ט' תמוז התשפ"ד
15.07.2024

החתן עלה לתורה וכולם בכו

כאשר ע. גדל בכפר הערבי, הוא לא ידע דבר על יהדותו ולא הכיר אות בשפה העברית • בסרטון המצורף ניתן לראות אותו כמה חודשים לאחר חילוצו עם אמו מהכפר הערבי, כשהוא לומד תורה עם מבטא ערבי בולט • כעת, שנתיים וחצי בלבד לאחר החילוץ, ועם ליווי הדוק של חונך יד לאחים עלה ע. לתורה וקרא את ברכותיה בקול צלול וברור, ללא שאיש יוכל לזהות ולו קמצוץ מעברו

החתן עלה לתורה וכולם בכו
ע. עולה לתורה בבר המצווה צילום: יד לאחים / pixaby

עין מקרב יודעי הסוד לא נותרה יבשה כאשר חתן בר המצווה ע. עלה לתורה בכותל המערבי ובירך את ברכות התורה בקול צלול, וללא מבטא זר כלשהו. זר לא יבין זאת, אבל רק לפני שנתיים וחצי גדל ע' בכפר ערבי כילד מוסלמי לכל דבר. מלבד העובדה שהוא בן לעם היהודי – סוד שלחשה לו אמו מידי פעם בשפה הערבית כשאף אחד לא ראה, הוא לא ידע מילה בשפה העברית ולא שמע על מושג יהודי כלשהו.

אבל כשהאם היהודייה חולצה על ידי יד לאחים יחד עם ע. ועם אחיו הצעיר, הושקעו בשניים – בדיוק כפי שמושקעים בשאר המקרים - כוחות אדירים כדי להשיבם לעם היהודי כמה שיותר מהר וכדי להחזיר להם את ילדותם ואת תלמודם שנגזל מהם בכוח הזרוע.

הסרטון המרגש של הילד שחולץ מהכפר
כך נראה ע. חודשיים לאחר חילוצו עם מבטא ערבי כבד, וכך הוא עלה לתורה השבוע - קרדיט: יד לאחים

במסגרת זו, לצד הכנסתם למוסד תורני מיוחד לילדים עם קשיי שפה, הוצמד לע. ולאחיו חונך מיוחד שחיכה להם בביתם מידי יום ועזר לו לשנן שוב ושוב את שלמדו בבית הספר. ע. הפגין יכולות ורצון יוצאי דופן ובתוך כמה חודשים יכל לפתוח ספר קודש ולקרוא בו לבדו. כפי שניתן לראות בסרטון המצורף, הקריאה אמנם נעשתה עם מבטא ערבי בולט ולא הייתה חלקה, אבל ע' עלה על דרך המלך.

בשבוע שעבר, כשנערכה בר המצווה שלו, קרא ע. את ברכות התורה ואף את קטע הפרשה שאליו הועלה, כל זאת ללא שאיש ממתפללי המניין ידע על עברו בכפר הערבי. החונך שליווה את ע. היה נרגש יותר מכולם. "אני מודה לקב"ה על הזכות שהעניק לי ללוות את ע. בדרכו חזרה לעם היהודי. כשראיתי כיצד הוא עולה לתורה כבקי ורגיל, הבנתי שחזרתו לחיק עמנו הוכתרה בהצלחה. הבנתי שהדרך הארוכה והמאומצת לא היתה לשווא".

ביד לאחים אומרים כי ע. נרשם לישיבה שאליה ייכנס בשנת הלימודים הבאה. "כמו ע., מאות ילדים ונערים יהודים שחולצו על ידינו בשנה האחרונה נמצאים בשלבים כאלו ואחרים של שיקום וחזרה לאלוקי ישראל. אין ספק שכל סיפור הצלחה שכזה של יהודי שפורח מחדש, נותן לנו את הכוח להמשיך הלאה, מול הקשיים שבדרכנו".

בר מצווה יד לאחים איסלאם יהדות

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד