1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. אקטואליה

צה"ל פתח במבצע חשיפה ונטרול מנהרות שבנה חיזבאללה בצפון

דובר צה"ל מתיר הבוקר לפרסום, כי נפתח מבצע רחב היקף לאיתור ונטרול מנהרות שבנה ארגון הטרור חיזבאללה בגבול הצפוני עם ישראל | אין הנחיות לתושבי הצפון | זאת ככה"נ ההתפתחות הביטחונית החריגה שהביאה את הקבינט לדחות תגובה קשה בדרום לפני כשלושה שבועות

אלי שלזינגר, כ"ו כסלו תשע"ט 04/12/2018 08:30

מבצע 'מגן צפוני' מנהרה. אילוסטרציה מנהרה. אילוסטרציה צילום: Abed Rahim Khatib / Flash 90

צה"ל פתח הלילה (שלישי) במבצע "מגן צפוני" לחשיפה ולנטרול מנהרות טרור התקפיות שחופר ארגון הטרור חיזבאללה לשטח ישראל.

משנת 2014 פועל בצה"ל צוות ייעודי משותף לאגף המודיעין ולפיקוד הצפון שמוביל מאז את העיסוק המבצעי, הטכנולוגי והמודיעיני בסוגיית המנהור בזירה הצפונית.

הצוות הביא לפיתוח ידע ויכולת נרחבים על פרויקט המנהור ההתקפי של ארגון הטרור חיזבאללה. המבצע אליו יוצא צה"ל מבוצע בהובלת פיקוד הצפון, ובהשתתפות אגף המודיעין, חיל ההנדסה הקרבית ומנהלת פיתוח אמצעי לחימה ותשתיות, ומטרתו נטרול המנהרות ההתקפיות בשטחינו.

בשנים האחרונות וכחלק מהיערכות למול איום זה, מומשה תוכנית הגנה ייחודית בגזרה.

צילום: דובר צה"ל

מטרתה של תוכנית הגנתית זאת היא למנוע מהאויב לממש את יכולת ההתקפה שלו. נוהל הקרב למימוש המבצע הצה"לי מובל במטה הכללי של צה"ל זה מספר שנים, באופן שהביא להבשלת התנאים המבצעיים בעת הזאת. מפקד פיקוד הצפון, אלוף יואל סטריק, מפקד על המבצע בו נוטלים חלק כוחות רבים.

דובר צה"ל מוסר הבוקר כי "חפירת המנהרות אשר אותרו בידי צה"ל מבעוד מועד, לפני שהיוו איום מידי על אזרחי ישראל, מהווה הפרה בוטה של הריבונות הישראלית. זוהי גם הוכחה נוספת להפרות החמורות של ארגון הטרור חיזבאללה המתעלם באופן בוטה מהחלטות האו"ם – ובראשן החלטה 1701 – ופועל מתוך כפרים בדרום לבנון, תוך פגיעה במדינת לבנון וסיכון אזרחיה לביסוס תשתיות הטרור שלו".

"ארגון הטרור חיזבאללה, העומד מאחורי חפירת המנהרות, ממשיך לפעול בתמיכה ובמימון איראניים כדי לבסס את פעילות הטרור שלו כנגד אזרחי ישראל. צה"ל תגבר כוחות בפיקוד הצפון ונמצא במוכנות גבוהה להתפתחויות, באם יתרחשו. מספר מרחבים בסמוך לגדר המערכת בצפון הארץ הוכרזו כשטח צבאי סגור. אין הנחיות לתושבי הצפון. ראשי רשויות עודכנו, צה"ל ימשיך לעמוד עימם בקשר", כך דובר צה"ל.

על פי הפרסום של הכתב המדיני של חברת 'החדשות' ירון אברהם, זאת ההתפתחות הביטחונית החריגה שהביאה את הקבינט לדחות תגובה קשה בדרום לפני כשלושה שבועות. לדבריו, ישראל לקחה החלטה: "מגן צפוני" במקום מגן דרומי. שר הביטחון לשעבר אביגדור ליברמן, וכן השרים איילת שקד ונפתלי בנט ידעו את זה בישיבת הקבינט לפני שלושה שבועות.

הכתב עמית סגל מוסיף פרטים ומדווח כי ב-13.11 התכנס הקבינט לדון במהלכים מול עזה, על רקע ירי מאות רקטות וטילים. בישיבה עלתה סוגיית המנהרות בצפון והוחלט להגיב בחריפות בדרום אחרי שיטופל האיום בצפון. זו הסיבה שליברמן חש שנעשתה מניפולציה על עמדתו, למרות שבמבחן התוצאה - אכן כולם תמכו בעצירת האש.

בתוך כך, שרי הממשלה קיבלו הנחייה מלשכת ראש הממשלה, שלא להתראיין על מבצע נטרול המנהרות של חיזבאללה.

נזכיר, כי אמש (שני) העביר ראש הממשלה בנימין נתניהו, מסר חריף ונחרץ ללבנון: "עצרו את הפעולות האחרונות שנוקט חיזבאללה בשטח לבנון – או שאנחנו נצטרך לפעול". הוא אמר את הדברים בפגישתו עם שר החוץ האמריקני מייק פומפאו בבריסל - בירת בלגיה. כך דווח ב'חדשות'.

שר המודיעין, חבר הקבינט המדיני בטחוני ישראל כ"ץ בתגובה לפעולות צה"ל בצפון: "מברך על פעולת צה״ל להשמדת מנהרות החיזבאללה, שנועדה להסיר איום חמור מעל מדינת ישראל ותושבי הצפון. שוב מוכיחה ישראל את יכולותיה המודיעיניות והמבצעיות הגבוהות מול כל מזימה ומול כל אוייב".

"יש לשבח את רה"מ ושר הבטחון בנימין נתניהו על שלמרות הלחצים הקשים, הוביל תהליך נכון של קבלת החלטות בקבינט הביטחוני, תוך הפעלת שיקול דעת רחב ומקיף לטובת ביטחון מדינת ישראל", כך כ"ץ.

 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.