1. עמוד הבית
  2. משפט ופלילים
  3. משפט

מכה לשב"כ: השופטת פסלה את ההודאות

דרמה בבית משפט המחוזי מרכז בלוד: נפסלו כל ההודאות הנאשם בהצתת כנסיית 'הדורמציון' | עו"ד איתמר בן גביר: "גם לנערי גבעות יש זכויות יסוד" | שמחה מהולה באופטימיות בחוגי הימין

אלי שלזינגר, כ"ד טבת תשע"ט 01/01/2019 10:10

"נפגעה זכותו להליך הוגן" אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: נתי שוחט, פלאש 90

דרמה בדיון בבית המשפט המחוזי בלוד הבוקר (שלישי). השופטת מיכל ברנט קבעה כי כלל ההודאות שמסר הנאשם בהצתת כנסיית 'הדורמציון' אינן קבילות.

הנאשם נחקר לפני שלוש שנים במסגרת פרשת 'דומא' בחשד להצתת כנסיית 'הדורמציון' בירושלים והצתת רכב ומחסן תבואה בכפר עקרבא.

השופטת קבעה כי: "‏מהרגע הראשון זכה הנאשם ליחס מנוכר מצד החוקרים בלי ניסיון... העבירות בהן נאשם הנאשם חמורות אך נפגעה זכותו של הנאשם להליך הוגן".

כזכור, במהלך מעצרו של הנאשם הפעילה המשטרה כלא מדומה, כאשר מדובבים שוטרים שהיו בתא עם הנאשם הרעיבו והשפילו אותו, איימו עליו ברצח ובמעשים אסורים עד שהשיגו הודאה, כך טוענים בארגון 'חוננו'.

עו"ד איתמר בן גביר שייצג את הנער מסר בתגובה להחלטת השופטת: "זהו יום חשוב לדמוקרטיה הישראלית. הגיע הזמן שבשירות הביטחון הכללי ובמשטרה ידעו שגם לנערי גבעות יש זכויות יסוד. בתיק הזה נחצו כל הקווים האדומים ואני שמח שבית המשפט קיבל את טענותנו ופסל את ההודאות".

תגובת בן גביר. צילום: 'ערוץ 7'

כזכור, התכנית 'עובדה' חשפה הקלטות מתא המעצר של הקטין צ' שנעצר בפרשת 'דומא' לפני כשלוש שנים ונחקר בחשד לעבירות רכוש. בהקלטות נשמעים מדובבים שוטרים שמפעילים על הקטין לחצים קשים, מאיימים עליו, מכניסים אותו לשירותים ולוקחים ממנו אוכל - כל זאת במשך ימים ארוכים וכשהוא מנוע מפגש עם עורך דין - ולאחר פעילות המדובבים נאלץ הקטין להודות בהצתות בהם נחקר.

הקטין הודה בין היתר בהצתת כנסיית 'הדורמציון' ואירועים נוספים, ובמסגרת משפטו טען כי הופעלו כלפיו שיטות חקירה בלתי קבילות שכללו אלימות פיזית, איומים, מניעת שינה, פגיעה בתנאי היגיינה ומניעת מזון.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. שיברך הגומל נס פלא פלאים  (ל”ת)

    רק ימין רק אמת

;