1. עמוד הבית
  2. פוליטי
  3. החרדים

נדחתה עתירת 'הפלג' נגד גפני: חופש הביטוי

לאחר ש'בחדרי חרדים' חשף כי 'הפלג הירושלמי' פנה לוועדת האתיקה של הכנסת בעקבות דברים שאמר באירוע בו נכח ר"ע פתח תקווה | הוועדה קבעה כי אינה מוצאת מקום להתערבות

ארי קלמן, י"ח שבט תשע"ט 24/01/2019 12:24

חשיפת 'בחדרי' יו"ר 'דגל התורה', ח"כ משה גפני יו"ר 'דגל התורה', ח"כ משה גפני צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

לאחר שעורר סערה כשקרא לראש עיריית פתח תקווה לפגוע ב"עץ", ולאחר ש'בחדרי חרדים' חשף כי אנשי 'הפלג הירושלמי' פנו לוועדת האתיקה של הכנסת, בדרישה שגפני יתנצל, וועדת האתיקה קובעת כי לא נמצא פגם בדבריו המסעירים של גפני.

ל'בחדרי חרדים' נודע כי וועדת האתיקה בראשות חבר הכנסת אייל בן ראובן מ'התנועה', הודיע בימים האחרונים כי דבריו של גפני הם במסגרת "חופש הביטוי" ולא תעניש את יו"ר 'דגל התורה'.

בהחלטתה נכתב כי, "לוועדת האתיקה הוגשו מספר קובלנות אשר הוגשו על ידי כמה אזרחים בשל התבטאות שהשמיע חה"כ משה גפני במהלך אירוע של חבר מועצת העיר פתח תקווה לפיה "אם יש יצר הרע להתנכל לחרדים תעשה את זה ל'עץ', כשבקובלנות נטען כי כוונתו הייתה לקרוא לפגיעה באנשי המשתייכים למפלגת עץ".

"ועדת האתיקה סבורה כי דבריו של חה"כ גפני חוסים תחת חופש הביטוי הפוליטי של חברי הכנסת ולכן היא לא מוצאת מקום להתערבות", קבעו.

כזכור, בעקבות סרטון שפורסם ב'בחדרי חרדים' בו נראה חה"כ משה גפני נואם בפני ראש עיריית פתח תקווה הנבחר רמי גרינברג ואמר: "יש תמיד איזה יצר הרע קטן לפגוע בחרדים, אז תעשה את זה על עץ".

דבריו של גפני עוררו סערה כאשר חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה ביקשו ממנו לחזור בו, וגינו את הדברים שמהווים פגיעה חמורה בחברי הפלג' הירושלמי'

בעקבות הדברים, 'בחדרי חרדים' חשף כי מפלגת 'בני תורה' שיגרה תלונה לוועדת האתיקה של הכנסת וליו"ר הוועדה חה"כ יצחק וקנין (שמונה לאחרונה לשר לשירותי דת), בטענה כי דבריו מעוררים פגיעה בציבור שלם ומגבירים את השסע בתוך הציבור.

את המכתב שיגר פרקליט 'הפלג' יונס אליגרנוי, שכתב לוועדת האתיקה כי, "חומרתן של הדברים ברורה מאליה והם מהווים חלק ממסע ההסתה האלים שמנהלים אותו חברי מפלגת דגל התורה כנגד ציבור בני התורה מאז הפילוג הידוע והכואב בין תלמידי הרב שך והרב אלישיב לבין תלמידי הרב שטיינמן והרב קנייבסקי".

"ידוע לכל ש"בני תורה"", נכתב עוד, "נתונים למסע חרמות ואלימות קשים ביותר בכל המישורים מצד קהל של חה"כ גפני" מוסיף וטוען העו"ד, שלדבריו, "רק בחודש האחרון הותקף ונחבל קשות ילד שגר בשכונתו של מר גפני ושכב שישה שבועות בבית החולים".

ב'בני תורה' ביקשו מוועדת האתיקה לנקוט צעדים נגד גפני וטוענים כי, "הדברים החמורים של חה"כ המכובד רק מגבירים את השסע, מלבים את היצרים הרעים ומעודדים רבים מקהל תומכיו להמשיך ולפגוע בציבור בני תורה".

כאמור, בבני תורה ביקשו מוועדת האתיקה לנקוט בצעדים שכן לחבר הכנסת יש חסינות ולא ניתן לתבוע אותו בבית המשפט, "דבריו פוגעים בכבוד הכנסת, מהווים עבירה אתית כמו גם עבירה פלילית המחייבים נקיטת אמצעי ענישה מתאימים".

אז טענו העותרים כי הענישה צריכה להגיע "על מנת להרתיע ולמנוע ממנו להמשיך ולעודד ולפגוע באזרחים אך בשל אמונתם ובשל סירובם לשנות בכוח את הדרך עליה גדלו וחונכו".
עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. הכוונה היתה לכלב שיעשה על עץ כהרגלו  (ל”ת)

    אפשטיין חרדק

  2. חופש השיסוי  

    מוטי