע מפרסם הבוקר את חשיפת 'בחדרי חרדים' אתמול (חמישי), כי שר התחבורה ח"כ ישראל כץ הפקיע את שטחי תוואי עבודת הרכבת בבני ברק, מידי העירייה לחברת נת"ע (נתיבי תחבורה עירוניים).

ראש העיר חנוך זייברט, אומר ל'המודיע' כי "חמש שנים עבדו בלי הפקעה ובתיאום, רק כאשר החלו לעבוד בשבת באה ההפקעה כדי לסכל מניעת העירייה את חילולי השבת".

לעומת זאת, גורם בעירייה אמר ל'בחדרי חרדים' כי "התרגיל המסריח", כלשונו' לא יטהר את השרץ של חילול השבת. "העירייה תפעל בכל כוחה ובכל דרך אפשרית לגרום לכך, כי לא יהיו עבודות רכבת קלה בתחומי העיר בני ברק בשבת, כפי שהתחייבה המדינה בחוזה חתום".

כזכור, כפי שפורסם אתמול ב'בחדרי חרדים' שר התחבורה, הודיע כי הוא מפקיע את הקרקע בה מבוצעות עבודות הרכבת הקלה, הקו האדום - מקטע מזרחי, מידי עיריית בני ברק - ומעביר אותה לחברת נת"ע, לטובת עבודת הרכבת הקלה.

בהודעה הראשונה כתב כ"ץ: "בתוקף סמכותי לפקודת הקרקעות (רכישה לצורכי ציבור), אני מודיע כי הקרקע המתוארת בסעיף 5 להלן, דרושה לצורך תשתית ציבורית. לפיכך, אני מתכוון לרכוש את כל הזכויות בקרקע, בהתאם לפקודה" כתב השר כ"ץ, במסמך שהגיע לידי 'בחדרי חרדים'.

מדובר בהפקעה לתקופת עבודות הרכב הקלה, שמתוכננת לשמונה השנים הקרובות. במסמך ההפקעה, נכתב כי כל אדם שיש לו חזקה בקרקע, עליו למסור את חזקתו בה בתוך 60 ימים, וכי בעל זכות בקרקע רשאי לדרוש פיצוי בשל רכישת הזכות בקרקע. "שר התחבורה מוכן לשאת ולתת בדבר רכישת הזכות הנדרשת בקרקע", נכתב.

בהודעה נוספת של השר כ"ץ, לאחר התייעצות עם הוועדה המייעצת, הוא כותב "הרשיתי את חברת נת"ע - נתיבי תחבורה עירוניים להשתמש בכל הסמכויות והזכויות שהוענקו לי או ליועץ המשפטי לממשלה לפי הפקודה, לצורך רכישת זכויות הבעלות בקרקע כמפורט", מאחר ו"הרכישה עשויה לדעתי להיות מועילה לציבור".

'בחדרי חרדים' פנה לעיריית בני ברק, אולם דוברה אברהם טננבוים, מסר כי לאחר בירור מול ראש העיר, לא ידוע להם על החלטת שר התחבורה בעניין. הפקעה זו, קובעת לכאורה מסמרות, משום שעיריית בני ברק לא תוכל להתנגד לעבודות שמתקיימות בשבת קודש רח"ל, מאחר והשטח הוצא על ידי משרד התחבורה מאחריות עיריית בני ברק ונמסר לחברה שמבצעת את העבודות, נת"ע - נתיבי תחבורה עירוניים.

נציין, כי ההפקעה באה כחודשיים לאחר שאלפים מתושבי עיר התורה והחסידות, יצאו לרחובות במחאה על עבודות בניית תוואי הרכבת הקלה בעיר בשבת קודש, תוך מאבק משפטי שהתנהל עד סמוך לכניסת השבת.

ממשרד התחבורה נמסר אתמול בתגובה ל'בחדרי חרדים': "מדובר בידיעה מופרכת. צווי ההפקעה של תשתיות נקבעים על ידי ועדות מקצועיות, במסגרת פרוייקטי תשתית, בהם נמסרות הודעות לבעלי השטח המופקע. הצו המדובר הוא אחד מאלפי צווים שגרתיים, הניתנים במסלול של פרויקטי תשתית המאושרים על ידי הדרג הניהולי. כל ניסיון לקשור בין העבודות בשבת משולל כל יסוד".

עוד נמסר מלשכת השר כ"ץ: "לשר התחבורה אין שום שיקול דעת או מדיניות בנושא. כל ניסיון לייחס לשר כץ מדיניות או שיקול אחר הוא תלוש מהמציאות".

חנוך זייברט הפקעה ישראל כץ נת"ע חילול שבת עיריית בני ברק הרכבת הקלה בגוש דן

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד